عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی چیست؟

افراد ممکن است بنا بر دلایل مختلف یک یا چند دندان خود را از دست بدهند و عوارض بی دندانی را تجریه کنند. همانطور که مشخص است ، بی دندانی مشکلات متعددی را برای این افراد ایجاد میکند بی دندانی تغییراتی را در صورت و خطوط اطراف لب ایجاد می کند و از دست دادن استخوان فکی (آلوئولار) موجب تشدید این تغییرات می‌شود. اتفاقی که بیش از همه چهره را تخت تاثیر قرار می دهد کاهش ارتفاع عمودی صورت (کلاپس) می باشدکه به دنبال خود تغییرات زیادی را در زیبایی صورت به وجود می آورد و سبب عمیق شدن خطوط عمودی لب و صورت می شود.

 

 

 

عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی

 

در صورت از دست دادن تمام دندانهای خود رابطه بسته شدن دو فک به صورت کلاس ۳ کاذب تغییر می کند. چانه به سمت جلو می چرخد و ظاهری بیرون زده برای بیمار ایجاد می گردد. در نتیجه زمانی که دهان فرد بیمار در حالت استراحت باشد صورتی غمگین به چهره فرد می‌دهد.

زیرا زاویه افقی لیبیال در گوشه های لب کاهش خواهد یافت همچنین در افرادی که صورت کوتاه تری دارند. در این افراد ، نیروی شدیدتر جویدن باعث تخریب بیشتر استخوان فک شده و تغییرات شدید تری در صورتشان پدیدار می شود و مسلما منجر به ناراحتی و نارضایتی فرد خواهد شد که از عوارض بی دندانی می توان به این مورد اشاره کرد که بهترین درمان برای این افراد ایمپلنت دندان می باشد.برخی افراد در پی روشی برای جایگزین کردن دندانی به جای دندان از دست رفته می گردند. برخی افراد دیگر نیز برایشان مهم نیست و مشکلی با بی‌دندانی ندارند. عواقب انجام ندادن ایمپلنت دندان شامل موارد بسیاری می باشد که در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم.

 

عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی

 

زمانی که افراد در تصادف و یا به علت های پوسیدگی و بیماری های لثه دندان های خود را از دست می دهند می توانند برای رهایی از عوارض بی‌دندانی از روش ایمپلنت برای درمان آن استفاده کنند. آمار نشان داده است که بیشتر افراد سن بالا حداقل یک دندان از دست رفته دارند. به طور مثال دندان هایی که بنا بر دلایل مختلف عصب کشی شده باشند، با یک ضربه ی کوچک می‌شکنند و می افتند. برخی افراد دندان عصب کشی شده را روکش می کنند در این حالت احتمال پوسیدگی و افتادن آن ها بیشتر می شود. به همین سبب افراد بنا بر دلایل مختلف ممکن است با مشکل بی دندانی رو به رو شوند. این افراد می توانند از روش ایمپلنت برای درمان آن استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک ایمپلنت خوب چیست؟

 

در ابتدای مقاله به بررسی عوارض بی دندانی و تاثیر آن برروی صورت پرداختیم و اکنون قصد داریم ، عوارض بی دندانی و تاثیر آن برروی بافت‌ نرم را بررسی کنیم:

افرادی که دندان های خود را از دست می‌دهند خصوصا کسانی که دندان های قدامی فک بالا را از دست می‌دهند، لبه خط لب آنها نازک می‌شود. علت این پدیده  کاهش توانایی عضلات دور لب و دور بینی و همچنین عدم پشتیبانی پروتز می باشد. این وضعیت با تخریب استخوان باقیمانده در ناحیه پرماگزیلا و کاهش سفتی عضلات صورت و عضلاتی که باعث لبخند می شوند و باعث بروز احساسات در چهره می شوند تشدید می شود و یک موقعیت عقب رفته را در صورت بیمار ایجاد می کند.

گود شدن گونه ها ، یکی از اصلی ترین عوارض بی دندانی می باشد،عواملی همچون  انقباض عضلات دور لب و صورت و باکسیناتور در بیماران با تحلیل استخوان متوسط تا شدید عضلات شکلک ساز را به عقب و داخل جا به جا می کند. در نتیجه لب معکوس شده و گونه ها گود می شود و یک شکاف باریک ایجاد می شود. در اثار این اتفاقات چانه این افراد شبیه جادوگرها می شود و افزایش خطوط عمودی چهره و لب ایجاد می گردد و حجم عضلات جونده کاهش می یابد. خانم هایی که ئچار این مشکل می شوند ، از دورش برای برطرق ساختن و پنهان کردن آن استفاده می کنند :

الف-برای اینکه جل توجه نکنند و کمتر در معرض دید باشند، یا اصلا آرایش نمی‌کنند یا بسیار کم آرایش میکنند.

ب- برای اینکه لب ها پرتر و حجیم تر دیده شوند ، رژ لب را بالاتر از خط لب و روی پوست اسثفاده میکنند و همچنین گود شدن شیار بینی-لبی و افزایش عمق سایر خطوط عمودی لب و اطراف بینی می شود و با افزایش سن این تغییرات بیشتر می شود و با تخریب بیشتر استخوان این تغییرات تسریع می شود. بهترین درمان برای این افراد ایمپلنت است.

 

عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی

معرفی عواقب انجام ندادن ایمپلنت دندان

با از دست دادن دندان حجم استخوان فک کاهش می یابد در نتیجه فک ولثه شروع به تحلیل رفتن میکنند.از دست دادن دندان باعث می‌شود استخوانی که قبلا اطراف ریشه ی دندان ها را پوشانده بود شروع به تحلیل رفتن کند.تحلیل رفتن استخوان فک و لثه در صورت ادامه یافتن بی دندانی و درمان نکردن آن باعث پیشرفت می شود.تحلیل استخوان فک که همیشه جز جدانشدنی از دست دادن دندان است باعث چروکیدگی صورت و لبخندی نازیبا خواهد شد همانطور که گفتیم عوارض بی دندانی ممکن است برای هر فردی ایجاد شود به همین سبب روش های زیادی برای درمان آن وجود دارد. افرادی که درمان را انجام نمی دهند ممکن است با مشکلات متعددی رو به رو شوند.بطور خلاصه عوارض منفی بی دندانی شامل موارد زیر است:

۱.عوارض آناتومیک

۲.عوارض و نواقص بافت نرم (لثه و عضلات صورت)

۳.عوارض زیبایی

۴.عوارض روحی روانی

۵.عوارض عملکردی (جویدن و تکلم)

 عوارض آناتومیک

استخوان فک جهت حفظ شکل و تراکم خود نیازمند تحریک است، تا زمانی که دندان ها حضور دارند این تحریک از طریق دندان ها صورت میگیرد و استخوان حفظ میشود. به محض از دست دادن دندان ها (حتی یک دندان) تحلیل استخوان فک که محل قرار گیری دندان ها میباشد شروع می شود بنحوی که طی سال اول پس از کشیدن دندان ها ۲۵% کاهش در عرض استخوان رخ میدهد و به طورکلی در سال اول پس از کشیدن دندانها ارتفاع استخوان فک به میزان ۴ میلیمتر از بین خواهد رفت.

ساخت  پروتز متحرک( پلاک یا دست دندان) استخوان را تحریک و حفظ نمیکند؛ بلکه تحلیل استخوان را تسریع میکند. این تحلیل استخوان کاملا بی سر و صدا رخ میدهد و تا جایی پیش میرود که استخوان و لثه کاملا صاف میشوند و دست دندان کاملا لق شده و دائم لثه ها را زخم میکند. در این حالت درمان بمراتب سخت تر، پیچیده تر، زمان بر و پرهزینه ترخواهد بود.

اگرچه بیمار اغلب از نتایج بالقوه آگاه نیست یا مطلع نمیشود، این نتایج در طول زمان رخ خواهند داد .سرعت و میزان تحلیل استخوان ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند جنسیت، هورمونها، متابولیسم، پارافانکشن (مثل دندان قروچه) و استفاده از دست دندان با تطابق ضعیف قرار گیرند.

عوارض بافت نرم

همزمان با تحلیل استخوان فک لثه چسبنده روی آن هم تحلیل خواهد رفت و هم میزان لثه محکم و چسبنده و کراتینیزه کاهش میابد و هم ضخامت آن خواهد یافت. برخی شرایط خاص مثل بالا رفتن سن، فشار خون، دیابت (قند خون بالا)، کم خونی و اختلالات تغذیه ای تحلیل لثه و کاهش ضخامت آن را تشدید میکنند. با از دست رفتن لثه قدرت تحمل پروتزهای متحرک و دست دندان ها کاهش یافته و شخص دچار ناراحتی های زیادی خواهد شد. بعلاوه هنگام بازسازی دندانها توسط ایمپلنت شرایط سخت تر بوده و گاهی نیاز به پیوند لثه وجود خواهد داشت.

 

عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی

 

عوارض زیبایی

تغییرات صورتی که به طور طبیعی در ارتباط با پروسۀ پیر شدن رخ میدهند میتوانند با از دست رفتن دندانها تسریع و تشدید شوند. کاهش ارتفاع صورت به علت از دست دادن دندان ها و تحلیل استخوان باعث تغییرات متعددی در صورت خواهد شد. چین و چروک هایی در صورت ایجاد خواد شد که باعث پیر و خشن به نظر رسیدن صورت خواهد شد. از طرفی فک پایین حالت جلو آمده پیدا خواهد کرد که بسیار نازیباست.

با از از دست دادن دندان ها و استخوان فک، لب ها نازک شده و به سمت داخل میچرخند این امر باعث میشود ورمیلیون لب (ناحیه قرمز رنگ لب) کمتر دیده شود. از طرفی گونه ها حالت فرورفته پیدا می کنند و از طرفی تونیسیته عضلات هم کاهش یافته و ضعیف می شوند و حالت افتادگی پیدا می کنند که باعث ایجاد غبغب و چانه جادوگری می شوند. بنابراین با رخداد این عوارض چهره بیش از پیش پیر و نازیبا خواهد شد.

از دست دادن اعتماد به نفس
از دیگر عوارض بی دندانی میتوان به این مورد اشاره کرد که از دست دادن دندان های جلوی آرواره معمولا برای فرد خجالت آور است. افرادی که یک یا چند دندان پیش خود را از دست داده اند و ایمپلنت نکرده اند حتی از صحبت کردن با دیگران نیز خجالت می کشند. آمار افسردگی در این افراد بسیار بالاست و به علت از دست دادن اعتماد به نفس در هیچکدام از فعالیت های اجتماعی شرکت نمی کنند که یکی از پیامدهای از دست دادن دندان و ایمپلنت نکردن آن است. کاشت ایمپلنت کمک قابل توجهی به این افراد می کند به طوریکه پس از کاشت دندان با روش ایمپلنت اکثر اطرافیان از تغییر روحیه و رفتار آنها کاملا تعجب می کنند.

عوارض عملکردی (جویدن و تکلم)

با از دست دادن دندان ها وضعیت جویدن و تکلم بشدت مختل میشود. شخص نمیتواند غذای مورد علاقه اش را میل کند و از طرفی مجبور است از غذاهای نرمتر استفاده نموده یا لقمه ها را نجویده ببلعد. در صورت ادامه این روند ممکن است شخص دچار بیماری های دیگر مثل بیماری های گوارشی شود.

حذف سبزیجات، میوه ها، گوشت، وغذای نسبتا سفت باعث کاهش ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن شده و نه تنها باعث لاغری و ضعف عمومی بدن خواهد شد بلکه میتواند باعث ایجاد بیماری های پوستی و مشکلات بینایی شود. تحقیقات جدید نشان میدهند از دست رفتن دندان حتی میتواند در کاهش طول عمر موثر باشد.

با از دست دادن دندان ها وضعیت تکلم کاملا مختل میشود که این امر میتواند باعث ایجاد عوارض مخرب روحی روانی شود. با دریافت پروتز های متحرک وضعیت تکلم بهبود می یابد اما جهت رسیدن به وضعیت ایدآل فرد نیازمند دریافت پایه های ایمپلنتی خواهد بود.

بیماری لثه
از دست رفتن دندان و جای خالی آن، محل مناسبی برای تجمع و رشد باکترهای مختلف است همچنین عدم کاشت ایمپلنت و کج شدن دندانهای کناری، تمیز کردن خود دندانها و فاصله موجود بین آنها را با مشکل مواجه می کند و درنتیجه باکتریها بیشتر رشد کرده و بیماریهای متعددی را درلثه بوجود می آورد. مطالعات علمی نشان می دهد که بیماریهای شدید لثه حتی می تواند بیماریهای قلبی را نیز تشدید کند.

تحلیل استخوان فک

یکی از مشکلات و عواقب انجام ندادن ایمپلنت، تحلیل استخوان فک می باشد. اگر افراد از ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان استفاده نکنند به مرور زمان استخوان فک آن ها تحلیل می رود و ظاهر افراد را به صورت چشمگیری تغییر خواهد داد. زیرا زمانی که استخوان فک تحلیل می رود، چانه به سمت جلو و بالا حرکت می کند و ظاهر افراد را زشت و پیر نشان می دهد. این اتفاق تنها برای یک دندان است و اگر تعداد دندان های از دست رفته بیشتر باشد احتمال شکستگی استخوان فک به مرور زمان وجود دارد.

پیری و چروکیدگی

اگر افراد دندان از دست رفته داشته باشند این امر باعث می شود که لبخندشان زشت شود و پیر تر به نظر برسند. همچنین جای خالی دندان باعث خواهد شد که پوست اطراف دهان چروکیده می شود و به مرور زمان پوست صورت فرد چروکیده خواهد شد. در نتیجه یکی از عواقب انجام ندادن ایمپلنت، چروکیدگی پوست صورت می باشد.

به هم خوردن نظم دندان ها

یکی دیگر از مشکلات و عوارض بی دندانی از دست رفتن نظم دندان ها می باشد. زمانی که یکی از دندان ها بیفتد و درمان نشود، می‌تواند نظم کلیه دندان ها را از بین ببرد.کنار هم قرار گرفتن دندانها موجب حفظ نظم و و جاگیری مناسب آنها در فک می شود. زمانیکه یکی از دندانهایتان را از دست می دهید و یک فضای خالی بین دندانها ایجاد می شود، دندانهای کناری جابجا شده و کج می شوند تا جای دندان خالی را پر کنند. بنابراین اگر پس از مدتی بخواهید در استخوان فک خود ایمپلنت بکارید بین ریشه دندانهای کناری که کج شده اند و پایه ایمپلنت که در فک کاشته شده یک فضای خالی بوجود می آید و مشکلات بسیاری را بوجود خواهد آورد.

 

عوارض بی دندانی

عوارض بی دندانی

 

قبل از پرداختن به ادامه موضوع ، به عنوان نکته ای مهم لازم است به سوال زیر پاسخ دهیم:

اگر ایمپلنت نکنیم چه می‌شود؟

عوارض بی دندانی آنقدر جدی است که تمام پزشکان به بیماران خود توصیه میکنند پس از جراخی دندان شکسته یا کشیدن دندان آسیب دیده اقدام به کاشت ایمپلنت های دندانی کنند.

ما تا به این قسمت از مقاله صرفا پیرامون عوارض بی دندانی و تاثیرات آن بر چهره صحبت کرده ایم اما علاوه بر این موارد مشکلات بسیار شدیدی برای سلامت دهان و دندان و سایر ارگانها بدن مانند قلب بوجود می آورند. پیامدهای از دست دادن دندان و عدم کاشت ایمپلنت شاید در کوتاه مدت قابل توجه نباشد اما در بلند مدت بیمار را با مشکلات بسیار عدیده ای از جمله عفونت لثه، تحلیل استخوان فک، کج شدن دندانهای کناری، سردردهای شدید و بیماریهای قلبی مواجه می کند.

اما یک سوال مهم دیگر هم هست که باید جواب آن را بدانیم و بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

آیا پس از گذشت چند سال از کشیدن دندان می توانم ایمپلنت انجام دهم؟

پزشکان توصیه می کنند که مراحل ایمپلنت رادر کمتر از ۳ ماه پس از کشیدن دندان شروع کنید ، اما مطلب امیدوار کننده این است که حتی پس از گذشت ۱۰ سال هم اگر جای دندان خود را پر نکرده باشید هم می‌توانید با مشورت پزشک خود اقدام به انجام ایمپلنت نمایید و جلوی عوارض بی دندانی را بگیرید.

برای کاشت ایمپلنت باید استخوان فک سالمی داشته باشید و درغیراینصورت پیوند استخوان نیز می تواند به کمک شما بیاید. پس اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده اید بهتر است هرچه سریعتر برای مشاوره به دندانپزشک مراجعه کرده و درمان با ایمپلنت های دندانی را تجربه کنید.

در انتهای این مقاله برای شما بزرگواران آرزوی سلامتی می‌کنیم و مفتخریم که می توانیم در مرکز تخصصی ایمپلنت تهران با ارائه بهترین خدمات ، شما را در مسیر پیشگیری از مواجه با عوارض بی دندانی و داشتن چهره ای زیبا و دندان هایی سالم همراهی کنیم.

 

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس