بهترین زمان ایمپلنت

بهترین زمان ایمپلنت

بهترین زمان ایمپلنت دندان

افراد ممکن است بنا بر دلایل خاصی یک یا چند دندان خود را از دست بدهند. بی دندانی می تواند زیبایی افراد را به صورت زیادی تحت تاثیر قرار دهد و لبخندشان را زشت کند. عمل ایمپلنت دندان می تواند یکی از بهترین روش های جایگزین کردن دندان باشد. یکی از دغدغه های افراد، بهترین زمان ایمپلنت دندان می باشد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

هر فردی در طول زندگی ممکن است براثر حادثه و یا اتفاقی ، دندان‌های خود را از دست بدهد و یا بنابر دلایلی، نیاز باشد دندان های خود را بکشد ، در اینصورت یا فتن راهی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته و یا کشیده شده جهت حفظ ظاهر چهره و همچنین سلامت دهان و دندان بسیار مهم است.

اینکه چه زمانی باید این عمل جایگزینی را انجام دهند و یا اینکه بهترین زمان ایمپلنت دندان چه زمانی می‌باشد برای افراد بسیار حائز اهمیت است زیرا حتی از دست دادن یک دندان نیز می تواند روی تناسب سایر دندان های طبیعی تاثیر گذار باشد؛ به طوری که خالی بودن جای دندان موجب می‌شود دندان های دیگر از مکان خود خارج شده و یا کج شوند.این تغییرات روی نحوه جویدن و گاز زدن شما تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. به همین علت در حال حاضر تعداد بیمارانی که روش کاشت ایمپلنت را به عنوان روش دائمی جایگزین کردن دندان از دست رفته خود انتخاب می کنند افزایش چشمگیری یافته است.

 

بهترین زمان ایمپلنت

بهترین زمان ایمپلنت

 

افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان یا دندان‌‌هایشان را دارند، در انجام این عمل دچار تردید می‌شوند و نسبت به این موضوع و نحوه انجام این عمل بسیار ابهام و پرسش دارند. از جمله سوالات مهم آنها این است که بهترین زمان ایمپلنت چه زمانی بوده و آیا من شرایط انجام ایمپلنت را دارم؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت که برنامه ریزی برای انجام ایمپلنت دندان بسیار مهم می باشد و در صورتی که فرد شرایط لازم برای انجام کاشت را داشته باشد توسط دندانپزشک انجام می‌شود. جهت انجام برنامه‌ریزی برای کاشت ایمپلنت موارد مختلفی باید در نظر گرفته شود.یکی ازمهم‌ترین عوامل میزان تراکم، ارتفاع و پهنای استخوان فک می‌باشد که با استفاده از عکس اشعه ایکس از استخوان فرد و یا سی تی اسکن مشخص می شود.

این ارزیابی ها دید خوبی نسبت به تراکم استخوان فک به دندانپزشک می دهد که باتوجه به آن سنجیدن شرایط محل کاشت ایمپلنت توسط دندانپزشک بسیار راحت تر است. این ارزیابی باعث می‌شود پزشک متخصص اطلاعات کاملی از تراکم استخوانی فک بیمار و شرایط دهان او داشته باشد و بتواند بخترین عملکرد را در جریان جراحی ایمپلنت از خود نشان دهد.

به همین جهت دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بیمار پس از کشیدن دندان، اقدامات لازم جهت کاشت ایمپلنت را انجام دهد. از عوامل مهم دیگر در کاشت ایمپپلنت دندان، نحوه کشیدن دندان می‌باشد که به توصیه مرکز تخصصی‌ ایملنت تهران بهتراست از روش آتروماتیک جهت کشیدن دندان‌هایتان استفاده کنید.

این روش به حفرات استخوان اطراف دندان کمک کرده و در نتیجه نحوه کاشت ایمپلنت را راحت تر می کند. دندانپزشک متخصص با در نظر گرفتن تمامی موارد به شما توصیه خواهد کرد که آیا روش کاشت ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان از دست رفته تان مناسب است یا خیر.

اگر افراد قبل از کشیدن دندان، تصمیم به کاشت دندان بگیرند بهتر است از روش کشیدن دندان آتروماتیک استفاده کنند. اگر دندان به این روش کشیده شود، می تواند به عمل کاشت دندان کمک کند. پهنای استخوان فک، تراکم و ارتفاع آن می تواند به پزشک کمک کند تا بهترین زمان ایمپلنت را تعیین کند.

 

بهترین زمان ایمپلنت

بهترین زمان ایمپلنت

معرفی زمان مناسب ایمپلنت دندان

همانطور که می‌دانید به منظور انجام ایمپلنت دندان شرایط های متفاوت و بسیاری باید سنجیده شود و طی یک جلسه مشاوره با دندانپزشک متخصص، بهترین و مناسب‌ترین زمان برای ایمپلنت را مشخص نمایید.

برای تعیین زمان مناسب ایمپلنت می توان چهار دوره زمانی معرفی کرد که انتخاب یکی از این دوره ها بستگی به نظر دندانپزشک و شرایط بیمار دارد.

۱) کاشت ایمپلنت یک تا دو ماه بعد از کشیدن دندان

بهترین زمان ایمپلنت دندان، ایمپلنت فوری می باشد. در روش فوری دندانپزشک بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت را می کارد. البته این در صورتی امکان دارد که استخوان فک بیمار آمادگی و شرایط لازم را داشته باشد. مورد دیگر این است که پزشک به شما توصیه می کند حدود یک تا دو ماه منتظر بمانید تا لثه به خوبی بهبود یابد و پس از آن اقدام به کاشت ایمپلنت کنید. در این صورت زیبایی کار نیز بیشتر خواهد شد.از مزایای انتظار یک تا دو ماهه این است که لثه ترمیم می‌شود زیرا کاشت ایمپلنت در این زمان باعث محافظت از بافت لثه شده و می تواند نتایج بهتری از لحاظ زیبایی دندان را ارائه دهد.

 

پیشنهاد می‌شود مقاله “ بهترین نوع ایمپلنت چیست ” را مطالعه بفرمایید

 

۲) کاشت ایمپلنت دو تا چهار ماه بعد از کشیدن دندان

یکی از گزینه های دیگر، انتظار بین دو تا چهار ماه قبل از قرار دادن ایمپلنت های دندانی است تا امکان ترمیم استخوان فک فراهم شود.ممکن است پزشک به فرد بیمار توصیه کند که حدود دو تا چهار ماه منتظر بماند تا علاوه بر لثه استخوان فک نیز به خوبی بهبود پیدا کند. این امر می تواند باعث پایداری و استحکام بیشتر ایمپلنت دندان شود. زمان انتظار بین ۴ تا ۶ ماه نیز برای دندان های جلو دیده شده است. قرار دادن ایمپلنت دندان در این مرحله به انجام فرآیند پیوند استخوانی کمک می کند و منجر به یک ایمپلنت دندانی پایدار و قوی می شود که کاملاً با فک شما پیوند یافته است.

۳) کاشت ایمپلنت بیشتر از ۶ ماه بعد از کشیدن دندان

گزینه بعدی صبر کردن بین چهار تا شش ماه قبل از قرار دادن ایمپلنت دندان است. این کار موجب می‌شود استخوان فک بهبود یابد و در صورتی که جای خالی دندان شما در اثر بیماری ای تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است بسیار مفید باشد.
با فرض اینکه شما هنگام کشیدن دندان، پیوند استخوانی(bone graft) انجام داده باشید،وضعیت جای خالی دندان شما زمان مناسب ایمپلنت دندان را و مدت زمانی که شما باید برای انجلم ایمپلت صبرکنید را مشخص می‌کند.
شرط اصلی برای اینکه بتوان ایمپلنت را در حدود ۱۲ تا ۱۴ هفته بعد از کشیدن دندان قرار داد این است که استخوان فک به طور قابل توجهی از دست نرفته باشد. اما اگر قبل یا در حین خارج کردن دندان آسیب قابل توجهی ایجاد شده باشد ، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی قبل از قرار دادن ایمپلنت باشد

اگر شرایط بیمار برای عمل کاشت دندان مناسب نباشد ممکن است پزشک بهترین زمان ایمپلنت را برای او، بیش از ۶ ماه تعیین کند. در این موارد احتمال دارد که استخوان فک بیمار نیاز به جراحی داشته باشد.

۴) کاشت ایمپلنت چند سال بعد از کشیدن دندان

برخی از بزرگسالان زمانی که دندان خود را از دست می دهند توجهی به آن ندارند و در پی بر طرف کردن مشکل بی‌دندانی خود نمی روند. آن ها ممکن است بعد از چند سال تصمیم بگیرند و عمل کاشت دندان را انجام دهند. باید بگوییم هیچ زمانی برای کاشت دندان و ایمپلنت دیر نیست.

 

سن مناسب ایمپلنت

سن مناسب ایمپلنت

 

محدودیتی در سن بالا برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد

براساس آخرین تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا، حدود نیمی از مردان و زنان بالای ۶۵ سال حداقل یک دندان از دست رفته دارند همین امر موجب می شود آنها کاندیدهای بسیار مناسبی برای کاشت ایمپلنت باشند که این شامل افراد سالخورده ۸۰-۹۰ ساله هم می شود.
هرچند دندانپزشک در مرکز ایمپلنت تهران پیش از توصیه به کاشت ایمپلنت ، سلامت کلی بیمار را در نظر می گیرد، صرفاً داشتن سن بیشتر به طور معمول باعث نمی شود که امکان انجام ایمپلنت برای بیماران وجود نداشته باشد در واقع سالمندانی که سالها با پروتزهای متحرک زندگی می کردند ممکن است بخواهند به جای آنها از ایمپلنت های دندانی دائمی و غیرمتحرک استفاده کنند.
اصلی‌ترین تفاوت بین بیماران جوان و مسن در زمینه کاشت ایمپلنت این است که آن‌ها چگونه دندان های خود را از دست داده اند. معمولا هم جوان ترها بیشتر در حوادث دندان خود را از دست می دهند در حالی که افراد مسن تر  دندان های خود را به خاطر پوسیدگی و یا بیماری از دست می دهند. صرف نظر از اینکه چگونه دندان یا دندان های طبیعی خود را از دست داده اید، ما شما را تشویق می کنیم که با مشورت با پزشک بررسی کنید که آیا کاشت دندان مناسب ترین روش جایگزینی دندان برای شما است یا خیر. پس نمی‌توان صرفا به دلیل افزایش سن ویا نداشتن سن مناسب ایمپلنت ، از انجام این کار صرف نظر نمود.
شاید جالب باشد بدانید که امپلنت دندان در بیمارانی که در دهه۸۰ ویا حتی ۹۰ زندگی خود هستند هم موفقیت خود را نشان داده است. گرچه سلامتی بیمار باید مورد توجه قرار گیرد ، اما عموماً حد بالای سن برای جراحی کاشت ایمپلنت وجود ندارد. به عنوان مثال، حداقل نیمی از آمریکایی های بالای ۶۵ سال یک یا چند دندان از دست رفته دارند ، بنابراین افراد در این گروه سنی کاندیدهای خوبی برای کاشت ایمپلنت هستند.
سن مناسب ایمپانت

سن مناسب ایمپانت

چه زمانی دیگر نمیتوانم کاشت ایمپلنت را انجام دهم؟

تاخیر در عمل کاشت ایمپلنت موجب می‌شود به حدی از توده استخوانی فک کم شود که پزشک دیگر نتواند این عمل را انجام دهد. در این حالت ، شما باید با دندانپزشک خود در مورد گزینه هایی مانند بریج دندان یا دندان مصنوعی متحرک صحبت کنید تا فضای خالی ای که دندان از دست رفته شما باقی گذاشته است را پر کنید. با وجود اینکه هر یک از این روش ها از لحاظ زیبایی گزینه های خوبی هستند، اما فواید ایمپلنت را ندارند،زیرا ایمپلنت نه تنها جایگزین دندان شما می‌شود بلکه جایگزین ریشههای آن نیز شده و این اتفاق باعث پیادار کردن فک و جلوگیری از تحلیل رفتن آن می‌شود.
نکته پایانی
بهترین اتفاق این است که شما بلافاصله پس ازکسیدن دندان و یا آسیب دیدگی و از دست دادن آن، مراحل کاشت ایمپلنت را شروع کنید تا توده استخوانی موجود در ناحیه ای که دندان خود را از دست داده اید از بین نرود و دندان‌های باقی مانده نیز بتوانند موقعیت اصلی خود را حفظ کنند.
علت این که ما توصیه می‌کنیم تا بلافاصله این کار ار انجام دهید این است که هرچه بیشتر برای عمل کاشت صبر کنید، استخوان اطراف جای خالی دندان شروع به نرم شدن و خراب شدن می کند که میتواند باعث شود که وضعیت قرارگیری دندان های شما تغییر کند و در نتیجه کاشت ایمپلنت با چالش روبه رو شود و یاحتی غیرقابل انجام شود.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس