روش های زیبایی دندان

انواع روش های زیبایی دندان

انواع روش های زیبایی دندان 

از اصلی ترین مولفه های زیبایی چهره داشتن لبخد زیبا در نتیجه داشتن دندان های زیبا می باشد. دندان‌های یک دست و روشن می‌توانند جذابیت و زیبایی شما را دوچندان جلوه دهد.  برای بهره‌مندی از دندان‌های سالم و زیبا می‌توانید از خدمات دندانپزشکی زیبایی استفاده کنید و با توجه به احتیاج دندان‌ها نسبت به این مسئله اقدامات لازم را انجام دهید. دندان‌های زیبا نشانه  زیبایی و جذابیت شماست، تابه‌حال به ظاهر خود بدون دندان توجه کرده‌اید، هیچ زیبایی بدون دندان‌های مرتب و تمیز جذاب وجود ندارد. در عصر حاضر خدمات زیبایی دندان بخش وسیعی از خدمات دندانپزشکی را در بر می‌گیرد، انواع روکش‌ها، لمینت ها، ایمپلنت‌های دندانی، فقط بخش بسیار کوچکی از خدمات ارائه‌شده توسط یک ‌دندان‌پزشک زیبایی می‌باشد. شما به کمک خدمات زیبایی دندان می‌توانید از شر مشکلات ظاهری دندان‌های خود خلاص شده، و از لبخندی جذاب و دل‌نشین لذت ببرید. در ادامه این مقاله به بررسی انواع روش‌های زیبایی دندان خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید.


لمینت 

در لمینت دندان پوسته‌ای بسیار نازک و همرنگ دندان از جنس کامپوزیت رزین یا پورسلین استفاده می‌شود. در این روش زیبایی دندان مینای روی سطح دندان تراشیده می‌شود و مواد مورد نظر روی آن گذاشته می‌شود و در نهایت ظاهر، شکل، اندازه یا طول و رنگ دندان تغییر می‌کند. اگرچه هیچ روشی دائمی نیست، اما با مراقبت‌های مناسب عمر لمینت بسیار طولانی‌تر از کامپوزیت دندان یا بلیچینگ است. این روش زیبایی دندان برای تمامی مراجعه‌کنندگان مناسب نیست، برای انجام لمینت باید ساختار دندان و لثه سالم باشد، چون زمانی که مینای دندان تراشیده شود، دیگر قابل برگشت نیست و اگر ساختار دندان ضعیف باشد درمان با شکست مواجه خواهد شد. با این حال به کمک لمینت بسیاری از مشکلات زیبایی دندان، همچون لب‌پریدگی، فاصله بین دندان‌ها، دندان‌های بد رنگ و دارای ظاهر نامناسب برطرف می‌شود و دندان‌ها از ظاهری زیبا و درخشان برخوردار خواهند شد.

لمینت


کامپوزیت 

کامپوزیت های دندان یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین روش های زیبایی دندان برای درمان مشکلات دندانی و زیبایی می باشد. برای درست کردن دندان های شکسته شده یا تخریب شده ونیر کامپوزیت را در یک یا دو جلسه با دقتی بسیار بالا، بر روی دندان های آسیب دیده بیمار نصب می کنند. فاصله بین دندان ها و تاج دندان را نیز در این روش می توان ترمیم کرد.

ونیر کامپوزیت از جنس رزین نیمه شفاف است و به قالب گیری و طراحی توسط لابراتوار نیازی ندارد. کامپوزیت یک ماده خمیری است که با قرار گرفتن در مقابل یک اشعه خاص، سفت می شود. دندان پزشک پس از سفت شدن کامپوزیت، این ماده را تراش و صیقل می دهد تا به شکل دندان در بیاید. امکان ترمیم و تعویض کامپوزیت دندان وجود دارد و این روش بی خطر است.


بلیچینگ 

 بلیچینگ به فرایند سفید کردن دندان‌های زرد و کدر گفته می‌شود. روش زیبایی دندان سفید کردن دندان با جرم گیری نیز قابل انجام است ولی در این زمینه باید تفاوت بلیچینگ با جرم گیری را نیز در نظر گرفت و روش مناسب تر را با نظر متخصص دندانپزشکی انتخاب نمود.

در این شیوه زیبایی دندان، دندان‌ها با استفاده از مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید که خاصیت سفید کنندگی دارند، پاک‌سازی می‌شوند. ابتدا این مواد روی دندان قرار می‌گیرد سپس با کمک انرژی لیزر یا انرژی حرارتی شروع به فعالیت می‌کند و باعث از بین بردن لکه‌ها می‌شود.

بلیچینگ دندان‌ها هم می‌تواند در مطب و هم در منزل انجام شود. در شیوه اول زیبایی دندان‌های شما حدوداً پس از ۳۰ تا ۹۰ دقیقه به چشم می‌خورد و سفید و درخشان می‌شود. دندان‌پزشک این کار را با استفاده از یک ژل مخصوص انجام می‌دهد. در این شیوه از زیبایی دندان‌ها، پزشک مستقیما با بیمار ارتباط دارد. به همین خاطر بسیاری از افراد آن را ترجیح می‌دهند.

شیوه دوم بلیچینگ دندان انجام آن در منزل است. در این شیوه شما ژل مخصوص را از دندان‌پزشک می‌گیرید و خودتان در منزل روزانه از آن استفاده می‌کنید. غلظت این ژل نسبت به ژل مورد استفاده در مطب پایین‌تر است. بلیچینگ دندان‌ها در منزل بین ۳ هفته تا یک ماه طول می‌کشد.

برای به کار بردن ژل مخصوص بلیچینگ در خانه ابتدا پزشک از روی دندان‌های شما یک قالب تهیه می‌کند و از روی آن یک تم درست می‌کند. شما در منزل ژل را روی این تم می‌ریزید و هر بار بین ۵ تا ۲۰ دقیقه دندان‌های خود می‌گذارید. می‌توانید این کار را هر شب یا یک شب در میان انجام دهید. اگر مقدار رنگ‌دانه‌های دندان‌های شما کم باشد یک‌بار در ماه هم کفایت می‌کند.

بلیچینگ برای زیبایی دندان‌ها روش بی‌خطری محسوب می‌شود. هزینه این روش نسبت به لمینت هم خیلی پایین است.

زیبایی دندان بلیچینگ


باندینگ یا پیوند دندان 

باندینگ دندان عملی است که در آن مواد رزین رنگ دندان ( مواد پلاستیکی با دوام)، به دندان استعمال شده و با تاباندن نور خاصی سخت می شود و در نهایت به دندان میچسبد تا لبخند را زیبا سازد. این روش زیبایی دندان از جمله کم هزینه ترین و آسان ترین روشهای جراحی زیبایی دندان است که در موارد مختلفی از آن استفاده می شود.


سفید کردن دندان

انواع مختلف سفید کننده‌های دندانی عبارتند از: خمیردندان، ژل‌های، چسب‌ها و مواد سفیدکننده ای که دندانپزشک به دندان می زند.اما سفید کننده برای همه افراد خوب نیست. این سفید کننده‌ها برای افراد سالمی که دندان و لثه‌های سالمی دارند، می‌تواند خوب باشد.


ونیر دندان

ونیرها انواع از روکش های دندانی هستند که به منظور پوشاندن، پنهان کردن و یا ترمیم مشکلات و عیوب زیبایی شناختی دندان مورد استفاده قرار میگیرند. ما دو نوع ونیر دندان مشهور تحت عنوان ونیر کامپوزیت و لمینت دندان داریم. دندانپزشک زیبایی دندان مواد کامپوزیتی و لمینت را روی سطح دندان ها می چسبانند و برای این کار بخشی از مینای دندان را میتراشند. کسانی که دچار تغییر رنگ دندان شده اند و یا دندان آن ها کج، کوتاه، فاصله دار، شکسته یا لب پر شده است میتوانند با کمک ونیر دندان که از انواع روش زیبایی دندان هستند به لبخندی زیباتر  دست پیدا کنند.

ونیر دندان


تاج گذاشتن روی دندان 

تاج به عنوان کلاه دندان می باشد. هنگامی که دندان ضعیف و یا به مقدار زیاد تخریب شود، برای بهبود شکل، اندازه و ظاهر دندان از تاج استفاده می کنند. بیشتر تاج ها، ۵ تا ۱۵ سال باقی می مانند.

جنس تاج ها از فلز، چینی متصل به فلز، صمغ و یا سرامیک می باشد. قبل از قرار دادن تاج، دندان را کمی تراش می دهند و سپس تاج بر روی دندان چسبیده می شود و کاملا دندان را می پوشاند.


میناکاری دندان 

میناکاری دندان، یک روش سریع و بدون درد در زیبایی دندان می‌باشد. این روش زیبایی دندان برای از بین بردن عیوب کوچک مانند دندان‌های ناهم‌سطح و یا دندان‌های روی‌هم قرارگرفته، به کار می‌رود. در این فرآید، نتیجه سریعا حاصل می‌شود. اغلب به همراه میناکاری دندان، سفید کردن، روکش کردن و باندینگ نیز انجام می‌شود. علاوه بر تمامی روش‌های زیبایی دندان که در این مقاله به ‌اختصار بیان شد، قابل‌توجه است بدانید  با صحیح مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر اصول بهداشتی و همچنین استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید می‌توانید به میزان محسوسی به‌صورت طبیعی دندان‌های سالم و زیبایی داشته باشید. در ادامه و بخش انتهایی این مقاله توجه شما را به شرح اصول بهداشتی و تغذیه‌ای دندان‌ها به‌منظور حفظ بهتر و بیشتر سلامت و زیبایی دندان، جلب خواهیم کرد.


ارتودنسی‌

امروزه تقریباً تمامی سنین می‌توانند از درمان ارتودنسی استفاده کنند. ارتودنسی به درمان ظاهر دندان‌های نامرتب و شلوغ و ناهنجاری دندانی، صاف شدن دندان‌ها، از بین رفتن فاصله بین دندان‌ها، جفت شدن دندان‌ها روی یکدیگر و تصحیح موقعیت فک و اختلال مفصل فک کمک می‌کند. در ارتودنسی با استفاده از ابزار مختلف شامل بریس، سیم، بند، براکت، نگهدارنده، دندان‌ها از موقعیت فعلی به تدریج حرکت می‌کنند تا در موقعیت صحیح قرار گیرند. این درمان طولانی دارای دو مرحله است، مرحله اول مربوط به دوره استفاده از بریس است که بیمار برای برطرف شدن مشکلات دهان و دندان خود باید برای مدتی از چند ماه تا چند سال از بریس استفاده کند و مرحله دوم مربوط به دوره نگهداری است که بیمار برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها و فک باید از نگهدارنده‌ها استفاده نماید. رعایت بهداشت دندان در طول درمان و پس از درمان از فاکتورهای مهم در موفقیت درمان ارتودنسی به شمار می‌رود.

ارتودنسی


شکل دهی مجدد لثه 

در مواردی که دندان‌ها بسیار کوچک می‌باشند و یا خط لثه ناهموار باشد، این روش سودمند است.

مقدار کوچکی از بافت لثه و اگر لازم باشد بافت استخوانی اضافی برداشته می‌شود تا دندان‌ها بیشتر دیده شوند.این روش را می توان برای یک دندان و یا بیشتر انجام داد.


ایمپلنت 

ایمپلنت دندان یکی از جدیدترین روش‌های درمان و زیبایی دندان از دست رفته به شمار می‌رود و تقریباً تا پایان عمر بیمار دوام خواهد آورد. این روش درمان و زیبایی دندان اگرچه گران و پر هزینه است، اما بسیاری از مشکلات دیگر روش‌ها مانند بریج‌ها را ندارد. در این روش زیبایی دندان نیازی به تغییر ساختار سایر دندان‌ها نیست و تنها جایگزین دندان از دست رفته شده و به ساختار سایر دندان‌ها آسیی نمی‌زند. ایمپلنت نوعی جراحی دهانی است که طی چندین مرحله انجام می‌شود. در این درمان پس از انجام آزمایش‌های مربوطه، ابتدا یک ایمپلنت فلزی از جنس تیتانیوم به کمک جراحی در استخوان فک در محل دندان از دست رفته، قرار داده می‌شود و پس از بهبودی استخوان و لثه، به ترتیب Abutment (اتصال‌دهنده) و تاج دندان روی ایمپلنت نصب خواهند شد. ایمپلنت‌ها ظاهری کاملاً شبیه به دندان طبیعی دارند.

ایمپلنت


دندان مصنوعی 

افرادی که فاقد دندان و بافت اطراف دندان هستند، از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند.دو نوع دندان مصنوعی داریم، کامل و جزئی.هنگامی از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌شود که تمام دندان‌های فرد افتاده باشد.اما اگر هنوز تعدادی دندان‌های سالم وجود داشته باشد، از دندان مصنوعی جزئی استفاده می‌شود.


بریج دندان

در صورتی که دندانی کشیده شود، برای جایگزینی آن، دو دندان مجاور ناحیه بی‌دندانی به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه وسط پر می ‌شود. به این روش که یکپارچه بوده و سه دندان (دو دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می‌شود.

بریج ها از دو روکش برای دندان های دو طرف ساخته شده اند و دندان ساختگی در بین این دو روکش قرار دارد. این دندان های ساختگی می تواند از جنس: طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد باشد. بریج ها حمایت کننده دندان های طبیعی و یا ایمپلنت ها می باشند.


پیوند لثه 

ریشه دندان در اثر تخریب لثه ممکن است نسبت به غذاها و یا مایعات سرد و یا گرم حساس شود و ممکن است دندان‌ها ظاهری دراز داشته باشند.تخریب لثه می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه دندان، از دست دادن استخوان های دندان و در نهایت از دست دادن دندان‌ها گردد.پیوند بافت نرم که بافت لثه سالم را از یک منطقه دهان به منطقه دیگر حرکت می‌دهد، می‌تواند تخریب لثه و نابودی استخوان دندانی را متوقف کند.


کرادینگ 

کرادینگ همان اصلاح بهم ریختگی دندانی می باشد که بدون ارتودنسی انجام می شود. دندانپزشک زیبایی با توجه با مواد ترمیمی نامنظمی های دندان را رفع می کند و ظاهری جذاب در چهره شما ایجاد می کند.

زیبایی دندان

اصلاح خطوط لثه

با روش محافظه کارانه ای که فناوری لیزر مخصوص دندانپزشکی توسط دندانپزشک متخصص در زمینه لیزر دهان و دندان انجام می شود،خدماتی مفید به همراه آورده است که باعث منظم کردن خطوط لثه ای بدون بی حسی، درد، خونریزی و حتی بخیه انجام پذیر شده است که با کاهش باکتری بافت های مجاور نسج دندان رعایت بهداشت دهان را نیز تسهیل می سازد.

کاشت نگین دندانی 

یکی از خدمات دندانپزشک زیبایی کاشت نگین های دندانی می باشد که با توجه به رنگ دندان ها و به تناسب اندازه دندان های شما روی دندان قرار می گیرد.جرم گیری دندان 

در جرم‌گیری دندان، دندان‌پزشک از یک جرم گیر دندان استفاده می‌کند و به‌صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد، اما این نوع جرم‌گیری سطحی و مناسب افرادی است که جرم دندانی زیادی ندارند. در جرم‌گیری با ابزارهای التراسونیک، دندان‌پزشک با کمک یک دستگاه کوچک که دارای سر فلزی می‌باشد رسوبات و اجرام را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگه‌داشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد. بیمار در حین عمل جرم‌گیری هیچ دردی را حس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرم‌گیری با ایجاد لرزش و ضربه های بسیار کوتاه روی دندان، جرم‌ آن‌ها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود. بد نیست بدانید این درد با دندان‌درد ناشی از خرابی دندان فرق دارد. بسیاری از افراد با یک‌ بار جرم‌گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرم‌گیری دوباره نداشته باشند، اما بعضی دیگر که به‌صورت مستمر از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد. به‌طورکلی هر شش ماه یک‌بار می‌توان دندان‌ها را جرم‌گیری کرد، اما همه افراد باید حداقل سالی یک‌بار این کار را انجام دهند.

جرم گیری دندان


پل دندانی 

درصورتیکه دندانی کشیده شود، برای جایگزین کردن آن، دو دندان مجاور، دندان کشیده شده را به‌عنوان پایه در نظر می‌گیرند و ناحیه وسط که دندان کشیده شده را شامل می‌شود،  پرمی‌کند. به این روش زیبایی دندان که پیوسته بوده و در آن دو دندان پایه و یک‌دندان وسط متصل‌به‌هم هستند، بریج کردن دندان یا پل دندانی گفته می‌شود. بریج‌ها از دو روکش برای دندان‌های دو طرف تهیه‌شده‌اند و دندان آماده‌شده در بین این دو روکش قرار می‌گیرد. این دندان‌ آماده‌شده می‌تواند از جنس طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد باشد. بریج‌ها حامی دندان‌های طبیعی و یا ایمپلنت‌ها می‌باشند. درواقع بریج جهت درمان بی‌دندانی ساخته می‌شود، به این صورت که با قرار گرفتن روی دندان‌های طرفین ناحیه بدون دندان، به شکل یک پل قسمت بی‌دندان را کامل می‌کند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس