کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز

همه چیز درباره کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز

بررسی مراحل کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز

اگر یک بیماری قلبی حتی جزئی دارید، یا اخیراً جراحی قلب انجام داده‌اید، مهم است که هنگام مراجعه به دندان‌پزشک، او را از وضعیت خود مطلع کنید. انجام این کار می‌تواند برای حفظ سلامت شما بسیار مهم باشد.
به این دلیل که بیماران بعد ازعمل قلب باز از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌کنند، پس از درمان‌های تهاجمی دندان، به ویژه کشیدن یا جراحی دندان، در معرض خطر خونریزی بعد از عمل قرار خواهند گرفت.
در این مقاله به بررسی نکاتی درباره کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز خواهیم پرداخت.

مصرف داروهای “رقیق کننده خون” بعد از عمل قلب باز

هرگونه ضایعه دریچه قلب می‌تواند گردش خون را مختل کند و در نهایت منجر به نارسایی قلبی شود.
چنین ضایعاتی یا انسدادی (تنوتیک)، یا ناتوان (نقصی) هستند و بیشتر ناهنجاری‌ها بر دریچه‌های آئورت و میترال تأثیر می‌گذارند.
بسیاری از دریچه‌های تحلیل رفته نیاز به درمان جراحی دارند که ممکن است شامل بازسازی دریچه یا تعویض دریچه با استفاده از بافت یا پروتزهای مکانیکی باشد.
برای کاهش خطر ترومبوآمبولی یا ترومبوز خود دریچه نیاز به مصرف داروهای ضد انعقاد طولانی مدت دارند. این داروها با مکانیسم طبیعی لخته شدن (توقف جریان خون) بدن تداخل دارند.
دو نگرانی اصلی در طول درمان دندانپزشکی بیماران مبتلا به بیماری دریچه وجود دارد:

⦁ خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی
⦁ خطر خونریزی در بیماران ضد انعقاد

چرا دندان‌پزشک شما باید از عمل قلب باز شما اطلاع داشته باشد؟

حتی روش‌های معمول دندانپزشکی، مانند جرم‌گیری، می‌تواند باعث خونریزی در دهان شود که سپس به باکتری‌های دهان اجازه می‌دهد وارد جریان خون شده و احتمالاً به قلب بروند.
برای بیمار مبتلا به بیماری قلبی، این باکتری خطر بالقوه خطرناک اندوکاردیت یا التهاب دریچه‌های قلب یا بافت را به همراه دارد. به همین دلیل، برای بیماران مبتلا به مشکلات قلبی، آنتی‌بیوتیک‌ها قبل از مراجعه به دندانپزشکی، حتی تمیز کردن معمول توصیه می‌شود.
به طور کلی، بیمارانی که دچار حمله قلبی شده‌اند باید شش ماه قبل از انجام هر نوع درمان دندانپزشکی منتظر بمانند و باید داروهایی را که مصرف می‌کنند، به ویژه داروهای ضد انعقاد یا داروهای رقیق کننده خون، در میان بگذارند. بیماران مبتلا به آنژین صدری پایدار (درد قفسه سینه منظم) باید با پزشک خود مشورت کنند، اما به بیماران مبتلا به آنژین ناپایدار (به طور نامنظم) معمولاً توصیه می‌شود که تحت اقدامات دندانپزشکی غیرضروری قرار نگیرند.
مراقبت‌های اورژانسی دندان باید در بیمارستان یا مطب با قابلیت مانیتورینگ قلب انجام شود.
بسیاری از روش‌ها در دندانپزشکی می‌توانند باعث خونریزی شوند. اغلب اوقات کنترل این خونریزی حتی در بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت استفاده می‌کنند، دشوار نیست. با این حال، هم تأثیر این داروها بر لخته شدن و هم احتمال خونریزی مرتبط با روش‌های دندانپزشکی خاص متغیر است. درنتیجه، ضروری است که برای هر روشی، خطر خونریزی با خطر تغییر دوز یا قطع دارو سنجیده شود.
اگر به دلیل عارضه قلبی خود در مورد انجام یک عمل دندانپزشکی عصبی هستید، با دندان‌پزشک و پزشک قلب خود صحبت کنید.

کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز

مدیریت ریسک کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز

به دندان‌پزشک خود فهرست کاملی از اسامی و دوزهای تمام داروهایی که برای بیماری قلبی خود مصرف می‌کنید (و همچنین سایر داروهای تجویزی یا بدون نسخه که ممکن است مصرف کنید) بدهید.
ضد انعقاد فقط باید توسط پزشک تجویز شده توسط بیمار قطع شود. زمان قطع و شروع مجدد تحت تأثیر عملکرد کلیه بیمار، خطر خونریزی عمل و نیمه عمر دارو خواهد بود. غلظت پایین ۱۲ ساعت پس از آخرین مصرف برای دابیگاتران و آپیکسابان (مصرف دو بار در روز) و ۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف ریواروکسابان (مصرف یک‌بار در روز) رخ می‌دهد.
هرگونه تصمیم برای قطع درمان با ضد انعقاد تنها باید پس از بررسی دقیق خطر یک رویداد ترومبوآمبولیک، مانند سکته، در صورت قطع دارو در مقابل خطر خونریزی بعد از عمل، اتخاذ شود.
چنین تصمیماتی باید به صورت موردی گرفته شود و شامل ارتباط بین پزشکان و پزشکان دندانپزشکی باشد. همچنین باید به بیماران در مورد خطرات احتمالی ناشی از قطع یا عدم قطع داروی ضد انعقاد گفته شود تا بتوانند تصمیم آگاهانه‌ای اتخاذ کنند.
پس از کشیدن دندان در یک بیمار ضد انعقاد، سوکت باید با مواد هموستاتیک پوشش دهی شود و همچنین باید بخیه شود. بخیه به غیر از ایجاد فشرده سازی، به حفظ مواد پوشش هموستاتیک و لخته کمک می‌کند. سپس فشار و فشرده سازی باید روی سوکت اعمال شود تا خونریزی متوقف شود.

حرف آخر

درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی اغلب باعث نگرانی در مورد مشکلات احتمالی در طول درمان می‌شود. نگرانی عمده در کشیدن دندان بعد از عمل قلب باز، وجود سوفل قلبی، نیاز به آنتی‌بیوتیک درمانی، فشار خون بالا و ایمنی تجویز داروهای تنگ کننده عروق است.
هدف ما در مرکز ایمپلنت دکتر حسینیان این است که بسیاری از این ترس‌ها را با تشریح بیماری‌های رایج قلبی و چگونگی تأثیر آن‌ها بر درمان دندان برطرف کنیم.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس