مسواک مناسب ایمپلنت

مسواک مناسب ایمپلنت

مسواک مناسب ایمپلنت

در دنیای مدرن امروزی دیگر نیازی به نگرانی در مورد زشتی دهان به دلیل عدم وجود دندان  نیست زیرا با استفاده از  ایمپلنت شما میتوانید برای مدت زمان طولانی از لبخند زیبا برخوردار باشید. ایمپلنت یکی از بهترین درمان های دندان پزشکی برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. در مورد نحوه انجام ایمپلنت قبلا در مقاله “مراحل انجام ایمپلنت های دندانی ” صحبت کرده ایم اما نکته ای که حائز اهمیت است مراقبت از ایمپلنت پس از جراحی می باشد. در این راستا لازم است بدانید که یکی از مهمترین عوامل مراقبت از ایمپلنت انجام روش صحیح مسواک زدن و استفاده از مسواک مناسب است. در این خصوص ما مطلبی در مورد مسواک و ایمپلنت در این مقاله جمع آوری کرده ایم تا بلکه برای شما مفید باشد.


مسواک مناسب ایمپلنت

ابتدا اجازه دهید نگاهی به المان های یک مسواک مناسب بپردازیم . مسواک مناسب برای هر شخص متفاوت است و به فاکتور هایی از قبیل حساسیت دندان و لثه ها ، سن ، اندازه و… بستگی دارد. بر اساس این المان ها  جنس موی مسواک ، طول قطر و تعداد مو های مسواک ، طرح دسته مسواک ، شکل و طول سر مسواک و زاویه ی آن با دسته  در مسواک ها متفاوت است.یک مسواک مناسب باید از اندازه مناسب، دسته متناسب با سن و مهارت استفاده کننده، سر متناسب با اندازه دهان بیمار، رشته هایی از جنس نایلون یا پلی استر با انتهای گرد، رشته هایی نرم مطابق با استاندارد بین المللی و فرم و الگوی مناسب برای رشته ها جهت افزایش حذف پلاک در فضاهای بین دندانی و در امتداد لبه لثه برخوردار باشد.

مسواک مناسب ایمپلنت


ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک پیچ فلزی از جنس تیتانیوم خالص می باشد که درون استخوان فک فرو رفته و پایه ای برای نگه داشتن دندان مصنوعی می شود. همچنین می تواند با دندان های مجاور سازگاری پیدا کنند . یک ایمپلنت درست مانند یک دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد . ایمپلنت انواع مختلفی دارد  که در مقاله ” انجام ایمپلنت های دندانی “به طور کامل به بررسی نحوه آن پرداخته ایم.


مراقبت از ایمپلنت

انجام جراحی  ایمپلنت و اقدامات قبل آن به عهده دندانپزشک بوده ولی پس از انجام ایمپلنت وظیفه اصلی که مراقبت از آن است،به عهده شما می باشد. احتمالا دستیار دندانپزشک متخصص شما فعالیت های لازم برای سالم نگه داشتن ایمپلنت به شما ارائه می دهد و وسایل بهداشتی ویژه ای به شما معرفی می کند. به تمام توصیه های متخصصین جراحی خود توجه کرده و به خوبی آن ها را انجام دهید. دارو ها تجویز شده را به موقع مصرف کرده و فعالیت های مورد نیاز را به درست ترین نحوه ممکن انجام دهید.

ایمپلنت

حالا در ادامه به بررسی موضوع اساسی این مقاله می پردازیم یعنی اهمیت و تاثیر مسواک در ایمپلنت.مراقبت از ایمپلنت بسیار حساس بوده و باید  به طور دقیق انجام شود تا به ایمپلنت آسیب وارد نشود.


اهمیت مسواک در مراقبت از ایمپلنت

مسواک زدن در حین داشتن ایمپلنت امری حیاتی محسوب می شود زیرا نحوه مسواک زدن بسیار مهم است. نحوه مسواک زدن درست می تواند موجب سالم ماندن ایمپلنت شود ولی در نقطه مقابل اشتباه مسواک زدن باعث حتی تخریب ایمپلنت می شود.


نحوه مسواک زدن درست

طبیعی است که یک دندان پزشک متخصص بعد از انجام عمل  ایمپلنت  نحوه مسواک زدن را برای بیمار توضیح می دهد. در واقع بیشتر افراد مسواک زدن را از کودکی آموخته اند ولی نه به روش صحیح . در این راستا افرادی که جراحی ایمپلنت انجام داده اند نیاز دارند در مسواک زدن به موارد زیر توجه ویژه داشته باشند.

لثه ها:

از آن جایی که در فرآیند ایمپلنت  لثه ها آسیب دیده و در روند بهبودی قرار دارد ، در حین مسواک زدن باید بسیار به لثه توجه کرد زیرا از حساسیت بالایی برخوردار است. در نتیجه مسواک زدن باید با دقت بالا انجام شود به طوری که به بافت نرم لثه آسیبی وارد نشود. مسواک زدن به طور دقیق لثه را تقویت می کند که این تقویت می تواند موجب پایداری بیشتر ایمپلنت  شود. 

مسواک

ایریگیتور:

مسواک زدن حداقل باید دو بار در روز انجام شود و ایم کار باید بیش از ۳ دقیقه به طول بینجامد . یک مرتبه در صبح و یک مرتبه در شب می تواند کافی باشد. در مسواک زدن فضاهای بین دندان ها و حاشیه بین لثه و دندان بسیار حائز اهمیت است. همچنین شما میتوانید از وسیله ای به نام ایریگیتور برای راحتی کار استفاده کنید.این دستگاه کارکرد جالبی دارد به طوری که با پاشیدن آب فضای بین دندان ها را به خوبی پاک کرده و همچنین با ماساژ دادن آرام لثه ها در بهبودی آن موثر است.

استفاده از دهانشو:

دهانشو توانایی سریع در از بین بردن باکتری ها دارد . ۶۰ ثانیه نگه داشتن دهانشویه برای از بین بردن باکتری های مضر دندان کافی است . شما میتوانید با استفاده مداوم از دهانشویه تا حدودی از ایمپلنت دندان های خود و ایمپلنت خود مراقبت کنید . توجه داشته باشید که حتما از دهانشویه قبل از مسواک استفاده کنید و دهان شو بهتر است از بابونه باشد.

حرکات مسواک:

به طور ساده حرکات مسواک باید ذرات را از لا به لای دندان ها خارج کند . در این راستا لازم است که در فک بالایی حرکات مسواک از بالا به پایین باشند و در فک پایینی از پایین به بالا . همچنین در حین مسواک زدن به یاد داشته باشید که زبان خود را نیز تمیز کنید.


مسواک برقی

یکی از شایعاتی که در خصوص مسواک و ایمپلنت رایج است این است که مسواک برقی به خاطر لرزشی که ایجاد می کند میتواند بر ایمپلنت آسیب وارد کند. در این خصوص باید خدمتتون عرض کنم که این نظریه کاملا اشتباه است . اتفاقا استفاده از مسواک برقی می تواند برای ایمپلنت مفید باشد زیرا تیتانیومی که در ساخت ایمپلنت به کار رفته است در استخوان فک قرار گرفته به عنوان ریشه هایی برای دندان های مصنوعی عمل می کند. همانطور که عمل جویدن و لرزش دهان موجب استحکام بیشتر استخوان های فک می شود .لرزشی که مسواک برقی ایجاد می کند نیز باعث استحکام بیشتر ایمپلنت میشود. علاوه بر این مسواک برقی دسترسی خوبی به تمام قسمت های دهان دارد و میتواند بهتر از دیگر وسایل موجب تمیزی ایمپلنت شود. البته در مورد استفاده از مسواک برقی حتما با متخصص دندانپزشک خود مشورت کنید.

مسواک مناسب ایمپلنت


سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی اجازه دهید خدمتتون عرض کنم که وقتی به دندان پزشکی جهت انجام ایمپلنت مراجعه می کنید ، تمام تلاشتان را بکنید تا متخصص مربوطه را تخلیه اطلاعاتی کنید. زیرا وی تنها کسی است که شما را شناخته و می تواند بهترین راهنمایی را به شما دهد. با مشورت دندانپزشک  از ایمپلنت خود مراقبت کرده و  مسواکی که وی معرفی می کند را تهیه کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس