دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی یکی از شاخه‌های دندانپزشکی است که به معنای واقعی تلفیقی از هنر و علم است؛ زیرا در این شاخه، دندان‌پزشک سعی می‌کند در کنار کلیه کارهای درمانی که برای بیماران خود انجام می‌دهد، زیبایی دندان‌ها را نیز در نظر بگیرد و ظاهر دندان را نیز بهبود بخشد. هر گونه اقداماتی که در جهت بهتر شدن ظاهر دندان‌ها، کام و لثه انجام می‌شود، همگی در این حوزه هستند. استفاده از روش‌های زیبایی دندان باعث می‌شود تا شما لبخندی جذاب و زیبا داشته باشید و اعتماد به‌ نفس شما نیز بیشتر شود.


اهمیت دندانپزشکی زیبایی

دانستن دو نکته‌ی مهم به ما در پاسخ به چرایی اهمیت داشتن این تخصص کمک می‌کند. اولین نکته این است که وجود لبخند زیبا در هر سن و سالی می‌تواند تأثیر مثبتی بر اطرافیان شما بگذارد. مهم نیست چقدر پیر شده و پوستتان خراب شده است، لبخند زیبا می‌تواند دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.

نکته‌ی مهم دیگر، مطلع شدن از سیر دستیابی به این تخصص است. متخصصین این حوزه نسبت به دندان‌پزشکان عمومی دوره‌های تخصصی بیشتری را گذرانده‌اند و می‌توانند زیبایی ساختار دندان‌ها را بهتر درک کنند. حتی اگر دندان‌پزشکان عمومی، درمان‌های ترمیم و زیبایی دیگری مانند پر کردن و سفید کردن را انجام دهند، باز هم این تخصص، تلفیقی از هنر و دانش دندانپزشکی است و نیازمند دوره‌های مختص به خود هست.

دندانپزشکی زیباییعلاوه بر این دو نکته دندانپزشکی زیبایی نوعی سرمایه برای آینده محسوب می‌شود. در واقع افرادی که با بالا رفتن سن و یا وقوع هرگونه حادثه‌ای دچار تغییر ظاهر در دندان‌های خود می‌شوند، به روش‌هایی برای زیبا کردن دندان‌ها نیاز پیدا می‌کنند؛ زیرا تحقیقات نشان داده است که داشتن یک لبخند زیبا می‌تواند علاوه بر افزایش حس اعتماد به نفس در شخص، او را شاداب‌تر و زیباتر نشان دهد و تأثیر بسیاری بر طرف مقابل او می‌گذارد.

با آنکه امروزه بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی نیز از روش‌های زیبایی دندان استفاده می‌کنند و در این زمینه دانش دارند، اما این کافی نیست زیرا دندانپزشکی زیبایی به تخصص و آموزش کافی در این زمینه نیاز دارد که این کار توسط دندان‌پزشکان زیبایی به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.


دو بخش اصلی تخصص دندانپزشکی زیبایی

ترمیم دندان» و زیبایی دندان دو بخش اصلی این تخصص هستند که نه تنها از هم جدا نیستند بلکه گاها به یک اندازه مهم هستند. هرچند که عمده فرآیندهای انجام شده در این رشته تخصصی زیبایی دندان است، اما برخی اوقات، انجام این فرآیندها تنها جنبه زیبایی ندارد و باعث تقویت و افزایش سلامتی دندان می‌شود.

به عنوان مثال در خصوص پر کردن دندان‌ها، پرکردگی همرنگ دندان شاید از نظر زیبایی نسبت به پرکردگی‌های فلزی قابل توجه‌تر باشد و شکل دندان را زیباتر کند، اما به دلیل اینکه نیاز کمی به تراشیدن بافت دندان دارد، برای حفظ سلامتی دندان بسیار مفید است. دندانپزشکی زیبایی همچنین ممکن است شامل روش‌های درمانی باشد که سبب استحکام بیشتر دندان در برابر شکست می‌شوند.


تفاوت دندانپزشکی ترمیمی با دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی دندان:

ترمیم دندان شامل تمام پروسه‌هایی است که برای سالم نگه داشتن دندان‌ها و جلوگیری از از بین رفتن آن‌ها صورت می‌گیرد. در واقع یک متخصص ترمیمی و زیبایی قبل از اینکه دندان  با پوسیدگی و مشکلات مشابه دیگر از بین برود با ترمیم مؤثر و به موقع مانع از این فروپاشی می‌شود. یک دندان‌پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در خصوص ترمیم از روش‌هایی مانند پر کردگی دندان، بیلداپ دندان، اینله و انله و روکش کردن دندان استفاده می‌کند و همچنین روش‌هایی مانند ایمپلنت یا بریج دندان را جهت جایگزین کردن دندان به کار می‌گیرد.

دندانپزشکی زیبایی دندان:

بنابراین و در مجموع، اولویت اصلی دندانپزشکی ترمیمی و تأکید آن، بر بهبود سلامتی دندان و حفظ عملکرد آن‌ها است؛ اما از سوی دیگر دندانپزشکی زیبایی روی تمام جنبه‌های زیبایی دندان‌ها تمرکز دارد و هر کاری برای بهبود طرح لبخند و زیبایی آن انجام می‌دهد.

دندانپزشکی زیبایی


دوره تخصصی دندانپزشکی زیبایی

دندان‌پزشکان عمومی پس از قبولی در آزمون دستیاری می‌توانند در عرض ۳ سال به‌طور فشرده تخصص ترمیمی و زیبایی بگیرند. این رشته در ایران هر ساله رزیدنت دوره تخصصی دریافت می‌کند و درمان‌های زیبایی به صورت تیمی با مشارکت متخصصین ترمیمی و ارتودنسی و پروتز و لثه و… انجام می‌گردد.

آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا (AACD)، بزرگ‌ترین انجمن دندانی دنیاست. اعضای این انجمن شامل دندان‌پزشکان عمومی، متخصص و تکنسین‌های آزمایشگاه، محقق، دانشجو، بهداشت کار دهان و دندان، شرکت‌های بزرگ ساخت مواد دندانپزشکی است و این افراد روی علم و هنر دندانپزشکی زیبایی متمرکز هستند. افتتاح شده در سال ۱۹۸۴، (AACD) بیش از ۷۰۰۰ عضو در آمریکا و بیش از ۷۰ کشور در سراسر دنیا دارد.

هیئت آمریکایی دندان‌پزشک زیبایی (ABCD)، آزمایش، تجزیه و تحلیل و ارزیابی از خدمات دندان‌پزشکان و تکنسین‌های آزمایشگاه به منظور ایجاد اعتبار اعطای AACD در دندانپزشکی زیبایی است. با این حال، این گواهینامه توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا مورد تائید نیست و به رسمیت شناخته نشده.


روش های دندانپزشکی زیبایی

به طور کلی تخصص دندانپزشکی زیبایی خدمات زیر را به بیماران ارائه می دهد:

 1. دندانپزشکی زیباییلمینت
 2. کامپوزیت 
 3. بلیچینگ 
 4. باندینگ یا پیوند دندان 
 5. سفید کردن دندان 
 6. ونیر دندان 
 7. تاج گذاشتن روی دندان 
 8. میناکاری دندان 
 9. ارتودنسی 
 10. شکل دهی مجدد لثه 
 11. ایمپلنت 
 12. دندان مصنوعی 
 13. بریج دندان 
 14. پیوند لثه 
 15. کرادینگ 
 16. اصلاح خطوط لثه 
 17. کاشت نگین دندان 
 18. جرم گیری دندان 
 19. پل دندانی 

برای مطالعه و بررسی هر کدام از این موارد میتوانید مقاله روش های زیبایی دندان را در همین سایت مطالعه نمایید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس