کشیدن دندان

کشیدن دندان؛صفر تا صد کشیدن دندان

کشیدن دندان؛صفر تا صد کشیدن دندان 

در گذشته به دلیل عدم گستردگی تجهیزات و علم دندانپزشکی، پرکاربرد ترین روش برای درمان پوسیدگی و خرابی دندان، کشیدن دندان آسیب دیده بوده است. اما در حال حاضر با پیشرفت تخصص دندانپزشکی، کشیدن دندان یکی از گزینه های درمانی آخر برای بهبود و ترمیم دندان های آسیب دیده محسوب می شود.کشیدن دندان عملی است که در آن دندان از حفره لثه بیرون آورده می‌شود. این مقاله شامل تمام موارد مرتبط با کشیدم دندان است که در ادامه هر کدام را بررسی میکنیم.


انواع روش های کشیدن دندان 

کشیدن دندان میتواند به دو صورت انجام شود:

عمل ساده کشیدن دندان:

 برای عمل کشیدن ساده دندان کافی است که دندانپزشک دندان را با وسیله مخصوص بگیرد و با احتیاط آن را با حرکت‌های آرام رو به جلو و عقب لق کند.

کشیدن دندان با جراحی:

 برای جراحی کشیدن دندان ابتدا لازم است که ساختار زیر بافت لثه دیده شود تا دندانپزشک بتواند آن را طی درمانی ایمن و بدون خطر بکشد.

کشیدن دندان


مراحل کشیدن دندان

مراحل کلی دندان کشیدن به شرح زیر است:

تزریق آمپول بی‌حسی موضعی:

 کشیدن دندان یک عمل جراحی است و باید تحت بی‌حسی انجام شود. چنانچه بیمار به شدت نگران و هراسان باشد یا عمل طولانی باشد، بیمار داروی آرام‌بخش دریافت می‌کند.

حرکت دادن دندان:

 پس از تاثیر داروی بی‌حسی دندانپزشک عمل را با برداشتن اتصالات فیبری بین دندان، لثه و رباط پریودنتال شروع می‌کند. دندانپزشک با استفاده از الویتور دندان را در حفره دندانی لق می‌کند.

کشیدن دندان: 

پس از آن که دندان به حد کافی لق شد، دندانپزشک آن را با اعمال نیروهای ملایم و کنترل شده رو به بیرون درمی‌آورد. برای کشیدن هر نوع دندان از فورسپس مخصوصی استفاده می‌شود. پس از آن که دندان بیرون آورده شد، دندانپزشک حفره استخوانی دور دندان را فشار می‌دهد تا به استخوان فک بچسبد، سپس گاز پانسمان را برای کنترل خونریزی و تشکیل شدن لخته خون داخل حفره دندان می‌گذارد.


آیا کشیدن دندان عوارض دارد؟

خب کشیدن دندان را نمیتوان به دور از عوارض احتمالی دید. در این قسمت از مقاله عوارضی که احتمال دارد بعد از کشیدن دندان رخ دهد را معرفی و بررسی می کنیم.

حفره خشک:

اگر بعد از کشیدن دندان روی محلی که زخم است، لخته‌ی خون تشکیل نشود، استخوان آن محل در معرض محیط قرار گرفته و بیمار دچار حفره خشک می‌شود.

بی‌حس شدن چانه و لب:

وقتی دندان عقل فک پایین کشیده شود ممکن است در اثر آسیبی که به عصب می‌رسد، لب و چانه‌ی بیمار تا مدت‌ها بی‌حس باشد. همچنین در بعضی موارد این آسیب دائمی است.

عوارض کشیدن دنداندرد فک:

کشیدن دندان در مواردی کاری سخت و زمان‌بر است. بنابراین به دلیل بی‌حس شدن و طولانی بودن زمان باز ماندن فک، ممکن است فک بیمار دچار درد یا کشش شود.

عفونت:

 همیشه بعد از کشیدن دندان، احتمال عفونت دندان وجود دارد. اما این احتمال در افرادی که سیستم ایمنی کاملا سالم دارند، بسیار کم است. بنابراین در صورت بروز عفونت یا آبسه کردن لثه و دندان، حتما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.


هزینه کشیدن دندان

طبق تعرفه سال ۹۹ دندانپزشکی ، هزینه کشیدن دندان چیزی میان ۲۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۰۰۰۰۰ تومان می باشد اما در حالت کلی می توان هزینه کشیدن دندان را بر اساس عوامل زیر تعیین کرد.

نوع درمان مورد نیاز:

اولین و مهم ترین عامل موثر بر هزینه های درمان، نوع درمان مورد نیاز است. اگر نیاز است یکی از دندان ها را بکشید، متناسب با وضعیت و جایگاه قرارگیری آن در دهان، ممکن است هزینه کشیدن آن نسبت به دندان دیگر متفاوت باشد. مثلا هزینه کشیدن دندان آسیاب با دندان عقل تفاوت دارد. چرا که ممکن است کشیدن دندان عقل با پیچیدگی هایی رو به رو باشد و برای کشیدن نیاز به جراحی باشد. این موضوع که جایگاه قرار گرفتن هر دندان با دندان دیگر تفاوت دارد، همچنین نیازمند دانش و تبحر بالاتری برای کشیدن دندان از سوی دندانپزشک است. از این رو منطقی است که متناسب با جایگاه دندان و شرایط و وضعیت آن مثلا اینکه نهفته است یا نمایان، هزینه کشیدن دندان نیز متفاوت باشد.

کشیدن دندانپوشش بیمه دندانپزشکی:

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار که می تواند هزینه های درمان یا کشیدن دندان را تا حد زیادی کاهش دهد، بیمه تحت پوشش است. به عبارت دیگر اینکه بیمه شما چه موارد درمانی را پوشش می دهد، در هزینه های درمان شما تاثیر زیادی دارد. اگرچه بیمه ها در حال حاضر سهم زیادی در هزینه های دندانپزشکی ندارند، اما بیمه هایی که هزینه های دندانپزشکی یا بخشی از آن را بر عهده دارند می توانند در هزینه های درمان بسیار کمک کننده باشند.

پیچیدگی های درمان:

در بسیاری از موارد، پیچیدگی های درمان یا دشواری های کشیدن دندان به دلیل وضعیت یا محل قرار گیری آن، بر هزینه درمان تاثیر می گذارد. به عنوان مثال نحوه کشیدن یک دندان سالم در مقایسه با کشیدن  دندان عفونی تفاوت دارد. چرا که دندانپزشک باید ضمن خارج کردن عفونت، از آسیب به دندان های دیگر جلوگیری نماید. همچنین نهفته بودن دندان و نیاز به جراحی ممکن است کشیدن دندان را با دشواری هایی مواجه سازد و خارج کردن دندان چند ساعت به طول بینجامد. بدیهی است که در چنین شرایطی هزینه های درمان افزایش می یابد.
به طور کلی کشیدن دندان عقل بسیار دشوار تر از سایر دندان ها است. چرا که ممکن است به دلیل کوچک بودن فک یا رشد ناقص، در زیر لثه پنهان باشد و در دسترس نباشد. در چنین شرایطی حتما می بایست دندان جراحی شود و هزینه های کشیدن دندان عقل نسبت به دندان های عادی بیشتر است.

تکنولوژی مورد استفاده:

علم پزشکی و دندانپزشکی همواره در حال رشد و پیشرفت است. از این رو تکنولوژی های جدیدی برای هر درمان وجود دارد که با روش های سنتی کاملاً تفاوت دارند. این تکنولوژی ها در جهت رفاه و آرامش هر چه بیشتر بیماران و دندانپزشکان پدید آمده است. به عنوان مثال برای کشیدن دندان می توان از روش لیزر استفاده نمود و یا برای تصویر برداری از دندان ها از دوربین داخلی و اسکن دیجیتالی استفاده می کنند. در حال حاضر بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی از این روش ها و تکنولوژی های نوین برای درمان های دندانپزشکی استفاده می کنند. در صورتی که مطب دندانپزشکی مورد مراجعه شما برای فراهم آوردن این تجهیزات سرمایه گذاری کرده باشد و از این تکنولوژی ها در مرکز خود استفاده نماید، بدیهی است که بر هزینه های درمان و کشیدن دندان موثر خواهد بود.

کشیدن دندانبه روز بودن، تجربه، مهارت و تخصص دندانپزشک:

مورد دیگری که در هزینه های درمان تاثیرگذار است و منطقی است که تاثیرگذار باشد، تبحر و میزان مهارت دندانپزشک است. اگر دندانپزشک شما به علم روز دندانپزشکی مسلط باشد و جدیدترین تکنیک های درمانی را بداند و در آن زمینه مهارت کافی را کسب کرده باشد، منطقی است که هزینه بیشتری برای درمان یا کشیدن دندان دریافت کند. چراکه اولاً مهارت بالاتری دارد که می توانید در درمان خود از آن مهارت بهره مند شوید و ثانیا می تواند دندان شما را با کمترین درد و در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از به روز ترین تکنیک های دندانپزشکی بکشد.
همچنین اینکه درمان شما توسط دندانپزشک عمومی انجام می شود یا متخصص فک و صورت؟ در چنین شرایطی هزینه ها تفاوت خواهد داشت. واضح است که دندانپزشک متخصص جراحی فک و صورت، هزینه بیشتری از دندانپزشک عمومی دریافت می کند.

موقعیت و محل قرار گیری کلینیک:

یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه های درمانی دندانپزشکی، جایگاه و محل قرار گیری کلینیکی است که به آن مراجعه نموده اید. معمولاً کلینیک هایی که در مناطق معتبرتر شهر قرار گرفته اند، به دلیل هزینه های منطقه و اعتباری که دارند، هزینه های درمانی بالاتری نیز دارند.

هزینه‌ های جانبی:

برخی هزینه های جانبی مانند هزینه معاینه دندان و ویزیت بیمار، هزینه درمان های پیش نیاز، تصویربرداری از دهان و عکس رادیولوژی نیز وجود دارند. این هزینه ها می تواند در هزینه کل درمان تفاوت ایجاد نماید.

کشیدن دندان


تسکین درد کشیدن دندان

کشیدن یا درآوردن دندان شامل برداشتن کامل دندان از استخوان فک است. افراد ممکن است به دلایل زیادی ، از پوسیدگی دندان گرفته تا ضربه به دندان یا غیره ، نیاز به کشیدن دندان داشته باشند.

مواردی که میتواند به کمتر کردن درد دندان بعد از کشیدن کمک کند به شرح زیر است:

 • استفاده از کمپرس سرد
 • استراحت زیاد حداقل تا ۲۴ ساعت
 • عدم مصرف الکل تا ۲۴ ساعت
 • استفاده از محلول آب و نمک برای شستشو
 • استفاده نکردن از نی به هنگام نوشیدن
 • و در آخر استفاده از داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک
 • سیگار نکشیدن
 • تف نکردن

 


بعد از کشیدن دندان چی بخوریم؟ 

در رابطه با سوال بعد از کشیدن دندان چه بخوریم ضروری است بدانید باید زخم به طور طبیعی  درمان شود و خوردن غذاهای سبک و حاوی ویتامین برای ترمیم سریعتر زخم توصیه می شود در طول این زمان می توانید داروهایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید. البته به طور خودسرانه از هیچ گونه آنتی بیوتیکی استفاده نکند. در چند روز اول بعد از کشیده شدن دندان سعی کنید مواد غذایی نرم بخورید. لیست خوردنی های پرکاربرد به شرح زیر است:

 • آب سیب
 • سوپ نرم شده در مخلوط کن
 • ماست
 • اسموتی ها
 • پوره سیب زمینی
 • ژله، پودینگ و بستنی بدون شکر یا کم شیرین

بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کشیدن دندان می توانید غذاهای سفت تر را مصرف کنید. برای شروع میتوانید نیمرو و املت و مرغ آب پز و نرم را مصرف کنید.

عسل نیز از جمله خوراکی هایی است که به ترمیم سریعتر زخم کمک می کند. با مصرف دمنوش های آرامبخش مثل گل گاو زبان و اسطوخودوس می توانید به کنترل درد بعد از کشیدن دندان نیز کمک کنید. دقت کنید این نوشیدنی ها را ولرم بنوشید و از نوشیدنی های داغ پرهیز کنید. سعی کنید خوردنی ها و آشامیدنی های مایع و نرم را انتخاب کنید و آنها را با قاشق سوپ خوری میل کنید. استفاده از نی و مکیدن در این شرایط ممکن است منجر به بروز خونریزی دندان شود.

کشیدن دندانخوردن ویتامین های بعد از کشیدن دندان:

برای بهبود سریعتر زخم و کوتاه کردن دوره نقاهت بعد از کشیدن دندان می توانید از ویتامین ها و مکمل های زیر بدین شرح استفاده کنید:

ویتامین ث: مصرف این ویتامین به مقدار ۱۰۰۰ میلی گرم در روز به بهبود سریعتر زخم کمک می کند. ویتامین های ث بیوفلاونوئید نتایج بهتری را از خود نشان داده اند. مصرف این ویتامین تا ۵۰ درصد بهبودی زخم را سرعت می دهد.

زینک یا روی Z: مصرف ۴۰ میلی گرم روی دو بار در روز به بهبود ثانویه زخم کمک شایانی می کند. این ویتامین تا ۴۰ درصد به بهبودی و بازگشت پوست ناحیه جراحی شده کمک می کند.

ب کمپلکس: ۷۵ میلی گرم برای ۲ بار در روز توصیه می شود. این ویتامین به غذای اعصاب معروف است و به کاهش درد و تروما کمک می کند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس