مدت زمان ایمپلنت دندان

مدت زمان ایمپلنت دندان

آشنایی با مدت زمان ایمپلنت دندان

مدت زمان ایمپلنت دندان برای افراد می تواند متفاوت باشد. برخی از افرادی که قصد دارند این عمل جراحی را انجام دهند طول درمان برایشان خیلی مهم است. به همین سبب باید قبل از اقدام به انجام آن در مورد مدت زمان ایمپلنت اطلاعاتی را به دست آورند. مدت زمان های ایمپلنت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم.

به طور معمول کل مراحل ۵ تا ۸ ماه طول می کشد.برای افرادی که نیاز به کاشت ایمپلنت کل دهان دارند ، این فرایند کمی طولانی تر است. برای افرادی که تنها نیاز به جایگزینی یک یا تعداد کمی دندان دارند این فرایند می‌تواند سریعتر انجام شود.

مدت زمان ایمپلنت دندان‌ها ممکن است در یک جلسه و یا چند جلسه انجام شود. طول زمان انجام جراحی در یک جلسه می تواند بین ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه متفاوت باشد. تفاوت این زمان به دلیل شرایط متفاوت دهان افراد و تعداد ایمپلنت ها به وجود می آید.

اگر بلافاصله پس از ، ازدست دادن دندان‌هایمان مراحل درمان را آغاز کنیم، فرایند ایمپلنت مدت زمان کم‌تری خواهد داشت. فرآیند کاشت ایمپلنت دندان در اصل یک فرآیند سه فازی است که می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.

به طور کلی می توان انجام کاشت دندان را به مراحل زیر تقسیم کرد که هر کدام به نوبه ی خود مدت زمان ایمپلنت دندان را افزایش می دهد. ارزیابی، قرار دادن پایه ایمپلنت، قرار دادن تاج دندان مورد نظر می توانند سه مرحله انجام کاشت دندان باشند که به ترتیب انجام خواهند شد. به طور میانگین می توان کل این سه مرحله را در مدت زمان ۵ تا ۸ ماه انجام داد.

از مهم‌ترین سوالات بیمارانی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند این است که “روند کاشت دندان چقدر طول می‌کشد؟” که عوامل زیادی در پاسخ به این سوال دخیل هستند اما اولین مرحله همیشه ارزیابی می‌باشد.

برخی از دندانپزشکان بیان می کنند که می توانند عمل کاشت دندان را یک روزه انجام دهند و در واقع ایملپنت فوری انجام دهند. باید این نکته را به شما بگوییم که به هیچ عنوان نباید این کار را انجام دهید. زیرا خطرات بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. زیرا امکان ندارد که بدون خطر و عوارض بیش از حد این عمل را انجام داد.

در ادامه هریک از مراحل ایمپلنت را بطور کامل بررسی خواهیم کرد :

 

مدت زمان ایمپلنت دندان

فاز اول – ارزیابی

این مرحله شامل کشیدن دندان می‌شود ، البته در مواردی پزشک تشخیص می‌دهد که فرد بیمار نیاز به پیوند استخوان دارد که این مرحه نیز شامل فاز اول می‌شود. در این مرحله پس از انجام سی تی اسکن متخصص ایمپلنت دندان به ارزیابی ساختار استخوان محل کاشت دندان می‌پردازد. درصورتی که نیازی به پیوند نباشد می توانیم به مرحله ۲ برویم اما اگر پیوند استخوان لازم باشد ،ممکن است مرحله اول ۳ تا ۶ ماه طول بکشد.

به طور کلی می‌توان گفت پیوند استخوان زمانی نیاز می‌شود که از زمان از دست رفتن دندان مدت زمان طولانی گذشته باشد. بطوریکه در طول سال اول از دست دادن دندان ، سرعت تحلیل استخوان فک ،۲ برابر سرعت طبیعی آن می‌باشد. این امر باعث می شود قرار دادن ایمپلنت فوری، برای کاهش هزینه کاشت دندان و کاهش مدت زمانی که فرآیند کاشت دندان انجام می شود ، بسیار مهم باشد.

 

پیشنهاد میشود مقاله” بهترین نوع ایمپلنت “را مطالعه بفرمایید.

فاز دوم – قرار دادن پایه ایمپلنت

در این مرحله ، پزشک متخصص پایه اصلی ایمپلنت را در استخوان قرار می‌دهد که همین مرحله حدود ۱ تا ۲ ساعت طول کشیده و زمان بهبودی آن حدود ۳ تا ۶ ماه است. در طول این مدت ایمپلنت دندان که از جنس آلیاژ تیتانیوم می‌باشد، درون بدن التیام یافته و با بافت استخوان اطراف ادغام می‌شود.

فاز سوم – قرار دادن تاج

در مرحله سوم از مراحل کاشت ایمپلنت ،یک دندان مصنوعی یا تاج روی پایه اصلی ایمپلنت قرار می‌گیرد و در ادامه تصویری از دهان شما ساخته می شود. این تصویر کمک می‌کند تا دندان یا دندان های جدید شما به گونه ای ایجاد شود که از نظر اندازه ، شکل و رنگ مناسب برای دهان شما باشد.این مرحله تقریبا دوهفته زمان می‌برد.

 

مدت زمان ایمپلنت دندان

طول مدت جراحی ایمپلنت دندان

با توجه به مراحلی که در بالا ذکر شد می توان به این نتیجه رسید که مدت زمان انجام ایمپلنت ممکن است تا چندین ماه نیز طول بکشد. در طول این مدت دندانپزشک باتوجه به مواردی همچون کیفیت و کمیت استخوان و همچنین نوع ایمپلنت دندانی ، بمنظور حقظ زیبایی و ظاهر، به بیمار پروتز دندان موقت پیشنهاد می کند.
معمولا طول مدت جراحی و کاشت ایمپلنت دندانی حدود ۳۰ دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه می‌باشد و عوامل تعداد ایمپلنت ها و شرایط دهان بیمار بصورت مستقیم برروی کاهش ویا افزایش این مدت تاثیر گذار هستند. مواقعی که علاوه بر کاشت ایمپلنت دندانی نیاز به تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا داشته باشیم، قطعا این زمان افزایش می‌یابد.
ایمپلنت انواع مختلفی دارد ، مثل ایمپلنت دیجیتال ، ایمپلنت فوری ، ایمپلنت بدون جراحی و .. که از لحاظ تعداد مراحل و زمان بندی انجام مراحل با یکدیگر تفاوت دارند.
اما یکی از انواع ایمپلنت که در مورد زمان بندی انجام آن بسیار ابهام وجود دارد ، ایمپلنت فوری می‌باشد. درواقع سوال این است که آیا واقعا می‌توان یک روزه ایمپلنت دندان را انجام داد، که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

مدت زمان ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت فوری و سوار کردن تاج دندان فوری روی ایمپلنت چگونه است؟

در ابتدای توضیح باید این نکته مهم را بدانید که نباید روش کاشت ایمپلنت فوری را با سوار کردن تاج دندان فوری اشتباه گرفت. در کاشت ایمپلنت به روش فوری دندانپزشک بلافاصله بعد از کشیدن دندان پایه ایمپلنت یا همان فیکسچر را داخل استخوان فک می کارد. جالب است بدانید که اخیرا کاشت ایمپلنت فوری بسیار عمومیت یافته و میزان موفقیت آن بطور چشم‌گیری افزایش داشته است.

جراح تاج دندان مصنوعی را به مدت ۴۸ ساعت پس از کاشت پایه ایمپلنت و تقریبا همزمان با عمل جراحی ، روی پایه نصب می‌کند که به این مرحله سوار کردن تاج دندان فوری گفته می‌شود.این مرحله باوجود پرکاربرد بودنش ، با تردید های فراوانی همراه می‌باشد زیرا برخی از دندانپزشکان معتقدند سوارکردن فوری تاج دندان موجب وارد شدن بار اضافی به پایه ایمپلنت شده ممکن است پایه به درستی با استخوان فک جوش نخورد.

اما همانطور که گفته شد ، در این روش تمام مراحل کاشت ایمپلنت ایمپلنت در یک روز انجام می‌شود و همین امر موجب شده است که بیماران از نتایج آن به مراتب راضی تر از کاشت ایمپلنت به روش استاندارد باشند

 

پیشنهاد می‌شود مقاله” علائم پوسیدگی دندان “را مطالعه بفرمایید

 

ایمپلنت های دندانی فوری مزایای بیشتری برای بیمار و جراح دارند. برخی از آنها عبارتند از:

زمان درمان کوتاه تر: با سوار کردن تاج دندان فوری بیمار تنها تنها یک عمل جراحی نیاز دارد. و کاشت پایه و همچنین سوار کردن پروتز دندان مصنوعی در یک جلسه که حدود یک ساعت زمان می برد انجام می گیرد. 

ریکاوری سریعتر: از آنجایی که جراح در این روش  نیازی به بریدن مجدد محل جراحی کاشت ایمپلنت ندارد لذا ریکاوری پس از کاشت ایمپلنت فوری نیز بسیار سریع تر است.

کاهش احتمال تحلیل لثه: در روش کاشت ایمپلنت بصورت بلند مدت لازم است بیمار زمانی را منتظر بماند تا محل کاشت ایمپلنت بهبود یابد همین اتفاق احتمال از دست رفتن بافت لثه را بیشتر می‌کند اما در روش سوار کردن فوری تاج دندان ایمپلنت امکان بروز تحلیل لثه کاهش می یابد. در واقع در کاشت فوری ایمپلنت و سوار کردن تاج دندان فوری لثه دست نخورده باقی بماند.

مشاهده نتایج سریعتر: این روش برای بیمارانی که عجله دارند بسیار مناسب است زیرا در همان روز قرار گرفتن پایه ایمپلنت در استخوان فک، می‌توانند از داشتن تاج دندان زیبا هماهنگ با سایر دندانهای طبیعی خود لذت ببرند.

مدت زمان ایمپلنت دندان

عوامل موثر در مدت زمان ایمپلنت دندان

زمانی که افراد تصمیمی می گیرند که ایمپلنت دندانها را انجام دهند، ممکن است چندین ماه با آن درگیر باشند. عوامل زیادی از جمله نوع ایمپلنت دندانی، اندازه ی استخوان فک، تراکم استخوان و … می توانند عوامل موثر در مدت زمان ایمپلنت دندان باشند.

به طور مثال اگر استخوان فک افراد حجم کمی داشته باشد و یا ارتفاع آن و قطر آن کم باشد باید پزشک قبل از انجام کاشت دندان، عمل پیوند استخوان را روی بیمار انجام دهد. این عمل به دلیل کمبود استخوان های اطراف قسمت مورد نظر انجام می شود تا دندان به خوبی بتواند در آن محل جایگذاری شود. در نتیجه ی این عمل مدت زمان ایمپلنت دندانها افزایش خواهد یافت.

همانطور که بیان کردیم تراکم استخوان نیز می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ایمپلنت های دندان باشد. اگر تراکم استخوان زیاد باشد، کاشت دندان به خوبی و با قدرت بهتری انجام می شود. این تراکم بالا می تواند مدت زمان ایمپلنت دندان را کاهش دهد و دندان سریع تر روی پروتز خود جای بگیرد.

یکی از زمان های مهم در انجام ایمپلنت های دندان، زمان بین انجام ایمپلنت و جایگذاری پروتز می باشد. برای افراد مختلف این زمان متفاوت می باشد. اما به صورت میانگین می توان این زمان را بین ۳ تا ۶ ماه بیان کرد. این زمان با تشخیص پزشک تعیین می شود. بعد از تشخیص، بیمار می تواند پروتز مربوطه را روی دندان جایگذاری کند و به راحتی از آن استفاده کند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس