پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان چرا و چگونه ایجاد می شود؟

برای آنکه بتوانیم در مواجه با پوسیدگی دندان و علائم آن تصمیم مناسبی بگیریم، در ابتدا قصد داریم با ماهیت این اتفاق آشنا شویم، پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

پوسیدگی دندان می تواند یک اخطار برای عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات دندان ها می باشد و می تواند یک اخطار برای عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. زمانی که افراد موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند به احتمال قوی با مشکل پوسیدگی دندان مواجه خواهند شد.

درواقع با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هایمان باعث می‌شویم مواد غذایی برروی دندان ها باقی بمانند و زمینه ساز پوسیدگی دندان‌هایمان شوند. یکی از مشکلات مهم در پوسیدگی دندان، قابل انتقال بودن آن می باشد. به همین سبب در صورت مشاهده علائم پوسیدگی دندان باید آن را جدی بگیرید.

دندان های یک از اصلی‌ترین اعضای بدن ما می‌باشند که گاهی با کم کاری و بی دقتی نسبت به آن ها موجب آسیب دیدنشان می‌شویم و در نهایت با از دست دادن دندان‌هایمان دچار عوارضی همچون افتادگی چهره و گودی گونه و … می‌شویم و عوارض بی دندانی بر روی چهره ما تاثیر می‌گذارد.

 

پیشنهاد می‌شود مقاله “ عوارض بی دندانی ” را بخوانید.

 

دندان ها، به همان میزان که عضو مهمی هستند، به همان میزان هم در معرض بیماری ها و آسیب های گوناگون قرار دارند، میکروب ها به وسیله ی مواد قندی مصرفی افراد، در دهان اسید تولید می کنند و باعث مشکل در دندان ها می شوند.

زمانی که غذای شیرین مصرف می‌کنید،، باکتری‌های موجود در دهانتان، در اثر یک سری فعل و انفعالات شیمیایی  ترکیبات شکر را در هم می شکنند و آن را تبدیل به اسید می کنند. اسید های تولید شده، مینای دندان را هدف قرار داده و به آن آسیب می‌زنند و در نتیجه  ساختار دندان آسیب می بیند.

درصورتی که به این جریان توجهی نشود و رسیدگی های لازم صورت نپذیرد، مینای دندان فرو می‌ریزد و داخل آن سوراخ می شود که این سوراخ شدن همان پوسیدگی دندان یا به اصطلاح کرم‌خوردگی می‌باشد.

 

علائم پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

در صورت حس کردن اولین درد روی دندان‌هایتان، نسبت به موضوع پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان‌هایتان باید حساس شوید زیرا مواد اسیدی که توسط باکتری ها یا رسوبات روی دندان ساخته می شوند، لایه بعدی دندان (عاج) را هم از بین می برد و همین اتفاق موجب ‌می‌شود سطح پوسیدگی به عصب یا ریشه برسد که در اینصورت باید به سراغ درمان عصب کشی بروید.

میکروب هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند در ابتدای امر سطح رویی دندان را آلوده می کند و پس از آن به سطح های پایین تر رفته و ساختمان اصلی دندان و ریشه ها را با مشکل مواجه می کند. این میکروب ها از دندانی به دندان دیگر سرایت پیدا می کنند و به مرور زمان تمام دندان ها را پوسیده می کند و در صورتی که مشکل پوسیدگی دندان‌هایتان را جدی نگیرید، ممکن است دچار آبسه نیز شوید.

پس از پوسیدگی دندان، عصب های موجود در دندان نمایان می شوند و با خوردن غذا ویا حس کردن سرما و یا گرما درد خواهید کشید. اگر نزدیک به ریشه دندانتان دردی احساس می کنید، به احتمال زیاد دندانتان کرم‌خورده شده و باید حتما به متخصص دندان مراجعه کنید.

دکتر ادموند پیترز، استاد دانشگاه آلبرتای کانادا می‌گوید:«به‌خاطر داشته باشید وقتی علائم در دهانتان ظاهر شد، مشکلی که باعث بروز آن علامت شده، عود کرده است؛ در این اوضاع لحظه‌ای برای مراجعه به دندانپزشک تردید نکنید.»، درواقع زمانی که دندان‌هایمان نسبت به سرما یا گرما حساس می‌شوند، نشان دهنده این است که مدتها پیش پروسه پوسیدگی دندان ها شروع شده است و اکنون به اوج خود رسیده است.

پوسیدگی دندان را می توان به وسیله تغذیه مناسب، استفاده از مسواک و نخ دندان، رعایت نکات بهداشتی مربوط به دهان، استفاده از فلوراید و … کنترل نمود و پیشگیری کرد.

 

علائم پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

 

مهم ترین علائم پوسیدگی دندان چیست؟

نشانه های پوسیدگی با توجه به محل و گستردگی آن ها می‌تواند متفاوت باشد. همانطور که گفته شد، در مراحل ابتدایی پوسیدگی ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشید.

نشانه های حفره های دندانی بسته به محل و گستردگی آن ها متفاوت می باشند. زمانی که حفره ای در دندان شروع به شکل گیری می کند، در مرحله اول ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد و زمانی که مدت بیشتری از پوسیدگی می گذرد، می تواند علائمی که در اداممه عنوان خواهند شد را داشته باشد :

  •  دندان درد ، درد ناگهانی و حالتی شبیه تیر کشیدن دندان
  •  حساسیت دندان
  • درد خفیف تا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن مواد غذایی شیرین ، داغ یا سرد
  • حفره های قابل رویت در دندان
  • لکه های قهوه ای ، سیاه یا سفید روی دندان
  • درد هنگام جویدن
  • گیر کردن غذا بین دندان و پاره شدن نخ دندان
  • درد گرفتن دندان در صورت فشار دادن دندان ها روی هم
  • بوی بد دهان
  • برخی افرادی که همیشه مسواک می زنند نیز ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند. این امر دلایل مختلفی دارد. از جمله ی این دلایل می توان به آدامس جویدن مداوم، خوردن نوشابه های گاز دار، نگه داشتن مواد قندی در دهان و … اشاره کرد.

 

علائم پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان

 

اما یک نکته بسیار مهمی درمورد دهان و دندان وجود دارد، اینکه میزان پوسیدگی در تمام سطوح دندان یکسان نمی‌باشد. در واقع برخی از سطوح دندان ها به دلیل وضعیت خاصشان بیشتر دچار پوسیدگی می شوند.

این سطوح عبارتند از:

شیارهای سطح جونده:

شیارهای باریک و عمیقی که بر روی  سطح جونده دندانهای آسیا وجود دارند ،برای زندگی و رشد میکروب ها محیط مناسبی هستند بنابراین دندان ها از این محل دچار پوسیدگی می شوند.در هنگام مسواک زئن ، باید دقت کنیم که این محل ها را به دقت تمیز کرده و مطمئن شویم که باقی مانده غذا و خوراکی‌ها و مواد قندی در این محل نمانده است.

سطوح بین دندانی:

سطوح بین دندان به این علت که به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک خیلی تمیز نمی شود و ممکن است باقی مانده غذا در آن بماند بنابراین این ناحیه دچار پوسیدگی می شود. در واقع برای این ناحیه برخلاف ناحیه شیار های سطح جونده خیلی نمی‌توان مسواک زدن را توصیه کرد ، به همین دلیل باید برای تمیز کردن این ناحیه از نخ دندان استفاده نمود.

طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان:

در این ناحیه به علت تجمع میکروب ها ، پوسیدگی دندان و بیماری لثه ایجاد می شود.این نحیه نیز همانند دو ناحیه قبلی پتانسیل بالایی از لحاظ تجمع میکروب ها و ایجاد پوسیدگی دارد.

 

زمان و سرعت ایجاد پوسیدگی

اگر تا به این سمت از مقاله را مطالعه کرده باشید، قطعا می‌انید که پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود،و مدت زمانی لازم است تا مینای دندان آسیب دیده و بافت نرم آن از بین برود.

طبث تخقیقات، مدت زمان لازم برای رسیدن مواد غذایی ومواد قندی  به میکروبهای پلاک  و ایجاد اسید ۲ تا ۵ دقیقه می‌باشد. پس از آن در طی مدت ۱۰ دقیقه میزان اسید به حداکثر مقدار خود می رسد پس از آن به مدت ۶۰ دقیقه در همان حال باقی می ماند و بعد از آن به تدریج به حال عادی برمی گردد.

دواقع در این چرخه، با هر بار خوردن، محیط پلاک میکروبی، اسیدی می شود و تا این محیط اسیدی به حالت عادی برگردد، با خوردن مجدد، محیط دهان دوباره اسیدی می گردد. به این ترتیب دندانها دچار پوسیدگی می شود. اگر کودکی ۹ مرتبه در روز آشامیدنی شیرین مصرف کند پس از مدتی لکه های بر روی دندان‌هایش پیدا می شود که نشانه شروع پوسیدگی است.
بطور کلی پوسیدگی دندان بیشتر بیماری نوجوانان است، یعنی دندانها معمولاً بلافاصله بعد از بیرون آمدن بیشتر خراب می شوند، تا در سنین بالاتر که مدتی از حضورشان در دهان گذشته است. بنابراین اهمیت مراقبت و نگهداری از دندانها در این سنین کاملا مشخص می گردد.

پیشگیری بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان

همانطور که گفته شد، رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند از بروز حفره و پوسیدگی در دندان ها جلوگیری کند. در زیر چند راهنمایی برای جلوگیری از ایجاد حفره در دندان اورده شده است. از دندانپزشک خود بپرسید کدام روش برای شما بهتر است:

۱) بعد از خوردن و نوشیدن ، دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. ایده‌آل ترین حالت مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی می‌باشد ، اما در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، حدال دو بار در طول روز این کار ار انجام دهید و یا اگر نمیتوانید دندان خود را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید حداقل دهان خود را ابکشی کنی

هچنین برای تمیز کردن فضای بین دندان‌ها از یک نخ دندان استفاده کیند.اگر یک کودک خردسال دارید از دندانپزشک خود بپرسید چه میزان از از خمیر دندان حاوی فلوراید باید استفاده کنید تا فرزندتان بتواند از مزایای مبارزه با ایجاد پوسیدگی دندان بدون گرفتن فلوراید اضافی بهره مند شود.

۲) جهت شستشوی محیط دهان و دندان‌هایتان از یک دهانشویه استفاده کنید، البته ممکن است پزشک شما در صورت مشاهده پیشرفت پوسیدگی ، استفاده از دهانشویه را به شما توصیه کند.

۳) معاینات دندانپزشکی منظم داشته باشید. دریافت شستشو و تمیز کردن حرفه ای دندان‌ها و آزمون های شفاهی به طور منظم، می تواند به جلوگیری از مشکلات کمک کند و یا آنها را در اوایل پیشگیری کند.دندانپزشک شما میتواند یک برنامه که بهترین راه حل را برای شما توصیه میکند به شما ارائه دهد.

۴) از درزگیر های برای دندان‌ها استفاده کنید. این پوشش های پلاستیکی یه سطوح جویدن دندانهای عقبی متصل میشوند و وظیفه آن ها آب‌بندی کردن شیارها و شکاف‌های بین دندان‌ها و محافظت از مینای دندان در مقابلمی‌باشد. انها از مینای دندان در مقابل پلاک و اسید محافظت میکنند. میتوانند هم در بزرگسالان هم در کودکان استفاده شوند. برای کنترل و کمک به پیشگیری به همه کودکان در سنین مدرسه توصیه میشوند. انها تا ۱۰ سال نیاز به تعویض ندارند و در طول این مدت نیاز به چکاب هایی است تا مطمئن شوند در جای خود قرار دارند.

۵) نوشیدن برخی ابها. بیشتر منابع آبی طبیعی موجود حاوی فلوراید هستند که بطور چشمگیری مانع پوسیدگی دندان می‌شود.. اگر فقط اب بطری می‌نوشید که فاقد فلوراید است از مزایای فلوراید بهره مند نمی شوید.

۶) از میان وعده های غذایی مکرر و نوشیدنی ها استفاده نکنید.هر زمان که شما چیزی میخورید یا چیزی به غیر از اب مینوشید شما به باکتری ها کمک میکنید که اسید تولید کنند و مینای دندان شما را تخریب کنند.اگر شما از میان وعده ها و نوشیدنی ها در طول روز استفاده میکنید دندان های خود را در معرض حملات مداوم قرار میدهید.

۷) غذا های سالم برای دندان بخورید.برخی از غذا ها و نوشیدنی ها برای دندان های شما از دیگر غذا ها بهتر اند.از غذا هایی که در شکاف بین دندانهای شما گیر میکنند مثل چیپس، آب نبات و یا کوکی ها بپرهیزید.با این حال غذاهایی وجود دارند که مانند میوه و سبزیجات تازه وقهوه بدون شکر، چای و شکر آدامس باعث افزایش جریان بزاق میشوند و به شستشو دندان ها کمک میکنند.

۸) درمان پوسیدگی دندان با فلوراید را در نظر بگیرید.دندان پزشک شما ممکن است به شما درمان پوسیدگی دندان با فلوراید را به صورت یک دوره به شما ارائه کند به خصوص اگر شما فلوراید کافی از طریق اب و دیگر منابع دریافت نکنید.

۹) در مورد درمان پوسیدگی دندان ضد باکتریایی بپرسید. اگر شما مثلا به خاطر شرایط پزشکی خاص در معرض پوسیدگی دندان قرار دارید دندان پزشک شما ممکن است دهان را با یک ماده ضد باکتری خاص شستشو دهد و یا از درمانهای دیگر برای کاهش باکتری های مضر در دهان شما استفاده کند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس