کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان به خارج کردن بدون درد دندان یا ریشه دندان با حداقل آسیب به بافت های اطراف اشاره می کند، بطوریکه زخم حفره دندان کشیده شده،و خودش بدون عوارض بعد از عمل بهبود می یابد.

هر زمان که جراحی انجام می شود، اولین چیزی که می خواهیم، این است که اجازه دهید تا زخم به درستی، سریع و صاف بهبود ببخشد به عنوان یک تمرین معمول، اکثر جراحان دندان پزشکی، دستورالعمل هایی برای بعد از عمل دارند که به صورت چاپ شده به بیمار داده می شود ؛ چیزی که باید انجام شود، دستورالعمل هایی هستند که پزشک داده است.

 

کشیدن دندان

 

انجام این دستورالعمل ها ،پس از کشیدن دندان، میزان بروز عفونت را کاهش می دهد و شانسی برای خشکی حفره می دهد اگر دستورالعمل های پس از عمل پیگیری نشوند، می تواند موجب عوارضی شود که می تواند بهبودی را به تاخیر بیاندازد در این بخش از سلامت دهان و دندان مرکز تخصصی ایمپلنت تهران مهم ترین بایدها و نبایدهای بعد از کشیدن دندان را برایتان آورده ایم.

 

کشیدن دندان

 

باید ها بعد از کشیدن دندان 

۱- استراحت کنید

سعی کنید پس از کشیدن دندان استراحت کنید ممکن است احساس خوبی داشته باشید، اما ورزش نکنید و فعالیت‌های زیاد و سنگین را تا حداقل ۲۴ ساعت آینده انجام ندهید. به یاد داشنه باشید که برای جلوگیری از افزایش و تشدید خونریزی و کاهش تورم، برای استراحت یا خواب بعد از جراحی با استفاده از دو بالش، سر خود را بالاتر از بقیه بدن قرار دهید و در کل هنگام استراحت، به این روش سر خود را کمی در ارتفاع بالاتر از یک بالش نگه دارید.

۲- اجازه دهید خونش لخته شود

اجازه دهید لخته در محل کشیدگی دندان تشکیل شود، و محل را پوشش دهدتا اجازه درمان به زخم را بدهد پس از این کار، دندانپزشک شما یک تکه باند گاز را در نزدیکی محل زخم قرار می دهد.

سعی کنید آنرا گاز بگیرید و حداقل یک ساعت آن را در محل نگه دارید ، بر روی زخم، فشار وارد می کند و به توقف خونریزی کمک می کند با این حال، اطمینان حاصل کنید که باند گاز را نمی‌جوید. اگر بتوانید آن را در محل به مدت طولانی تری نگه دارید، بهتر است، اما حتما گاز را هر نیم ساعت تعویض کنید، بر اساس میزان خونریزی. اسپاسم های اعصاب و مویرگ ها، برای محدود کردن عرضه خون ضروری است، و موجب تاخیر در بهبودی می شود.

 

کشیدن دندان

 

۴- چای کیسه ای

اگر خونریزی، به مدت چند ساعت پس از عمل ادامه یابد، سعی کنید یک چای کیسه ای مرطوب، بر روی محل زخم قرار دهید اسید تانیک موجود در چای سیاه، به روند لخته شدن کمک کند.

۵- بسته یخ 

بسته یخ را در محلی از صورتتان که جراحی شده، قرار دهید این کار برای کاهش تورم انجام می شود در حالی که در کشیدگی ساده تورم وجود ندارد، اما در مواردی تورم گونه شدیدی رخ می دهد. تورم پس از کشیدگی ،ممکن است بلافاصله رخ ندهد، اما می تواند برای چند روز ادامه یابد و در روز دوم یا سوم به حداکثر میزان خود برسد.

استفاده از بسته یخ در طول روز اول کشیدگی بسیار موثر است، و بعد از ۲۴ ساعت هیچ تاثیر مثبتی ندارد ، بسته های یخ را باید به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید و بعد بردارید، و برای دوره های ۱-۲ ساعته انجام شود.

 

کشیدن دندان

۶- محلول شستشوی آب نمک

هدف اصلی شستشو، تمیز کردن محل کشیدگی است، زیرا حفره زخم را نمی توان مسواک زد ما نمک را مخلوط می کنیم تا محلول ایزوتونیک و محلولی مشابه به مایع بافت طبیعی داشته باشیم و در نتیجه باعث تحریک کمتری تا آب وجود دارد. شستشو معمولا پس از ۱۲ ساعت از کشیدن دندان توصیه می شود بنابراین، شستشو با محلول نمکی به تمیزی و حفظ بهداشت آن منطقه کمک می کند.

۷- داروهای خود را طبق تجویز دندانپزشک خود مصرف کنید

از مصرف داروها خودداری نکنید اگر آنتی بیوتیک ها داده شده، باید آنها را به طور مرتب مصرف کنید. داروهای ضد درد و ضد التهاب پس از کشیدگی دندان باید مصرف شود این داروها به کاهش درد و تورم کمک می کنند اگر درد دندان پس از دو روز از کشیدگی دندان ادامه پیدا کند و خونریزی داشته باشد، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

نباید ها بعد از کشیدن دندان 

۱- سیگار نکشیدن

برای حداقل ۴۸ ساعت پس از کشیدن دندان، سیگار نکشید مواد شیمیایی موجود در سیگار می توانند عمل لخته شدن را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین شانس خشک شدن حفره زخم را تا ۳-۴ روز افزایش می یابد.

۲- بلافاصله مواد جامد نخورید

در حالی که هنوز بی حس هستید، بهتر است که مواد جامد نخورید هنگامی که احساس میکنید قادر به جویدن هستید، این کار را انجام دهید پس از کشیدن دندان، غذاهای نرم و مایع مانند سوپ، پوره سیب زمینی، ماست، کوکتل های شیری، اسموتی و غیره را بخورید.

خوردن سبزیجات سفت پس از کشیدن دندان اجتناب شود سعی کنید گزینه های غذایی نرم و مایعی مانند سوپ، سیب زمینی پخت و پز، ماست، میلکشیک ها، اسموتی هاو غیره را پس از کشیدن دندان امتحان کنید ، از مصرف نوشیدنی های داغ، غذاهای تند، سوداها و غیره اجتناب کنید.

 

کشیدن دندان

۳- تف نکنید

تا چند ساعت بعد از کشیدن و جراحی دندان دهان را نشوید و تف نکنید چرا که این کار اشتباه موجب خونریزی می شود پس بنابراین بهتر است آب دهان قورت داده شود هر چند کمی خونی باشد.

۴- از مصرف آسپرین اجتناب کنید

در این زمان به هیچ وجه آسپرین مصرف نکنید (می توانید ایبوپروفن مصرف کنید). آسپرین یک رقیق کننده خونی است و باعث عدم تشکیل لخته خون خواهد شد و در نتیجه باعث تداخل در بهبودی می شود. مصرف داروها را طبق تجویز پزشک انجام دهید و قبل از مصرف هر دارو با دندانپزشک خود مشورت کنید.

۵- تا حد ممکن صحبت نکنید

دندان پزشک شما حتما خواهد گفت که بعداز کشیدن دندان و جراحی دهان بسته باشد و زیاد صحبت نکنید.

۶- از مکیدن هر چیزی خودداری کنید

به هیچ وجه روز اول بعد از جراحی و کشیدن دندان برای نوشیدنی ها از نی استفاده نکنید مکش ناشی از کار بردنی ممکن است باعث شروع مجدد خونریزی شود.

۷- به شکاف ایجاد شده سیخونک نزنید

هرچند برای چند روز اول، احساس ناخوشایندی روی شکاف ایجاد می شود، اما این منطقه را با هیچ خلال دندانی یا زبان زدن سیخونک نزنید، زیرا باعث تعویق بهبود زخم می شود، یا می تواند باعث خونریزی شود.

از آنجایی که موضوع مراقبت‌های غذایی بعد از کشیدن دندان بسیار اهمیت دارد، با وجود معرفی چند نکته از مراقبت ‌ها  قصد داریم در ادامه به  نکات دیگری در مورد غذا خوردن بعداز پر کردن دندان اشاره کنیم.

کشیدن دندان

مراقبت های لازم بعد از پر کردن دندان

پس از پر کردن یک یا چند دندان ، ممکن است برای چند ساعت یا حتی چند روز پس از ترک مطب دندانپزشک حساسیت دندان ها همچنان باقی بماند و این مسئله غذا خوردن را امری دشوار می سازد. خوشبختانه ، با دنبال کردن چند راهکار رایج جویدن و نخوردن غذاهایی که ممکن است موجب ایجاد مشکل پس از پر کردن شود، به طور قابل توجهی میتوانید ناراحتی را کاهش دهید ، راهکارهایی که در ادامه خواهید خواند.

 

پر کردن دندان

 

نکاتی در مورد غذا خوردن بعداز پر کردن دندان

۱- کمی ملایم و آرام بجوید:
گاز گرفتن فشار وحشتناکی بر روی دندان اعمال می کند ، و این مسئله میتواند موجب جراحت دندان ها بعد از پر کردن آن ها شود. هنگام جویدن غذا ، وقت خود را بگیرید و سعی کنید که از طریق آن گاز نگیرید و این از از ایجاد ارتباط و فشار قوی جلوگیری میکند. اگر امکان دارد ، در جهت دیگر دهانتان آن جا که دندانتان پر نشده است بجوید.

 

۲- هنگام جویدن دهانتان را بسته نگه دارید :
برای بعضی از افراد، حتی هوای سرد نیز موجب درد در دندان های حساس می شود. به طبع علاوه بررعایت اخلاقیات ، بسته نگه داشتن دهانتان هنگام جویدن شانس ورود هوای سرد به دهانتان را نیز کاهش میدهد.
۳- بعد از پر کردن دندان غذاهای چسپناک را فعلا فراموش کنید:
بعضی از پرکردن ها بویژه سیلور فیلینگ ( آمالگام) ، بعد از ترک مطب دندانپزشک نیاز به زمان دارند تا خوب جای گیر شوند. خوردن غذاهای چسبنده و صمغی میتواند ، در موارد نادر ، سبب ریخته شدن مواد شوند، بنابراین بهترین کار این است که برای مدت کوتاهی مصرف آن ها را فراموش کنید.
کشیدن دندان

کشیدن دندان

۴- از نوشیدنی های خیلی داغ یا خیلی سرد بپرهیزید:
در دندان های حساس ، نوشیدنی ها متعادل احتمال کمتری دارد که ایجاد درد کنند.
۵- از شیرینی ها رد شوید:
غذاهای شیرین نوشیدنی های ملایم میتواند باعث بروز درد در دندان های حساس شود و همچنین سبب افزایش رشد باکتری در اطراف لبه یا حتی زیر ، یک پر کردن جدید شود.
کشیدن دندان

کشیدن دندان

۶- آجیل، شکلات های سفت یا یخ را بعد از پر کردن دندان نجوید:
علاوه بر اینکه فشار زیادی را ایجاد میکند ، در حالیکه دندان ها در حال ترمیم یافتن هستند ، گاز زدن غذاهای سفت میتواند سبب بیرون ریختن محتویاتی که هنوز تنظیم نشده اند ، شود و این بخوص درمورد سیلور فیلینگ (آمالگام) اهمیت دارد که زمان طولانی تری را نسبت به کامپوزیت احتیاج دارد.
همیشه توصیه های دندانپزشک تان را دنبال کنید از جمله روش جویدن ، بعد از پر کردن چه غذاهایی را نخورید، و چه مدت باید صبر کنید تا بعد از آمالگام ، بتوانید غذاهای آبکی بخورید و اگر پس از پر کردن ، دندان ها تا سه هفته همچنان حساس باقی ماندند، یا درد به جای کاهش، افزایش یافت ، با پزشکان برای یافتن علت آن و راه های ممکن، مشورت نمایید.
گاهی اوقات یک سازگاری کوچک و بدون درد ، تمام چیزی است که برای رهایی از درد به آن احتیاج خواهید داشت. در موارد مختلف ، حساسیت میتواند به علت نشانه ای از مسائل جدی دیگر نیز باشد

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس