تغذیه بعد از جراحی فک و دندان

جراحی فک و دندان 

جراحی فک و دندان با هدف رفع هر گونه مشکل در مورد دندان ها و حالت و شکل فک صورت میگیرد. این مشکلات شامل موارد زیر بوده و در صورتی نیاز به جراحی فک و دندان دارند که با ارتودنسی قابل حل نباشند.

 • ناهنجاری های مادرزادی فک و صورت 
 • اختلال در رشد فک ها 
 • شکستگی استخوان های فک 
 • مشکلات تنفسی 
 • زخم دهان 
 • اختلال در مفصل فک 
 • عدم جایگیری درست دندان ها
 • عدم توانایی صحیح خوردن غذا و…

همانطور که میدانید فک یکی از مهم ترین اجزا برای جویدن و خوردن غذا و خوراک می باشد. در صورت انجام جراحی فک و دندان طبیعتا فرد قادر نخواهد بود به راحتی تغذیه خود را داشته باشد. در این راستا ما مطلبی در مورد تغذیه بعد از جراحی فک و دندان آماده و منتشر کردیم ‌. در ادامه با ما همراه باشید .


اهمیت تغذیه بعد از جراحی فک و دندان 

همانطور که گفته شد اندام فک و همچنین دندان از اجزای ویژه عمل جویدن و خوردن غذا هستند در نتیجه رژیم تغذیه فرد ممکن است دچار اختلال شود‌. واضح است که پس از هر اقدامی ، از فعالیت های ساده گرفته تا جراحی های بزرگ ، بدن نیاز دارد تغذیه شود تا خود را به حالت عادی برگرداند . جراحی فک و دندان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بعد از آن بدن نیاز دارد خود را تغذیه کند . ولی تفاوتی که وجود دارد این است که پس از جراحی فک و دندان عمل جویدن غذا دشوار شده و رژیم تغذیه بدن دچار اختلال میشود. در این حالت فرد نیاز دارد تا با یک رژیم غذایی مناسب هم بتواند عمل جویدن غذا را برای خود آسان تر سازد و هم مواد غذایی لازم را وارد بدن خود کند تا دوره نقاهت به پایان برسد.

تغذیه جراحی فک و دندان


نحوه تغذیه بعد از جراحی فک و دندان 

در ادامه مقاله نگاهی به دوره های تغذیه بعد از جراحی فک و دندان انداخته و اینکه چه نوع ماده غذایی و تغذیه ای باید داشته باشیم را بررسی میکنیم . در ادامه با ما همراه باشید.

هفته اول تغذیه 

مشخص است که در روز های اول پس از جراحی فک و دندان تغذیه بدن بسیار دشوار خواهد بود . از آن جا که تقریبا عمل جویدن غذا غیر ممکن است فرد باید عمل تغذیه خود را با مایعات شروع کند تا حرکت فک و دندان ها را به صفر برساند. نکته ای که حائز اهمیت است این است که شما نیاز دارید بعد از به هوش آمدن چهار ساعت صبر کرده سپس تغذیه خود را شروع کنید. منظور از مایعات غذایی هر مایعاتی نمی باشد بلکه این مایعات باید دارای تغذیه مناسب و در عین حال شفاف باشد. از جمله این مایعات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انواع آب میوه های طبیعی 
 • آب مرغ 
 • آب گوشت 
 • آب کله پاچه 
 • و دیگر تغذیه هایی که به صورت مایع هستد.

آش

 در طی جراحی فک و دندان ، شما زخم هایی برداشته اید که هنوز بهبود پیدا نکرده اند . به این دلیل شما به هیچ عنوان نباید از نی برای تغذیه استفاده کنید زیرا موجب ورود مواد غذایی به زخم ها میشود. به جای نی می توانید از سرنگ و یا قاشق معمولی استفاده کنید .


سرنگ گاواژ 

معمولا پزشک پس از جراحی فک و صورت به بیمار برای تغذیه خود استفاده از سرنگ گاواژ را توصیه میکند. این سرنگ مخصوص تغذیه ساخته شده است که فرایند تغذیه پس از جراحی فک و دندان را آسان تر میکند. شما از این سرنگ ها میتوانید در هفته اول تغذیه در دوره نقاهت جراحی فک و صورت استفاده کرده سپس به قاشق و لیوان روی بیاورید. البته بهتر است در ابتدا از قاشق های نرم پلاستیکی استفاده شود تا آسیبی از جهت قاشق فلزی به فک و دندان ها وارد نشود.

سرنگ گاواژ


تغذیه هفته دوم الی چهارمین ماه

پس از چندین هفته مطمئنا بدن نیاز به تغذیه کامل دارد و همچنین طاقت فرد بیمار تمان شده است. ولی نباید با یک اشتباه تمان زحمات خود را هدر داده و حتی بدتر کنید. در چنین زمانی استخوان های فک در حال جوش خوردن با موقعیت مکانی جدید هستند و حالت حساسی دارند ‌. در این دوره شما نیاز دارید از تغذیه نرم مانند سیب زمینی له شده، تخم مرغ هم زده، کارامل، میوه های له شده و… استفاده کنید . ریسک خطر را به جون نخرید و صبر و تحمل کنید تا دوره نقاهت به پایان برسد . در غیر این صورت اگد فشاری بیش از اندازه به فک وارد شود احتمال دارد فک دوباره به حالت قبلی خود بازگشته و یا دوره نقاهت طولانی تر شود.

تغذیه جراحی فک و دندان


تغذیه توسط پودر مکمل انترامیل 

اگر در دوره نقاهت دچار ضعف غذایی شدید می توانید از مکمل تغذیه انترامیل استفاده کنید . این پودر با آب قاطی شده و به تغذیه ای مناسب و آسان تبدیل میشود که عمل تغذیه بدن را به خوبی با وارد کردن مواد غذایی کامل به بدن انجام میدهد. همچنین هیچ فشاری به فک و یا دندان وارد نشده و آسیبی نمیبیند. این پودر انواع مختلفی دارد ولی دو نوع آن برای تغذیه بعد از جراحی فک و دندان بسیار مناسب است. نوع استاندارد که به رنگ آبی بوده و دیگری غنی از پروتئین به رنگ قهوه ای می باشد.


تغذیه پس از ۴ ماه 

معمولا دوره نقاهت جراحی فک و دندان پس از کامل شدن ۴ ماه پایان یافته و فرد میتواند رژیم تغذیه عادی خود را داشته باشد. البته بعد از ۴ ماه حتما به پزشک خود مراجعه کرده تا معاینه ای انجام شود. سپس با او در مورد تغذیه خود مشورت کنید. از هر گونه اقدام عجولانه بپرهیزید زیرا عواقبی خطرناک به همراه دارند.


تغذیه های نادرست 

در دوره نقاهت لازم است عمل تغذیه به طور دقیق کنترل شود و غذا هایی وجود دارند که بهتر است از آنها برای تغذیه بدن استفاده نشود. از جمله این مواد غذایی می توان به لبنیات، شیرینی های مختلف، کافئین،الکل، سیگار و دخانیات و… اشاره کرد. حتما با خود می پرسید که چرا این تغذیه ها که نرم و مناسب هم هستند ، بعد از جراحی فک و دندان مضر اند؟ در این مورد لازم است بدانید که مصرف تغذیه هایی مانند لبنیات موجب افزایش تولید مخاط میشود . مخاط بیش از اندازه می تواند برای جراحی فک و دندان مضر واقع شود. شیرینی، کافئین و الکل موجب گرفتگی عضلات، دل پیچه و حالت استرس میشود که صبر و طاقت شما را کاهش داده و لحظات بدی را برای شما رقم میزند .

سیگار و دخانیات از جمله خطرناک ترین آنها محسوب می شود زیرا با کاهش جریان خون رسانی باعث ایجاد ریسک و خطر برای فک و دندان میشود. به طوری که با کاهش جریان خون رسانی مواد غذایی و تغذیه به خوبی به فک نخواهد رسید.

فرد سیگاری


سخن پایانی

اگر شما فردی هستید که به تازگی جراحی فک و صورت انجام داده اید ، مطمئنا رژیم تغذیه خود را از پزشک مربوطه دریافت نموده اید؛ در غیر این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید و از او راهنمایی بخواهید . تغذیه امری ضروری و حیاتی در جراحی فک و صورت محسوب میشود که لازم است به آن توجه شود در غیر این صورت ممکن است حتی وضعیت فک و دندان از حالت سابق خود بدتر تیز شود. از این رو در این مقاله ما سعی کردیم تمام اطلاعاتی که شما لازم دارید در مورد تغذیه پس از جراحی فک و صورت را بدانید، جمع آوری و منتشر کنیم . امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید و کارآمد بوده باشد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس