ایمپلنت یا بریج

ایمپلنت بهتر است یا بریج

ایمپلنت یا بریج، کدام بهتر است؟

افراد ممکن است به دلایل مختلف یک یا چند دندان خود را از دست بدهند که دراین مواقع دو راه برای درمان دارند درواقع یا باید ایمپلنت کنند یا بریج و سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

از دست دادن دندان‌ها گاهی ممکن است بر اثر حادثه باشد و در مواقعی هم ممکن است به دلیل کهولت سن، پوسیدگی و این قبیل موارد دندان‌هایمان را از دست بدهیم.

درمان بی دندانی از چند جنبه اهمیت دارد ، یکی از مهم‌ترین دلایل آن تاثیر عوارض بی‌دندانی بر چهره می‌باشد. قطعا ازدست دادن دندان لبخندهای شما و زیبایی چهره‌تان را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد و همین اتفاق اعتمادبه‌نقس شما را نیز آسیب‌پذیر می‌کند.

یکی دیگر از مواردی که اهمیت جایگزینی دندان های از دست رفته را مشخص می‌کند این است که این اتفاق می‌تواند تراکم استخوانی فک شما را ازبین ببرد. پس با این وجود افراد باید در اولین فرصت جهت درمان مشکلات دندان های خود اقدام کنند.

 

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

 

برای درمان بی دندانی باید یکی از روش های ایمپلنت یا بریج را انتخاب کرد. این دو روش می توانند جایگزینی برای دندان های از بین رفته باشند.  افراد باید با تحقیقات بسیار یکی از این دو روش را انتخاب کنند و متناسب اب شزایط خود و مشورت پزشک ، تشخیص بدهند که ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

ایمپلنت یا بریج هر دو دارای مزیت ها و معایبی هستند که قبل از انتخاب یکی از این دو روش حتما باید از آن ها آگاهی داشته باشید. در گذشته انتخابی به جز بریج نبود و این سبک تنها گزینه ممکن بوداما ایمپلنت به دلایل مختلفی توانست جایگاه ویژه ای پیدا کند. یکی از نکاتی که درمورد بریج باید بدانید این است که بریج تنها جای خالی دندان را درگیر نمیکند و به منظور پر کردن جای خالی دندان باید دندان‌های مجاور آماده سازی و تراشیده شوند تا آماده قرار گیری بریج (به عنوان تکیه گاه پروتز مصنوعی) شوند.

اما ایمپلنت دندان برخلاف بریج، فقط یک پروتز محکم و بادوام و دائمی می‌باشد که در فک جایگذاری میشود و تداخلی با دندان‌های مجاور ندارد. این دو روش تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و افراد می توانند با توجه به شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشند. به طور کلی می توان بیان کرد که ایمپلنت یا بریج می تواند زیبایی از دست رفته را به افراد دوباره باز گرداند و اعتماد به نفس آن ها را نیز افزایش دهد.

 

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

 

مقایسه ایمپلنت و بریج

ایمپلنت یا بریج نسبت به یکدیگر مزایا و معایبی دارند که اطلاع از آن‌ها باعث خواهد شد بتوانید از بین آن ها بهترین روش را انتخاب کنید. در این قسمت به مقایسه ی ایمپلنت و  بریج می پردازیم:

یکی از نکاتی که بیماران باید به آن توجه داشته باشند این است که ایمپلنت همواره دوام بیشتری نسبت به بریج (روکش دندان) دارد و در صورت رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از آن می‌تواند تا آخر عمر به عنوان جایگزین دندان طبیعی عمل کند.

لازم به ذکر است که افرادی که فاصله بین کشیدن دندان و زمان کاشت ایمپلنت آن‌ها بیش از یک سال باشد، اغلب دچار تحلیل رفتن استخوان می شوند و درصورتی که این فاصله زمانی طولانی شود موجب کوتاه شدن استوان فک می‌شود که البته همین امر محدودیت‌هایی در استفاده از ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از مزیت های مهم ایمپلنت نسبت به بریج، سالم ماندن دندان های مجاور در هنگام انجام ایمپلنت می‌باشد. اما در روش بریج باید دندان های اطراف محل مورد نظر تراشیده شوند و روکشی به عنوان اتصال روی آن ها قرار بگیرد. درواقع دندان‌های مجاور به عنوان پشتیبان عمل می‌کنند.

به اینصورت که دندانپزشک آن‌ها را تراشیده و  روکش می‌شوند تا ازین طریق به شکل یک پل اتصال در محل بی‌دندان عمل کند و این در حالیست که در ایمپلنت آسیبی به دندان‌های دیگر نمی‌رسد. روکش قرار گرفته روی دندان های کناری باعث خواهد شد که به مرور زمان و طی گذشت چند سال دندان‌هایی که زیر روکش قرار دارند پوسیده شوند و مشکلات افراد چندین برابر شود و درنتیجه به جای یک دندان خراب، دو یا سه دندان خراب خواهید داشت.

 

ایمپلنت بهتر است یا بریج

عدم تحلیل رفتن استخوان را می‌توان به عنوان مزیت دیگر ایمپلنت نام برد. زیرا ایمپلنت به شکل یک پیچ از جنس تیتانیوم در استخوان فک کاشته می‌شود و پس از مدتی ( ۳_۶ ماه) به استخوان فک جوش می‌خورد. اما در بریج دندان استخوان فک دچار آتروفی یا به اصطلاح تحلیل می‌شود که به دلیل عدم استفاده از آن است.

برای جواب به سوال ایمپلنت بهتر است یا بریج می توان گفت که ایمپلنت به دلیل دوام و طول عمر بیشتر انتخاب بهتری می باشد. طول عمر ایمپلنت نسبت به بریج بسیار بیشتر می باشد و رعایت بهداشت دهان و دندان در ایمپلنت بهتر و راحت‌تر انجام می‌شود .

استقامت و استحکام ایمپلنت نیز نسبت به بریج بسیار بیشتر می باشد و با خیالی آسوده می توان مواد غذایی را جوید و استرسی در مورد شکستگی و یا آسیب آن ها نداشت.

به طور کلی برای کسانی که می‌خواهند علاوه بر ظاهری زیبا و طبیعی، احساس بهتری نیز در هنگام جویدن داشته باشند و تمایلی ندارند که به منظور بهبود محل بی دندانی ، دندان های سالم مجاور را بتراشند و همچنین کسانی که علاقه‌ای به استفاده از دندان مصنوعی ندارند و کسانی که نمیخواهند دندان‌های سالم مجاور دندان ازبین رفته‌شان تراشیده شود و کسانی که تمایل به استفاده از دندان مصنوعی متحرک ندارند، استفاد از ایمپلنت توصیه می‌شود.

ایمپنت بهتر است یا بریج

ملاک انتخاب ایمپلنت یا بریج

بعضی از افراد با توجه به هزینه ی کمتر بریج گمان می کنند که بین ایمپلنت یا بریج، بریج انتخاب بهتری می باشد. این تصور غلط است زیرا با توجه به هزینه ی کمتر امکان شکستگی آن نیز بیشتر است و نیاز به تعمیر و تعویض خواهد داشت.

یکی از دلایل دیگر که افراد بین ایمپلنت یا بریج، ایمپلنت را انتخاب می کنند، تحلیل نرفتن استخوان فک در این روش می باشد. زیرا در روش ایمپلنت پیچی که در استخوان فک تعبیه می شود، بعد از گذشت مدت زمانی به فک جوش خواهد خورد. در روش بریج این اتفاق نمی افتد و به مرور زمان استخوان فک تحلیل می رود که به خودی خود آسیب های دیگری در پی خواهد داشت.

با توجه به موارد بالا که گفته شد می توان به راحتی نتیجه گرفت که ایمپلنت در مقایسه با بریج بهتر بوده و بر آن ارجحیت دارد. به همین سبب می توان گفت افرادی که از بیدندانی رنج می برند بهتر است از روش درمانی ایمپلنت به جای بریج استفاده کنند.


در نهایت پزشک شما پس از انجام بررسی متنوع اعلام می‌کند که کدامیک از روش‌ها مناسب شما می‌باشد. مرکز تخصصی ایمپلنت تهران با ارائه‌ی خدمات ارتودنسی، ایمپلنت، روکش، کامپوزیت،لمینت، بلیچینگ و… توانسته یکی از معتبرترین مراکز در تهران همه روزه پذیرای شما عزیزان باشد. مراجعه کنندگان همچنین می‌توانند از شرایط پرداخت اقساطی مرکز تخصصی ایمپلنت تهران بهره مند شوند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس