درد انجام ایمپلنت

درد انجام ایمپلنت 

از موقعی که روش درمانی ایمپلنت برای دندان های خراب شده به وجود آمد، افراد زیادی برای انجام آن میل پیدا کرده و به دندانپزشک جهت ایمپلنت دندان خود مراجعه می کند.انجام ایمپلنت مانند هر جراحی دیگر به دور از عوارض و درد نمی باشد.در نتیجه بیمار به احتمال زیاد بعد از جراحی ایمپلنت به مسکن های درد نیاز پیدا میکند.در این مقاله ما قصد داریم به بررسی مسکن های ایمپلنت پرداخته و همچنین اطلاعاتی در مورد ایمپلنت در اختیار شما قرار دهیم.


ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت روشی درمانی برای جایگزینی دندان های مصنوعی به جای دندان های آسیب دیده میباشد. در واقع ایمپلنت یک پیچ فلزی از جنس تیتانیوم بوده که در استخوان فک قرار داده می شود و به عنوان ریشه دندان به کار گرفته میشود. این پیچ با استخوان های دیگر جوش خورده و به پایه ای محکم برای تاج دندان تبدیل میشود. دندانپزشک طی انجام ایمپلنت این پیچ تیتانیومی را داخل استخوان قرار میدهد . برای اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت و نحوه انجام آن میتوانید مقاله مراحل انجام ایمپلنت را مطالعه  نمایید.

ایمپلنت


آیا انجام ایمپلنت دردناک است؟

هنگام جراحی دندانپزشک متخصص بی حسی موضعی به دهان شما تزریق میکند پس تنها دردی که هنگام انجام ایمپلنت حس خواهید کرد، درد کوچک سوزن بی حسی می باشد . البته شما فشار  وارده بر لثه و استخوان فک را احساس خواهید کرد ولی دردی وجود ندارد. در مواردی بی حسی موضعی هنگام انجام ایمپلنت از بین میرود. در این صورت به پزشک خود اطلاع دهید. البته این حالت به ندرت پیش می آید.


درد بعد از ایمپلنت 

در حین انجام ایمپلنت تقریبا هیچ دردی احساس نکرده اما بلافاصله بعد از اینکه بی حسی اثر خود را ازدست میدهد. درد شما شروع میشود‌. دلیل ان نیز مشخص است زیرا لثه ها و استخوان شما آسیب دیده است و زمان میبرد تا کامل بهبود پیدا کند. اندازه درد ایمپلنت به میزان آسیب دیدگی لثه و استخوان بستگی دارد.همچنین مشخص است که هر چه قدر تعداد ایمپلنت شما زیاد تر باشد درد بیشتری خواهید داشت. البته جای ترسی وجود ندارد زیرا بیمارانی که عمل ایمپلنت انجام دادند گفتند که درد پس از ایمپلنت قابل تحمل است.

فرد دارای درد بعد از انجام ایمپلنت


مدت زمان درد انجام ایمپلنت

مدت زمان درد بعد از ایمپلنت قابل اندازه گیری نیست و در افراد مختلف متفاوت است. در ایمپلنت معمولا در رنج زمانی یک هفته الی ۱۰ روز ماندگار است . اگر بیش از این دردی حس کردید حتما به دندانپزشک خود اطلاع داده تا رفع مشکل کنید. به لطف علم امروزی دندانپزشکان برای این ۱۰ روز نیز راه حلی دارند و آن هم تجویز مسکن های درد برای ایمپلنت است. در ادامه این مقاله به معرفی  مسکن هایی که درد ایمپلنت و دندان را کاهش میکنند میپردازیم.


مسکن برای ایمپلنت 

از موارد چشمگیری که بیمار پس از انجام ایمپلنت به دنبال آن گشته و دست به هر کاری میزنند ، مسکن هایی برای کاهش درد بعد از ایمپلنت است. در ادامه به معرفی بهترین مسکن ها برای ایمپلنت می پردازیم.

ایبوپروفن:

یکی از مسکن های ایمپلنت که در ایران نیز به راحتی قابل دسترسی است، ایبوپروفن است. به طوری که برای تهیه این مسکن نیازی به نسخه پزشک نیست. همچنین بهتر است بدانید فرم ژلاتینی این مسکن در ایران به ژلوفن مشهور است که خیلی راحت تر از قرص جذب بدن میشود. از دیگر انواع مسکن ایبوپروفن می توان به پیروکسیکام و کتورولاک اشاره کرد. مسکن ایبوپروفن در سه دوز ۲۰۰ ، ۴۰۰ و ۸۰۰ میلی گرم ساخته میشود . مصرف این مسکن ایمپلنت برای افرادی که از بیماری قلبی رنج می برند، توصیه نمیشود.

ایمپلنت

استامینوفن:

از معروف ترین مسکن ها در جهان به ویژه ایران استامینوفن است. البته در جهان با نام علمی مسکن paracetamol شناخته شده است. قابل توجه است که برای ایمپلنت احتمال دارد استامینوفن به تنهایی جوابگو نباشد برای همین دندانپزشکان معمولا این مسکن را همراه با مسکن های دیگر تجویز میکنند. از مزایای مسکن استامینوفن نسبت به دیگر مسکن ها عوارض کمتر می باشد. 

مسکن مفمانیک اسید :

این مسکن در از بین بردن درد ایمپلنت نقش دارد ولی نه به صورت درمان عفونت آن بلکه تنها از بین برنده درد است. در ایران به اشتباه باور شده که این مسکن عفونت و چرک دندان را گرفته و به این دلیل درد دندان را از بین می برد در حالی که این باوری اشتباه است. 

مسکن آسپرین:

این مسکن نیز برای درمان درد ایمپلنت کاربرد دارد ولی دوز آن نسبت به سایر مسکن ها کمتر است. از این رو نمی توان آسپرین را به عنوان مسکن قوی برای ایمپلنت و دندان دانست ‌. البته قابل توجه است که آسپرین همان قدر که دوز پایین تری دارد عوارض پایین تری نیز دارا است

از این مسکن برای کودکان و افرادی که بیماری قلبی یا گوارشی دارند نباید استفاده کرد.

مسکن های ترکیبی:

از قوی ترین مسکن ها برای ایمپلنت مسکن های ترکیبی از ایبوپروفن ، استامینوفن و کافئین است. این مسکن با نام های نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می شود که معمولا دارای قالب کپسول هستند‌. این مسکن از قدرت بالایی برخوردار است ولی نباید در مصرف آن زیاده روی کرد زیرا ممکن عوارض بدی از خود نشان دهد. 

انجام ایمپلنت


مسکن های طبیعی 

مسکن درد تنوع بسیار زیادی دارد . در قسمت قبل مسکن هایی معرفی شدند که برای درد ایمپلنت و دندان از همه مناسب تر است به طوری که پزشکان این مسکن ها را معمولا توصیه و تجویز میکنند. در این قسمت به معرفی مسکن های طبیعی برای درد ایمپلنت می پردازیم که به راحتی در خانه قابل دسترسی است. 

 نمک و فلفل :

ترکیب نمک و فلفل می تواند مسکن خوبی برای کاهش درد باشد زیرا هر دو آنها خواصی مانند ضد التهاب ، ضد باکتری و تسکین درد دارند. برای استفاده از این مسکن درد نسبت مساوی از نمک و فلفل را ترکیب کرده و چند قطره اب ریخته تا به صورت خمیری شکل در بیاید. سپس آن را بر روی دندانی که درد میکند قرار دهید. 

سیر:

سیر یک مسکن طبیعی برای دندان درد محسوب میشود . همواره در تاریخ از سیر به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی برای تسکین درد استفاده شده است .برای استفاده از این مسکن طبیعی می توانید آن را جویده و یا پودر آن را روی دندان مربوطه قرار دهید.

فرد دارای درد بعد از انجام ایمپلنت

میخک: 

اگر به بوی بی حس کننده های دندانی در کلینیک های دندان پزشکی و همچنین بوی میخک توجه کنید، متوجه شباهت آنها میشوید ‌. میخک خاصیت بی حس کننده دارد که آن را به یک مسکن طبیعی خوب برای درد دندان تبدیل کرده است. شما میتوانید میخک را آسیاب کرده و همراه روغن زیتون بر روی دهان قرار دهید و یا پنبه ای به میخک آغشته کرده سپس بر روی آن قرار دهید . همچنین می توانید این مسکن طبیعی را با آب ترکیب کنید و دهان خود را بشویید.

پیاز:

پیاز خاصیت ضد میکروبی دارد که موجب تبدیل آن به مسکن خوب برای دندان شده است. در صورت درد جزئی دندان میتوانید از پیاز برای تسکین ان استفاده کنید. 

آب نمک گرم :

معمولا خانوار ایرانی برای تسکین درد دندان خود از آب نمک استفاده میکنند . آب نمک می تواند مسکن خوبی برای دندان باشد ولی به شرط ولرم و گرم بودن .


سخن پایانی

توجه داشته باشید که در این مقاله ما به معرفی و بررسی مسکن هایی که موجب کاهش درد دندان و ایمپلنت پیشوند، پرداخته ایم ولی قبل از هر گونه اقدامی با دندانپزشک متخصص خود مشورت کرده سپس از این مسکن ها استفاده کنید. نوع درد و نوع ایمپلنت ها با توجه به نوع دندان افراد متفاوت است در نتیجه درمان و بهبودی آن نیز متفاوت خواهد بود. در نتیجه برای تسکین درد آن ها از مسکن های مختلفی استفاده می شود که وطیفه شناخت آن به عهده دندانپزشک متخصص است.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس