ایمپلنت

مراحل انجام ایمپلنت

مراحل انجام ایمپلنت

 ایمپلنت ها میتوانند گزینه بهتری در مقابل پروتز های سنتی دهان و دندان باشند زیرا توانایی برگرداندن زیبایی دائمی دندان ها را به دهان شما دارند ؛ چیزی که امروزه برای هر فردی از نظر حضور در جامعه حائز اهمیت می باشد.از این رو خیلی از بیماران می خواهند که قبل از انجام این عمل ، اطلاعاتی در مورد نحوه و جزئیات آن داشته باشند. اما جراحی ایمپلنت دندان ، چیزی فراتر از قرار دادن دندان مصنوعی در دهان و چسباندن آن ها به لثه ها می باشد. در این مطلب ما سعی کردیم اطلاعات لازم و کافی در اختیار این افراد قرار دهیم.


ایمپلنت چیست؟

 در ابتدا اجازه دهید به چیستی ایمپلنت بپردازیم. در واقع ایمپلنت یک ریشه و پایه قوی برای دندان متحرک یا ثابت می باشد که با دندان های طبیعی مجاور می تواند سازگاری پیدا کند . ایمپلنت در شکل یک پیچ از جنس تیتانیوم یا زیرکونیا خالص طراحی شده است.

ایمپلنت


انواع ایمپلنت

ایمپلنت ها در گذشته به دو نوع تقسیم می شدند .

۱) اندوسیتئال Endosteal

۲) ساب پریوستئال Subperiosteal

نوع ساب پریوستئال آن ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده میشود ولی امروزه دیگر از ایمپلنت ساب پریوستئال استفاده نمی شود زیرا در مقایسه با ایمپلنت های اندوستئال در بلند مدت نتایج ضعیف تر و استحکام کمتری داشتند. نوع اندوستئال آن  درون استخوان قرار میگیرد که در این مطلب به توضیح آن می پردازیم.


افراد دارای شرایط ایمپلنت 

 ۱)نداشتن یک یا چند دندان

۲) دندان آسیب دیده

۳) بهداشت دهان و دندان خوب

۴) استخوان  کافی در فک برای حمایت از ایمپلنت

۵) سلامت جسمانی مناسب

 این ها مواردی است که نشان میدهد آیا شما برای عمل جراحی ایمپلنت گزینه مناسبی هستید با خیر . البته این موارد فقط برای بالا بردن اطلاعات شما می باشد وگرنه دندان پزشک متخصص همان ابتدای کار این موارد را در نظر گرفته و سپس به شما پیشنهاد می دهد .

ایمپلنت

 

دندانپزشک علاوه بر این موارد یک سری اطلاعات دیگر از شما میگیرد . اطلاعاتی همچون وضعیت استخوان فک شما ، که آیا برای ایمپلنت مناسب می باشد یا خیر . اگر فک شما استخوان کافی برای ایمپلنت را دارا نباشد ، پیوند استخوان برای شما ضروری خواهد بود . منظور از پیوند استخوان نیز برداشتن استخوانی دیگر از بدن شما و جاسازی آن در فک شما می باشد . این استخوان معمولا از ناحیه چانه و یا لگن برداشته می شود. 


مراحل انجام ایمپلنت

۱) مشاوره:

اولین قدمی که فرد بیمار در راستای عمل ایمپلنت باید بردارد ، مشورت اولیه با دندانپزشک می باشد . در این جلسه مشاوره ، دندانپزشک متخصص یک معاینه کلی انجام میدهد و فرد را برای تصویربرداری  با استفاده از اشعه ایکس میفرستد . برنامه درمانی ، اطلاع از مدت زمان و هزینه های عمل ایمپلنت ، توضیح مراحل ایمپلنت و ریکاوری پس از آن ، از جمله مواردی است که پزشک در دوره مشاوره به آن می پردازد . همچنین موردی که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که آیا پیوند استخوان نیاز دارد یا خیر؟

دندانپزشک 

۲) پیوند استخوان ( بله یا خیر):

در صورت نیاز بیمار به پیوند استخوان ، می بایست فک او برای ایمپلنت آماده شود. این روند که ۴ الی ۱۲ ماه به طول می انجامد ، موجب میشود فک توانایی نگه داشتن ایمپلنت را برای مدت ثابت پیدا کند . همچنین در صورتی که بیمار دارای دندان پوسیده و فاسد باشد ، در این مرحله فرایند کشیدن  آن انجام میشود.

 ۳) قرار دادن ایمپلنت:

پس از گذراندن دو مرحله قبل ، بیمار آماده دریافت ایمپلنت می شود . ایمپلنت به همان پیچ تیتانیومی گفته می شود که جراح آن را وارد استخوان فک می کند تا به عنوان پایه و نگهدارنده تاج عمل کند. در طی انجام ایمپلنت  لثه بورش خورده ، استخوان سوراخ شده و پیچ ایمپلنت داخل سوراخ استخوان فرو رفته و نصب میشود. این پیچ تکیه گاه در آن جا استخوان سازی می کند ؛ منظور از استخوان سازی جوش خوردن با استخوان های مجاور است که نتیجه آن ریشه ای محکم برای نصب تاج است.این مرحله معمولا ۱ الی ۲ ساعت به طول می انجامد .  پس از این مراحل نوبت به انجام تکنیک های حفاظتی میرسد تا از بروز عفونت و تشدید درد تا زمان کامل کردن مراحل ایمپلنت جلوگیری شود. به موجب این امر دندانپزشک لثه را بخیه زده و دارو تجویز میکند  تا اینکه روند بهبودی که برای فک پایینی ۵ ماه و برای فک بالایی ۷ ماه است، کامل شود.

قرار دادن ایمپلنت

 ۴) قرار دادن تاج موقت:

پس از پیوند ایمپلنت با استخوان فک ، بیمار آماده گذاشتن قدم بعدی می باشد. تاج موقت که به آن کلاه درمانی نیز گفته می شود ؛ توسط دندانپزشک روی ایمپلنت قرار داده میشود. دلیل موقتی بودن تاج  بهبودی کامل لثه می باشد که معمولا دندان پزشکان استفاده از این دندان موقت را به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز توصیه می کنند تا لثه به صورت صحیح و کامل بهبود پیدا کند. پس از ریکاوری کامل لثه دندانپزشک برای قدم بعدی آماده میشود.

 ۵) نصب اباتمنت:

اباتمنت یا همان اتصال دهنده گام بعدی در مراحل ایمپلنت میباشد . این اتصال دهنده درون ایمپلنت پیچ شده و تاج دائمی که در مرحله بعدی نصب میشود را پشتیبانی میکند. اما قبل از کاشت تاج دائمی نیاز به قالب گیری میباشد.

 ۶)قرار دادن تاج دائمی:

پله ی آخر عمل ایمپلنت نیاز به قالب گیری دارد . به مجموع اندازه گیری تاج دندان و منطبق کردن آن با دندان های سالم اطراف، قالب گیری میگویند. البته قابل توجه است که  تا آماده شدن پروتز نهایی ، روکشی موقتی بر روی اباتمنت قرار میگیرد. پس از ساخت تاج می بایست گام نهایی از مراحل ایمپلنت کامل شود. باید به خدمتتون عرض کنم پروتزی که برای بیماران در این مرحله استفاده میشود ، شامل دو نوع متحرک و ثابت می باشد.

  •  تاج متحرک:

این تاج معمولا بر روی یک قاب فلزی ساخته می شود که روی اباتمنت نصب می شود. مواد سازنده این دندان های مصنوعی متحرک از مواد پلاستیکی سفید و صورتی ساخته می شوند که این امر موجب شبیه شدن آن ها به دندان های طبیعی و لثه می شود . مزیت بزرگ تاج متحرک نسبت به تاج ثابت ، امکان تمیز کردن ساده تاج با برداشتن آن از محل خود میباشد.

  •  تاج ثابت:

 در تاج ثابت ، دندان مصنوعی به جای نصب بر روی اباتمنت ، داخل آن پیچ شده و محکم می شود . این نوع تاج بسیار قوی تر و پایدارتر از تاج متحرک است ولی در نقطه مقابل بیمار نمیتواند به قصد تمیز کردن آن را از جای خود تکان دهد.

قرار دادن تاج ایمپلنت


عوارض احتمالی ایمپلنت 

قابل انکار نیست که هر جراحی و فرایند پزشکی به دور از خطرات احتمالی نیست. از مهم ترین عوارض ایمپلنت نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) در فک پایینی ممکن است که عصب زیر فک هنگام سوراخ کردن فک یا قرار دادن ایمپلنت آسیب دیده باشد. این آسیب دیدگی میتواند به خودی خود بهبود پیدا کند ولی در مواردی این اتفاق نمی افتد و لازم است به پزشک مراجعه شود.

۲) در فک بالایی احتمال بروز عفونت وجود دارد ولی خیلی نباید نگران بود زیرا  معمولا دندانپزشکان قبل از جراحی از این حادثه جلوگیری کرده اند .

۳) مطمئنا احتمال خرابی ایمپلنت در اثر عفونت ، گاز گرفتن ، فشار دادن و… نیز وجود دارد.


مراقبت از ایمپلنت

 همانطور که در قسمت قبل گفته شد ، احتمال خرابی ایمپلنت بر اثر دلایل مختلف وجود دارد ؛ در نتیجه می بایست از ایمپلنت به خوبی مراقبت کرد . حفاظت از ایمپلنت روش خاصی نمی خواهد بلکه همان روش مراقبت از دندان های طبیعی است .روزانه مسواک زدن ، از نخ دندان استفاده کردن ، مراجعه به پزشک هر ۶ ماه و… میتواند به ایمپلنت شما عمری ۳۰ ساله دهد.

مراحل انجام ایمپلنت


سخن پایانی

در انتها باید به عرضتون برسونم که در صورتی که متخصص ایمپلنت شما تصمیم به انجام ایمپلنت کند ، شما نیاز دارید تا چندین ماه برنامه ریزی کنید زیرا این چیزی نیست که یک شبه دندان های دلخواه شما را بهتون تقدیم کند. این  درست است که دوره درمان دندان با روش ایمپلنت  با زمان زیاد و کمی سختی و ناراحتی همراه است ولی در صورت کامل کردن مراحل ایمپلنت ، سال های سال دندان های سالم در اختیار خواهید داشت.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس