سن مناسب ایمپلنت

سن مناسب ایمپلنت

بهترین سن مناسب ایمپلنت

ایمپلنت به عنوان عملی برای جبران دندان از دست رفته شناخته شده است و البته سن مناسب ایمپلنت دندان از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد جراحی ایمپلنت را دارند، می‌باشد.
اگر فردی دندان خود را از دست بدهد ایمپلنت دندان ( Dental Implant ) یا فیکسچر در اندازه همان ریشه به جای آن قرار داده می شود. فیکسچرها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی می باشند. ایمپلنت دندان توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل و ساخته می شود.

ماده ای که در ساخت ایمپلنت دندان استفاده می شود، تیتانیوم است که در واقع فلزی با کیفیت خوب محسوب می شودو به دلیل اینکه کاملا از لحاظ بیولوژیکی با بدن تطابق دارند، در تماس با بدن و استخوان فک هیچگونه واکنش آلرژیک بوجود نمی آید. که این مورد یکی از بزرگترین دستاورد ها در علم دندانپزشکی می باشد.

سن مناسب ایمپلنت از این لحاظ که آیا فک و محیط دهان فرد قابلیت پذیرش ایمپلنت را دارد یا خیر بسیار قابل اهمیت بوده و نیاز به بررسی های بسیاری دارد که توسط دندانپزشک متخصص بررسی شده و به بیمار اطلاع داده می‌شود.

سن مناسب ایمپلنت

سن مناسب ایمپلنت

علت این میزان از حساسیت و دقت این است که یکی از مهم ترین اجزای صورت که تاثیر زیادی در زیبایی افراد دارد دندان می باشد. وجود مشکل در دندان باعث خواهد شد به زیبایی فرد خلل وارد شود و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. یکی از مهم ترین مشکلاتی که هر فردی ممکن است روزی با آن مواجه شود این اثر که برا اثر اتفاقی دندان یا دندان‌های خود را از دست بدهد و عوارض بیدندانی گریبان گیر فرد شود. ایمپلنت روشی برای درمان بی‌دندانی است. یکی از دغدغه های بیماران سن مناسب ایمپلنت می باشد.

پیشنهاد می‌شود مقاله عوارض بی دندانی را مطالعه بفرمایید.

کاشت ایمپلنت درون استخوان فک انجام می شود به همین سبب حجم و تراکم استخوان فک در انجام ایمپلنت دندان بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد. در نتیجه افرادی که سن پایین دارند و فک و استخوان فک آن ها هنوز به میزان کافی رشد نکرده است بهتر است این عمل جراحی را انجام ندهند. در واقع سن مناسب ایمپلنت سنی است که فرد رشدش به پایان رسیده باشد. زیرا در صورت انجام ایمپلنت دندان و رشد فک بعد از آن، احتمال دارد که دندان کاشته شده کج شود و برای کاشت دندان مشکل ایجاد کند.

در نتیجه افراد جوان که فک آنها به اندازه کافی رشد نداشته است،نمی‌توانند داوطلبان مناسبی برای ایمپلنت باشند زیرا با رشد فک موقعیت ایمپلنت تغییر می‌کند و ممکن است کج شود. پس این افراد در سن مناسب برای ایمپلنت قرار ندارند.

از طرفی این نکته را نیز نباید فراموش کرد که با بالا رفتن سن، از تراکم استخوان‌ها کاسته می‌شود. استخوان فک تحلیل رفته و شرایط را برای نگه داشتن ایمپلنت سخت می‌کند.

سن مناسب ایمپلنت

سن مناسب ایمپلنت

بسیاری از جوانانی که جراحی ایمپلنت را برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود انتخاب می‌کنند، وقتی با مخالفت پزشک خود مواجه می‌شوند بسیار تعجب می‌کنند و علت را از پزشک متخصص جویا می‌شوند.

پاسخ مناسب برای این افراد این است که باید برای انجام درمان ایمپلنت دندان، تا هجده سالگی صبر کنند تا دندان و استخوان ها به رشد نهایی و به حد نهایی تکامل خود برسند و در واقع رشد استخوان تمام شود ، سپس اقدام به کاشت ایمپلنت کنند تا باعث نشود ایمپلنت دندان کوتاه به چشم بیاید.

زمان مناسب ایمپلنت چه سنی می باشد؟

در عصر کنونی مردم تا سنین بیشتری زندگی می کنند و می خواهند تا پایان عمر تا جایی که می توانند سلامت اعضای بدن خود را حفظ نمایند. به همین علت زمانی که دندان هایشان شروع به افتادن می‌کند؛ تصمیم می گیرند با ایمپلنت های دندانی آنها را جایگزین کنند. کاشت ایمپلنت می تواند به این افراد کمک کند تا مانند روزهای جوانی هر چه را که می خواهند بجوند و در فعالیت های اجتماعی بدون نگرانی و احساس خجالت شرکت کنند و از عوارض بی دندانی دور باشند در حال حاضر بریج بر پایه ایمپلنت و اوردنچر بیشترین تقاضا را در میان میانسالان و افراد مسن دارد.
در حقیقت می توان گفت هر سنی برای انجام ایمپلنت دندان مناسب است و هیچگاه برای کاشت دندان دیر نیستو برای سن مناسب ایمپلنت نمی‌توان عدد خاصی در نظر گرفت. در اکثر موارد بیماران کاندید مناسبی از لحاظ سلامت عمومی و استخوان فک برای انجام فرآیند روتین کشیدن دندان و جایگزین کردن آن با ایمپلنت هستند. البته محدودیت‌هایی برای افراد سیگاری و افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی کنند و یا استخوان فک کافی برای کاشت پایه ایمپلنت ندارند؛ وجود دارد.
اما نکته مهم این است که سن بیمار فاکتور مهمی که روی موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر بگذارد؛ نیست. ایمپلنت هایی که در استخوان های فک سالم در بیماران بالای ۸۰ سال کاشته شده اند همان احتمال موفقیت کاشت ایمپلنت در استخوان فک افراد جوان را دارند.پس نیازی نیست سن مناسب ایمپلنت را برای خود دغدغه ای بدانید.

سن مناسب ایمپلنت

 

سن مناسب ایمپلنت جزء اصلی ترین سوالات هر فردی که قصد انجام جراحی ایمپلنت را دارد می‌باشد وهمواره با این مسئله مواجه می‌شود که آیا الان برای من سن مناسبی است یاخیر؟

بهترین سن مناسب ایمپلنت زمانی است که فرایند رشد فرد تمام شده باشد. به طول مثال دختر خانم ها حدود ۱۶ سالگی فرایند رشدشان به پایان می رسد و آقا پسر ها در ۱۷ سالگی دیگر رشد نمی کنند. در نتیجه بهتر است دختر خانم ها و آقا پسر ها به هر دلیل اگر دندان های خود را از دست دادند تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند و بعد از آن با خیال راحت اقدام به کاشت دندان کنند. زیرا اگر قبل از ۱۸ سالگی این کار را انجام دهند احتمال شکست عمل جراحی وجود دارد.

با توجه به مطالب بالا کمترین سن مناسب ایمپلنت ۱۸ تا ۲۰ سالگی می باشد. در این سن رشد افراد دیگر تمام شده و استخوان فک دیگر رشدی ندارد و می توان به راحتی این عمل جراحی را انجام داد. البته باید در نظر بگیرید که تمام شدن زمان رشد در افراد مختلف متفاوت می باشد. به همین سبب می توان با آزمایشات متعدد رشد افراد را سنجید و با تشخیص پزشک ایمپلنت دندان را انجام داد.

 

سن مناسب ایمپلنت

سن مناسب ایمپلنت

بیشترین سن درمان ایمپلنت

تا زمانی که فرد از تراکم استخوانی کافی برخوردار باشد برای این درمان مناسب خواهد بود. هیچ سن حداکثری برای انجام ایمپلنت وجود ندارد. تا زمانی که دندانپزشک شرایط بیمار را مناسب بداند، می‌تواند برای آن اقدام کند. حتی افراد در بالای ۹۰ سالگی می‌توانند بدون هیچ مشکلی تحت این درمان قرار گیرند. 

انجمن دندانپزشکان آمریکا آماری در رابطه با افراد مسن که یک یا چند دندان از دست داده اند ارائه کرده است که جالب توجه است. طبق گزارش این انجمن، نیمی از زنان و مردان آمریکایی که بالای ۶۵ سال سن دارند حداقل یک دندان شان را از دست داده اند.

یعنی به طور کلی می توان گفت که افراد بالای ۶۵ سال، شرایط لازم برای انجام ایمپلنت را دارند و در سن مناسب ایمپلنت قرار دارند. نکته مهم این است که هیچ محدودیتی در مورد انجام ایمپلنت وجود ندارد. افرادی که بالای ۸۰ و حتی ۹۰ سال هستند هم می توانند از این روش استفاده کنند.

در واقع شرایطی که تعیین می کند انجام ایمپلنت برای یک فرد امکان پذیر است یا خیر، شامل سن و سال نمی‌شود. بالا بودن سن صرفاً باعث از بین رفتن شانس کاشت ایمپلنت نمی شود ولی مسائل و مشکلاتی که معمولاً در سنین بالاتر اتفاق می افتد ممکن است فرد را از طیف افراد دارای شرایط خارج کند.

البته از نظر انگیزشی، معمولاً افرادی که سنین بالاتر دارند بیشتر به ایمپلنت تمایل پیدا خواهند کرد. این افراد معمولاً چندین و چند سال با روش هایی مثل دندان مصنوعی و … سر کرده اند و احتمالاً حالا دیگر حاضر هستند یک روش دائمی و ثابت و قابل اعتماد را امتحان کنند.

 

پیشنهاد می‌شود مقالهایمپلنت دیجیتال چیست؟ مزایای ایمپلنت دیجیتالرا مطالعه بفرمایید

 

عاملی که در امکان انجام ایمپلنت اثرگذار است، نحوه از دست دادن دندان و در واقع اتفاقاتی است که باعث این مسئله شده است. در بیشتر مواقع افراد جوان تر دندان شان را در طی یک حادثه از دست می دهند در حالی که افراد مسن تر دندان هایشان بیشتر به دلیل بیماری های مختلف یا پوسیدگی آسیب می بیند. ولی به هر حال شرایط و امکان انجام ایمپلنت مسئله ای است که یک دندانپزشک باید آن را مشخص کند. با مراجعه به یک دندانپزشک، بررسی های لازم صورت می گیرد و وضعیت استخوان و آسیب دیدگی دندان ها به دقت دیده می شود و بعد با توجه به آن امکان یا عدم امکان انجام ایمپلنت و همچنین بهترین روش درمانی مشخص می شود.

درصد موفقیت ایمپلنت دندان برای افراد مسن چقدر است؟

ایمپلنت های دندانی برای افراد مسن حتی بالاتر از ۸۰ سال، درصد موفقیت قابل قبولی دارند. طبق آمارهای به دست آمده از ایمپلنتولوژی دندانی UK، ۹۵ درصد از ایمپلنت های کاشته شده در استخوان فک در افراد میانسال تقریبا بیش از ۱۵ سال، موفقیت عملکرد خود را حفظ کرده اند. به همین علت کاشت ایمپلنت به عنوان یک روش قابل پیش بینی، مطمئن و ایمن برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته افراد میانسال و یا تعویض دندان های مصنوعی متحرک آنها شناخته می شود.
دکتر شهاب محمدی – ایمپلنتولوژیست و جراح دندان – اضافه کرده است :”روش استاندارد طلایی برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی متحرک یا بریج های دندانی که به علت افزایش و کهولت سن با مشکل مواجه شده اند کاشت دندان به روش ایمپلنت است. با این روش جای خالی دندان با یک پایه تیتانیومی مستحکم و بادوام جایگزین می شود که می تواند به مدتی طولانی پروتز دندان مصنوعی را روی خود ساپورت کند.
بنابراین من به همه بیماران پیشنهاد می دهم که هرگز برای انتخاب روش کاشت ایمپلنت در هر سنی حتی بالاتر از ۸۰ سال دیر نیست. چون با توجه به پیشرفت های اخیر در زمینه پزشکی که موجب شده اکثر مردم بتوانند تا سنین بالاتری زندگی کنند نیاز به استفاده از روشی ثابت و دائمی برای جایگزین کردن دندان‌ها به منظور لذت بردن از زندگی حتی در سنین پیری ضروری به نظر می رسد.
دندانپزشکی مدرن نیز سعی کرده است با این پیشرفت‌ها جلو برود و با معرفی مواد باکیفیت و روش‌های درمانی جدید مانند پیوند استخوان، پیوند لثه، لیفت سینوس و غیره فرایند کاشت ایمپلنت را برای افراد مسن که با کمبود های مختلفی مانند پوکی استخوان و عدم تراکم کافی استخوان فک، تحلیل رفتن لثه مواجه اند؛ امکان‌پذیر سازند.
با توجه به مزایا و فوایدی که کاشت ایمپلنت دندان برای بیماران دارد مطمئناً نباید افراد مسن را از انتخاب این راه حل فوق‌العاده منع کرد بلکه باید به آنها کمک نمود تا هرچه بیشتر و بهتر با کاشت ایمپلنت های دندانی و اوردنچر به جای دندان های مصنوعی متحرک بی ثبات که موجب تحلیل رفتن بیش از حد لثه و استخوان فک آنها می شود؛ از زندگی خود لذت ببرند.”
سن مناسب ایمپلنت

سن مناسب ایمپلنت

میزان تراکم استخوان

علاوه بر رشد استخوان فک، میزان تراکم استخوان فک نیز برای انجام ایمپلنت دندان بسیار مهم می باشد. زمانی که سن افراد بالا می رود میزان تراکم استخوان فک آن ها کاهش می یابد. به همین سبب در سن های بالا نمی توان عمل کاشت دندان را انجام داد. در نتیجه سن مناسب ایمپلنت، سن های بالا نمی باشد. زیرا اگر تراکم استخوان کم باشد و تحلیل رفته باشد، نمی تواند ایمپلنت کاشته شده را به خوبی نگه دارد.

باید این نکته را متذکر شویم که زمان مناسب ایمپلنت را نمی توان به سن خاصی اختصاص داد. این کار تنها توسط دندانپزشک و با توجه به شرایط بیمار بیان می شود. پزشک باید بیمار را معاینه کند و تشخیص دهد که می توان کاشت دندان را انجام دهد یا خیر.

افرادی که مناسب دریافت ایمپلنت نیستند

به طور کلی افرادی که مناسب دریافت ایمپلنت نیستند شامل: افراد بسیار جوانی که فک آنها به حد کافی رشد نکرده است، بانوان باردار، افراد الکلی یا معتاد، افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند، افرادی که بیماری های مزمن مثل دیابت و هموفیلی و بیماریهای بافت همبند داشته اند، افرادی که داروهای خاصی مثل استروئید وکورتن استفاده می کنند و افرادی که دندان قروچه مرتب شدید شبانه دارند.
دندانپزشک با کمک بیمار می تواند تشخیص دهد بیمار کاندید مناسبی هستند یا خیر. از فک شما عکس های رادیوگرافی تهیه می‏شود و در صورت نیازسی تی اسکن هم گرفته می شود تا اطلاعاتی راجع به تراکم استخوان و حتی شکل آن بدست آید و پس مشورت با بیمار در مورد راهها و هزینه ها و مشکلات و مراحل کار، درمان صورت می گیرد.

هنگام انتخاب ایمپلنت میزان استخوان در دسترس، میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت در نظر گرفته می شود و اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می شود. ایمپلنت می تواند بلافاصله پس از از دست رفتن دندان و کشیدن آن یا پس از زمان طولانی ترمیم ، جایگزین شود.

شکل ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی است. اگر دندان از دست رود، در صورت عدم جایگزینی سریع با ایمپلنت امکان تحلیل استخوان و کاهش توانایی جویدن و کج شدن دندانهای کناری است. اگر گذاشتن با تاخیر ایمپلنت پیشنهاد می شود ایمپلنت های کوچکتر و استوانه ای به دلیل در دسترس بودن استخوان کمتر استفاده می شود.

مکان گذاشتن ایمپلنت و نوع سیستم مناسب تنها به وسیله معاینه ای که دندانپزشک انجام میدهد با در نظر گرفتن سایر شرایط قابل بیان است. میزان حجم و دانسیته استخوان فک، تعداد و موقعیت و استحکام دندانهای طبیعی فرد، شرایط لثه، شرایط و تعداد دندانهای فک مقابل از عوامل مهم حین معاینه است.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس