سیگار و ایمپلنت

تاثیر سیگار بر ایمپلنت

تاثیر سیگار بر ایمپلنت

سیگار کشیدن آسیب های زیادی بر بدن وارد میکند ولی در این مطلب ما قصد داریم به طور اختصاصی به بررسی تاثیرات سیگار بر ایمپلنت دندانی بپردازیم . انجام ایمپلنت دندانی یکی از مدرن ترین روش های جایگزین دندان در جوامع امروز میباشد که طرفداران زیادی پیدا کرده است .ولی افرادی که سیگار می کشند برای انجام ایمپلنت دچار مشکل میشوند . از این رو اگر برای انجام‌ ایمپلنت وقت گرفته اید اما همچنان سیگار میکشید ؛ حتما این مقاله رو با دقت بخوانید . در ادامه با ما همراه باشید.


ایمپلنت چیست ؟

ابتدا اجازه دهید یک سری اطلاعات مقدماتی و کلی در مورد ایمپلنت داشته باشیم . ایمپلنت یک ریشه و پایه قوی برای دندان متحرک یا ثابت باشد که با دندان های مجاور می تواند سازگاری پیدا کند . در زبان دیگر ایمپلنت یک میچ فلزی از جنس تیتانیوم خالص است که در استخوان فک قرار گرفته تا پایه ای برای نگه داشتن دندان مصنوعی یا تاج باشد . برای مطالعه دقیق تر و بیشتر در مورد ایمپلنت میتوانید  مقاله مراحل انجام ایمپلنت را مطالعه کنید.ایمپلنت


آیا افرادی که سیگار میکشند برای انجام ایمپلنت مناسب هستند؟

پاسخ کاملا واضح است اگرچه افرادی که سیگار میکشند تیز می توانند در حین سیگار کشیدن جراحی ایمپلنت انجام دهند ولی کاندید مناسبی برای ایمپلنت نمی باشد. یکی از مهمترین دلایل نامناسب بودن افرادی که سیگار میکشند این است که بعد از عمل ایمپلنت زخم آن به خوبی بهبود پیدا نمیکند و همچنین پیامد های خوبی برای ایمپلنت وجود نخواهد داشت . در این راستا معمولا دندان پزشکان افرادی که سیگار میکشند را برای ایمپلنت مناسب نمی دانند.


چالش های افرادی که سیگار میکشند قبل از ایمپلنت

غیر قابل انکار است که سیگار به بافت های دهان و دندان آسیب میرساند . دود سیگار موجب میشود خون رسانی در دهان‌کاهش یافته و تولید بزاق با اختلال مواجه شود .در نتیجه دهان خشک شده و لایه های بالایی پوست خشک ضخیم میشوند . همچنین کاهش بزاق موجب افزایش باکتری های دهان و دندان میشود. از این رو سیستم امنیتی مجموعه دهان ضعیف میشود . همه ی این موارد کاشت ایمپلنت را پیچیده می کند و کار دندانپزشک دشوار میشود. علاوه بر این درصد موفقیت کاشت ایمپلنت کاهش پیدا میکند . البته به این معنا نیست که افراد سیگاری به هیچ وجه نمی توانند کاشت ایمپلنت انجام دهند ولی این روند قابل قیاس با افراد غیر سیگاری نمی باشد . همچنین روند بهبودی در افرادی که سیگار نمیکشند بسیار سریع تر خواهد بود .

فرد سیگاری


چالش افرادی که سیگار میکشند بعد از ایمپلنت

مشکلات افرادی که سیگار میکشند محدود به قبل از انجام ایمپلنت نمی شود . در صورت موفقیت در انجام ایمپلنت و فرآیند جوش خوردن ، همچنان خطر افتادن ایمپلنت و یا لق شدن ایمپلنت برای افرادی که سیگار میکشند وجود دارد زیرا این افراد نمیتوانند به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند . علاوه بر این ممکن است استخوان های افرادی که سیگار میکشند عفونت کند و یا لثه های آن ها ورم کرده و موجب افتادن ایمپلنت شود.


تاثیر سیگار بر کاشت ایمپلنت

 طبق جراحی های انجام شده و تجربیات ثابت شده نیکوتین داخل سیگار تاثیر مستقیمی بر روی جوش خوردن پیچ تیتانیومی ایمپلنت با استخوان فک دارد که میتواند موجب عدم موفقیت شود. علاوه بر این سیگار تاثیرات زیادی بر روی لثه هی دندان دارد . در اینمپلنت دندان نیز اگر لثه آسیبی دیده باشود یا اختلالی در آن وجود داشته باشد ، بعد از ایمپلنت احتمال ورم لثه و آسیب دیدن بیشتر آن بسیار بالا است. سیگار تاثیر ویژه ای بر روی عمر ایمپلنت دارد . در این راستا باید خدمتتون عرض کنم که حدودا۱۵ درصد از افرادی که سیگار میکشند ، مجبور میشوند ایمپلنت های دندانی خود را بعد از ۵ سال تعویض کنند.

کاشت ایمپلنت


مراقبت از ایمپلنت در افرادی که سیگار میکشند

فردی که سیگار میکشد برای انجام ایمپلنت نیاز دارد تا حد اقل برای دو هفته قبل و بعد از عمل ایمپلنت سیگار را به کلی ترک کند . البته نیاز نمیدونم خدمتتون عرض کنم که اگر واقعا برای دندان های خود ارزش قائل هستید ابتدا سیگار را برای همیشه ترک کرده و سپس به دنبال کاشت ایمپلنت بروید . علاوه بر ترک سیگار به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل شما باید بهداشت عمومی دهان و دندان و در نتیجه ایمپلنت خود را رعایت کنید . در این راستا میتوانید به موارد زیر توجه داشته باشید .

مسواک زدن مداوم:

افرادی که  سیگار میکشند نیاز دارند برای مراقبت از ایمپلنت خود شبانه روز ۳ مرتبه دندان های  خود را مسواک بزنند . در غیر این صورت باید خیلی زود با ایمپلنت دندانی خود خداحافظی کنند . علاه بر مسواک شما میتوانید از چوب مسواک ها که امروزه توجه خیلی از دندانپزشکان را به خود جلب کرده استفاده کنند . در استفاده از چوب مسواک نیازی به خمیردندان و یا سفید کننده  دارید و میتوانید به صورت طبیعی دندان های خود را پاک کنید.

 استفاده از دهانشو:

دهانشو توانایی سریع در از بین بردن باکتری ها دارد . ۶۰ ثانیه نگه داشتن دهانشویه برای از بین بردن باکتری های مضر دندان کافی است . شما میتوانید با استفاده مداوم از دهانشویه تا حدودی از ایمپلنت دندان های خود در برابر سیگار مراقبت کنید .

تاثیر سیگار بر ایمپلنت استفاده مداوم از نخ دندان:

تجربه نشان داده است که مسواک به تنهایی ذرات غذا را از لای دندان ها خارج نمیکند . در این راستا استفاده از نخ دندان میتواند مفید باشد زیرا ماندن ذرات غذایی به ویژه کربوهیدرات ها برای دندان بسیار مضر اند .

 مراجعه منظم به دندانپزشک:

حتما توجه داشته باشید که دندانپزشک شما در مورد سیگار کشیدن شما اطلاع داشته باشد و به طور منظم اجازه دهید ایمپلنت شما را چک کند  تا در صورت پیش بینی مشکلی برای رفع آن اقدام‌کند. مراجعه نکردن به دندانپزشک یا مراجعه کردن دیرهنگام از موارد چشمگیر حسرت بیماران می باشد.


عارضه حفره خشک در کاشت ایمپلنت برای افرادی که سیگار میکشند

 dry socket نام اختصاصی عارضه ی حفره خشک میباشد که پیامد منفی انجام ایمپلنت در افرادی که سیگار میکشند ، است. وقتی دندان کشیده میشود در حفره مربوطه لخته خونی تشکیل میشود تا از استخوان و اعصاب در برابر عوامل محیطی محافظت کند. همچنین این لخته خون روند بهبودی را شروع میکند. اگر به هر دلیلی لخته خونی جابه جا شود و یا خارج شود، حفره خشک ایجاد شده و استخوان و اعصاب در معرض عوامل محیطی قرار میگیرند . این حالت می تواند دردناک باشد و سریعا باید به دندانپزشک مراجعه شود.


عدم گرفتار شدن به عارضه حفره خشک در کاشت ایمپلنت

معمولا افرادی که سیگار میکشند نمیتوانند به زودی سیگار خود را ترک کنند و در جست و جوی فرآیندی برای جلوگیری از این عارضه ها بدون ترک سیگار هستند . در این راستا این افراد حداقل نیاز دارند به موارد زیر توجه کنند تا احتمال دچار شدن به حفره خشک را کمتر کنند .

  • از patch نیکوتین استفاده کنید.
  • از متخصص خودتان حتما درخواست کنید که پس از انجام ایمپلنت زخم ایجاد شده را بخیه بزند .
  • در حین سیگار کشیدن ، گاز استریلی بر روی زخم مربوطه قرار دهید.
  • از جویدن آدامس های نیکوتین و تنباکو به شدت پرهیز کنید
  • حداقل ۴۸ ساعت دست از سیگار کشیدن بردارید .

ترک سیگار


 جمع بندی 

برای سخن پایانی لازم است بدانید که در این مقاله فقط تاثیر سیگار بر ایمپلنت قید شد در حالی که سیگار عوارض خیلی بدتری نیز دارند . در نتیجه اگر به فکر سلامتی خویش می باشید حتما تلاش خود را در ترک آن انجام دهید تا به صورت طبیعی و راحت از دندان های سالم‌ برخوردار باشید . البته قصد ما نصیحت کردن افراد سیگاری به هیچ وجه نمی باشد و هدف از ارائه این‌ مطلب در اختیار گذاشتن اطلاعات مفید و کارآمد برای شما است ؛ امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس