ایمپلنت و بریج دندان

ایمپلنت دندانی بهتر است یا بریج؟

ایمپلنت دندانی بهتر است یا بریج؟

برای آنکه مطمئن شوید انتخاب درستی می‌کنید، باید این حقایق را در مورد نکات مثبت و منفی هر کدام بدانید.


ایمپلنت دندانی چیست؟

در صورتی که دندان خود را به علت آسیب دیدگی، بیماری‌های پریودنتال و یا علت‌های دیگر از دست داده‌اید، استفاده از ایمپلنت دندانی گزینه‌ی خوبی ست. ایمپلنت دندانی یک قطعه‌ی تیتانیومی ست (مانند ریشه‌ی دندان عمل می‌کند) که از تاج دندان مراقبت می‌کند. این ماده با جراحی به استخوان فک وارد می‌شود و در آنجا به استخوان فک جوش می‌خورد (یا در طی استخوان سازی با آن ترکیب می‌شود) تا از اتصال درست آن در موقعیت اطمینان حاصل شود. پس از اتمام فرآیند استخوان سازی، (که معمولاً ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد) یک پایه به قاب متصل می‌شود، این پایه از سطح لثه بیرون زده است تا سطحی را که تاج دندان برای سیمانی یا پیچ شدن به آن نیاز دارد را فراهم کند.

ایمپلنت


انواع ایمپلنت

ایمپلنت‌های اندوستیال:

ایمپلنت‌های اندوستیال طی جراحی به طور مستقیم درون استخوان فک کاشته می‌شوند. زمانی که بافت لثه بهبود یافت، جراحی دومی برای اتصال پایه به ایمپلنت اول انجام می‌شود و در آخر، دندان مصنوعی بر روی پایه قرار می‌گیرد.

ایمپلنت‌های ساب پریوستال:

در ایمپلنت‌های ساب پریوستال، یک قاب فلزی درون استخوان فک و دقیقاً زیر بافت لثه جای گذاری می‌شود. زمانی که لثه بهبود پیدا کند، قاب در استخوان فک محکم می‌شود. زمانی که این ساختار آماده بود، دندان مصنوعی بر روی پایه قرار می‌گیرد.


مزایا ایمپلنت‌های دندانی

عدم نیاز به مراقبت زیاد:

یک مزیت بزرگ ایمپلنت‌های دندانی این است که در صورت برخورداری از کیفیت بالا، می‌توانند یک عمر دوام داشته باشند. ایمپلنت‌های دندانی به مراقبت کمی احتیاج دارند.

ظاهر طبیعی:

ایمپلنت‌های دندانی علاوه بر حس یک دندان طبیعی، در ظاهر وعملکرد نیز شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند. ایمپلنت‌ها قوی و پایدارند و اعتماد به نفس شما در لبخند زدن را حفظ می‌کنند.

ایمپلنتمحافظت از استخوان فک شما:

جای خالی یک دندان در دهان شما، فضای خالی را به وجود می‌آورد که استخوان فک شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. ایمپلنت‌های دندانی رشد طبیعی استخوان را تحریک کرده و از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند.

فشار نیاوردن به دندان‌ها:

بر خلاف بریج، ایمپلنت بدون فشار آوردن روی دندان‌های دیگر، بر تکیه گاه خود می‌ایستد. این مساله به محافظت از دندان‌های اطراف کمک می‌کند.


معایب ایمپلنت دندان

نیاز به جراحی:

ایمپلنت باید به استخوان شما متصل باشد، به همین علت نیاز به جراحی دارد. همیشه خطراتی که با هر نوع جراحی وجود دارد باید در نظر گرفته شود.

مدت زمان طولانی برای درمان:

انجام ایمپلنت دندان کاری نیست که در یک بار مراجعه به مطب انجام شود. استخوان به آرامی بهبود می‌یابد و به تبع، انجام کل پروسه چندین ماه به طول می‌انجامد، در سریع‌ترین حالت سه ماه.

هزینه ایمپلنت دندانی:

اکنون، بسته به نوع ایمپلنت و شرایط دندان، هزینه متفاوت خواهد بود. نوز هم، هزینه‌های بالای مربوط به انجام ایمپلنت دندان عمده‌ترین دلیلی ست که مردم را از انجام آن باز می‌دارد.

ایمپلنت


بریج های دندانی چیست؟

از بریج های دندانی برای پر کردن فاصله بین یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می‌شود. این بریج توسط دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌های دو طرف پشتیبانی می‌شود. بریج از دو یا چند تاج برای دندانها در هر قسمت از شکاف تشکیل شده است. دندان‌های پشتیبان را دندان‌های پایه دار و دندانهای کاذب که در این بین قرار دارند را پونتیک می‌نامند.


انواع بریج های دندانی

بریج معمولی یا سنتی:

 این نوع از بریج ها رایج‌ترین نوع آنهاست و معمولاً از سرامیک یا پرسلان ذوب شده و فلز ساخته می‌شود. این بریج توسط یک تاج برای دندان یا ایمپلنت در دو طرف شکاف ایجاد می‌شود و پونتیک در این بین قرار می‌گیرد.

بریج دندانبریج کانتی لور:

 این نوع بریج به اندازه‌ی بریج سنتی رایج نیست و برای قسمت پشت دهان که نیروی زیادی به آن وارد می‌شود توصیه نمی‌شود. از بریج های کانتی لور زمانی استفاده می‌شود که دندان‌های مجاور فقط در یک طرف شکاف دندان‌های از دست رفته وجود داشته باشد.

بریج مری لند:

 در این نوع از بریج ها، بریج پیوند یافته با رزین، از سرامیک، فلز-سرامیک و یا دندان پلاستیکی محافظت شده با سرامیک یا روکش فلزی ساخته می‌شود.


مزایا بریج های دندانی

پروسه‌ی انجام ساده بریج دندان:

برخلاف ایمپلنت‌های دندانی، بریج ها نیاز به جراحی ندارند که همین مساله از دردناک بودن پروسه‌ی انجام آن می‌کاهد. تنها چیزی که نیاز است یک پروسه‌ی ساده‌ی دندان پزشکی ست که دندان‌های شما را ثابت کند.

سریع‌تر بودن بریج دندان نسبت به ایمپلنت:

استفاده از پل‌های دندانی بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است (حداکثر فقط چند هفته)، در حالی که ایمپلنت ممکن است چندین ماه طول بکشد.

مقرون به صرفه بودن بریج دندان:

بریج ها به طور کلی مقرون به صرفه‌تر از ایمپلنت هستند و با این حال همچنان قوی هستند و از دهان شما محافظت می‌کنند.

 

بریج دندان


معایب بریج دندان

از نظر زیبایی شناسی کمتر خوشایند است:

بریج ها به اندازه‌ی ایمپلنت طبیعی به نظر نمی‌رسند و تبعا از نظر زیبایی شناسی کمتر خوشایند هستند.

تعویض دوره‌ای:

بریج ها باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند. آن‌ها باید هر بین ۵ تا ۷ سال تغییر کنند.

آسیب رساندن به دندان‌های طبیعی:

دندانهای مجاور تحت آماده سازی زیادی قرار می‌گیرند که نیاز به حذف مقدار قابل توجهی از ساختار دندان دارد.


بریج یا ایمپلنت کدام بهتر است؟

مقایسه‌ی هزینه‌های بریج و ایمپلنت:

 همه برنامه‌های بیمه‌ای دندانپزشکی ایمپلنت را پوشش نمی‌دهند و از آنجا که یک فرآیند چند مرحله‌ای است، گران‌تر است.

پوشش بیمه‌ای دندان پزشکی بریج و ایمپلنت:

آیا شما تحت پوشش یکی از این پروسه‌های دندانپزشکی هستید؟ در حالی که بریج ها معمولاً تحت پوشش بیشتر برنامه‌های بیمه دندانپزشکی قرار می‌گیرند، ایمپلنت به ندرت تحت پوشش قرار می‌گیرد. اگر بیمه ندارید یا می‌خواهید گزینه مقرون به صرفه‌تری پیدا کنید، می‌توانید پیوستن به یکی از برنامه‌های دندانپزشکی که نرخ تخفیف این نوع روش‌ها را فراهم می‌کند را در نظر بگیرید.

ایمپلنت و بریج دندانمدت زمان پروسه ایمپلنت در مقایسه با بریج:

چه مدت حاضرید صبر کنید تا دندان‌های خود را درست کنید؟ بریج را می‌توان در ۲ یا ۳ بار مراجعه به دندانپزشک انجام داد. ایمپلنت یک روش طولانی است که نیاز به جراحی و بهبودی در طول چند ماه دارد.

مقایسه طول عمر بریج و ایمپلنت:

طول عمر طولانی عدم نیاز به مراقبت زیاد، ایمپلنت‌های دندانی را گزینه‌ی خوبی برای افراد بالای ۴۰ سال می‌کند. با در نظر گرفتن سایش و پارگی طبیعی دندان‌ها احتمالاً ایمپلنت‌ها هر ۱۵ سال یک بار نیاز به تعویض خواهند داشت. بریج ها، گرچه مقرون به صرفه‌تر هستند، باید هر ۵-۷ سال و احتمالاً ۱۰ سال با در نظر گرفتن مراقبت و نگهداری مناسب تعویض شوند.

این که کدام مورد برای شما بهتر است بستگی به شرایط منحصر به فرد خودتان دارد. از دسترسی شما به مراقبت‌های دندانپزشکی با قیمت مناسب گرفته تا وضعیت عمومی سلامت دهانتان و شرایط مالی در نهایت تعیین می‌کند که شما به کدام یک از دو مورد ذکر شده نیاز دارید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس