اجزای ایمپلنت

اجزای ایمپلنت

اجزای ایمپلنت دندان

با توجه به نگاه ویژه مردم به ایمپلنت دندان نسبت به سایر خدمات دندانپزشکی، بسیاری از کسانی که دندان های خود را از دست می‌دهند میخواهند برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود از ایمپلنت ها استفاده کنند. برای همین برایشان جای سوال است که اجزای ایمپلنت دندان چیست و دقیقا چگونه قرار است مانند یک دندان واقعی برایشان عمل کنند و در کنار آن باعث می شود بهترین تصمیم را برای خدمات دندانپزشکی اتخاذ کنند.

از همین رو شرکت های سازنده ایمپلنت تلاش می‌کنند تا اجزای ایمپلنت را طوری طراحی کنند که بهترین کارایی را برای فرد بیمار داشته باشد

ایمپلنت دندان می‌تواند بهترین جایگزین برای دندان‌های طبیعی باشد و در صورتی که به خوبی از آن ها مراقبت شود، میتوانند همچون دندان اصلی، تا پایان عمر در دهان فرد بیمار باقی بمانند. به همین دلیل سازندگان تلاش می کنند اجزای ایمپلنت را به نحوی مبتکرانه تولید کنند تا بتوانند در کاشت دندان بهترین نتیجه را بگیرند و در این بازار داغ و رقابتی سهم خود را از بازار خدمات دندانپزشکی بگیرند.

اجزای ایمپلنت شامل اباتمنت، فیکسچر و تاج دندان مصنوعی می‌باشد با طراحی مناسب اجزای نام برده ایمپلنت می تواند بیشترین عمر و پایداری را در دهان داشته باشد.

هر قطعه از اجزای ایمپلنت دندان به صورتی طراحی می شوند که بیشترین استحکام و پایداری را داشته باشند و در صورت رسیدگی فرد استفاده کننده تا پایان عمر می تواند به فرد استفاده کننده کمک کند و مانند دندان اصلی برای شما لذت بخش می باشد

درمیان اجزای ایمپلنت ،پروتز و فیکسچر دقیقا مانند دندان های طبیعی و ریشه آن عمل می کنند و  می‌توان به راحتی مانند دندان های طبیعی هر چیزی که میل دارید با آن ها بجویید و در سایر فعالیت های روزمره شما مانند صحبت کردن، لبخند زدن و… هیچ خللی وارد نمی کند.

البته باید این نکته را خاطر نشان کرد که این عملکرد مناسب و طول عمر ایمپلنت به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.اکثر دندانپزشکان به علت دوام و راحتی ایمپلنت دندان این روش جایگزین کردن دندان از دست رفته را به بیماران توصیه می‌کنند.

"اجزای ایمپلنت

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

اگر بخواهبم درمرود اجزای ایمپلنت صحبت کنیم ، ابتدا باید بدانیم که فرآیند کاشت ایمپلنت دندان نیاز به عمل جراحی دارد و به طور معمول در شرایطی که بیمار بیهوش است؛ انجام می گیرد. در طول عمل جراحی دندانپزشک سوراخ کوچکی در استخوان فک دریل می کند و با دقت پایه ایمپلنت را داخل استخوان پیچ می‌نماید. سپس لثه پس از بهبودی روی پایه ایمپلنت را می پوشاند. 
بعد از اینکه پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورد؛ مرحله دوم عمل جراحی انجام می‌گیرد تا کانکتور به بالای ایمپلنت متصل شود. در نهایت تاج روی کانکتور متصل می‌شود. این تاج که به کانکتور متصل شده با سیمان مخصوص به دندان مستحکم شده و با یک پیچ کوچک پایدار باقی می ماند.

تفاوت بین مواد مورد استفاده برای ساخت اجزاء ایمپلنت دندان چیست؟

تفاوت های اساسی بین مواد مورد استفاده برای ساخت ایمپلنت وجود دارد. البته نیازی نیست کهبرای آشنایی با اجزای‌ایمپلنت، شما به دنبال مدل، نوع، ساخت، طراحی و جنس ایمپلنت های دندانی بگردید.
این کار معمولاً به عهده پریودنتیست است. شما فقط باید مطمئن باشید که ایمپلنتولوژیست توانایی و تجربه کافی در کاشت ایمپلنت را داراست و به بازار ایمپلنت های موجود مسلط است و می‌تواند طبق بودجه شما بهترین ایمپلنت را در دهان شما بکارد.
در حال حاضر بیش از ۶۰ سازنده ایمپلنت دندان با جنس های مختلف که اجزاء گوناگون ایمپلنت شامل پایه، کانکتور و تاج دندان را می سازند؛ وجود دارند که مورد تایید FDA نیز هستند. بر اساس جنس و مواد مورد استفاده برای ساخت اجزاء مختلف ایمپلنت، کیفیت، دوام و طول عمر آنها با یکدیگر متفاوت است.
اگر تصمیم به کاشت ایمپلنت گرفته اید باید مطمئن شوید که پریودنتیست شما با سازندگانی کار می‌کند که اعتبار و سابقه خوبی دارند. معمولاً سازندگانی که روی بخش تحقیق و توسعه محصولات خود سرمایه گذاری می کنند ایمپلنت های دندانی با کیفیت تری به بازار عرضه می نمایند.

"<yoastmark

 

جنس اجزای ‌ایمپلنت دندان

چندین دهه است که ایمپلنت های دندانی به عنوان روشی دائمی جایگزین روش هایی مانند بریج و دندان مصنوعی شده است. بسیاری از بیماران مشتاق انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان هستند اما ابتدا می‌خواهند در مورد اجزاء سازنده ایمپلنت های دندانی، فرایند کاشت، جنس و نحوه عملکرد هر کدام از آنها و نقشی که در موفقیت آمیز بودن عمل کاشت ایمپلنت دارند؛ اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.
اگر می خواهید بدانید اجزای ایمپلنت دندان چیست؛ می توانید ادامه این راهنما را مطالعه کنید. ۳ جز اصلی ایمپلنت دندان به تفصیل بررسی شده و نحوه عملکرد آنها برای موفقیت آمیز بودن روش کاشت ایمپلنت شرح داده شده است:

۱. فیکسچر

پایه ایمپلنت که به عنوان فیکسچر شناخته می شود یک ساختار کوچک و به شکل پیچ است که زیر لثه قرار می‌گیرد. بعد از اینکه جراح سوراخ کوچکی در استخوان فک شما جایی که ریشه دندان طبیعی از دست رفته قبلا قرار داشت؛ ایجاد کرد؛ فیکسچر را طی یک عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌دهد. این فیکسچر به عنوان ریشه مصنوعی یا ریشه ایمپلنت ها شناخته می شود. در طول فرآیند ریکاوری و بهبود، این فیکسچر با استخوان فک طی فرآیندی که اسئواینتگریشن نامیده می شود؛ جوش می خورد. در این فرآیند پایه ایمپلنت کاملا پایدار و مستحکم در استخوان فک شما نگه داشته می شود.
پایه یا پست ایمپلنت دندان همان فیکسچر است اولین جزء ایمپلنت دندان است که در دهان نصب می شود. این فیکسچر از فلز تیتانیوم هایپوآلرژنیک ساخته می‌شود. فیکسچر ایمپلنت داخل استخوان فک دریل شده و زیر خط لثه کاشته می شود. با گذشت زمان فیکسچر به استخوان فک جوش خورده و یک پایه دائمی و مستحکم را ایجاد خواهد کرد. زمانیکه فیکسچر در جای خود ثابت شد به عنوان ریشه تاج دندان مصنوعی عمل خواهد کرد. البته چندین ماه زمان می‌برد تا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد که به این فرآیند اسئواینتگریشن می‌گویند. لازم است بدانید که مابقی اجزای ایمپلنت دندان تا زمانی که فرایند اسئواینتگریشن تکمیل نشود؛ نصب نخواهند شد.
همانطور که گفته شد ، یکی از اجزای ایمپلنت دندان، فیکچر می‌باشد. فیکسچر ایمپلنت معمولاً از جنس تیتانیوم ساخته می شود. تیتانیوم به عنوان فلزی شناخته شده که با بدن انسان سازگاری مناسبی دارد. استفاده از مواد سازگار با بافت‌های بدن انسان شانس موفقیت آمیز بودن فرآیند اسئواینتگریشن را بدون ریسک پس زدن افزایش می دهد.
فیکسچر قطعه ای از ایمپلنت است که داخل استخوان فک پیچ شده و با آن جوش میخورد. این قطعه زیر خط لثه قرار گرفته و هدف از کاشت آن داشتن عملکردی شبیه ریشه دندان است.
الف) مواد سازنده فیکسچر
مواد مورد استفاده برای ساخت یک فیکسچر ایمپلنت می‌تواند فلزی یا سرامیکی باشد.
تیتانیوم که خلوص بالایی در حد ۹۹.۵ درصد دارد یا آلیاژهای آن که با آلومینیوم و وانادیوم ترکیب شده‌اند که استحکام و مقاومت آن را در برابر شکستن بالا ببرند؛ ممکن است به عنوان پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرند.
زیرکونیا  این ماده یک نوع سرامیکی با مقاومت بالاست که در برخی کاربرد های دندانی شامل تاج های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد
شکل فیکسچر می تواند به شکل سوراخ دار یا یک قطعه جامد استوانه آیا با طراحی پیچی شکل باشد
ب)  شکل دهی سطحی خاص
سطح فیکسچر ممکن است صاف باشد اما برخی سازندگان سطح آن را ماشین کاری می‌کنند تا زبر شود و یا شیار های میکروسکوپی در آن ایجاد می کنند. به این ترتیب مساحت سطح خارجی کل فیکسچر افزایش یافته و جوش خوردن آن با استخوان فک راحت‌تر خواهد بود.
ج) پوششهای سطحی خواص
سطح یک فیکسچر معمولاً با مواد احیای استخوان مانند هیدروکسی اپتات (hydroxyapatite) پوشش داده می‌شود و برخی سازندگان معتقدند که این پوشش به فرآیند اسئواینتگریشن کمک می کند که سریع تر انجام شود.

۲. اباتمنت

در این بخش از معرفی اجزای ایمپلنت ،به اباتمنت اشاره می‌کنیم. چون خود فیکسچر زیر خط لثه قرار دارد و احتمالاً دندان مصنوعی نمی تواند به درستی روی آن سوار شود از این کانکتور که اباتمنت نامیده می شود؛ استفاده می شود. اباتمنت یک پیچ کوتاه است که مستقیماً روی خط لثه قرار می گیرد تا از تاج دندان مصنوعی حمایت کند؛ اباتمنت ممکن است از جنس فلزی یا ماده ای به رنگ خود دندان ساخت شود و ممکن است به خود فیکسچر چسبیده باشد و یا به عنوان یک قطعه جداگانه بعدا روی آن سوار شود.
اباتمنت دقیقا روی خط لثه قرار میگیرد و بخشی از ایمپلنت دندان است که تاج دندان مصنوعی را در محل خود روی پایه ایمپلنت مستقر می کند. اباتمنت داخل فیکسچر پیچ می‌شود و سپس تاج دندان مصنوعی به اباتمنت متصل می گردد.
اباتمنت بخش حساسی از اجزای ایمپلنت می‌باشد، به طور معمول تا زمانی که پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش نخورده باشد؛ اباتمنت به آن متصل نمی شود. این مدت زمان ممکن است حدود ۵ تا ۶ ماه از زمانی که پایه داخل استخوان فک کاشته شده زمان ببرد و سپس اباتمنت به آن متصل شود. زمانی که اباتمنت اضافه شد تاج دندان مصنوعی نیز روی آن نصب می شود.
اباتمنت هایی که به صورت یک قطعه جداگانه هستند تا زمانی که فرایند اسئواینتگریشن به طور کامل انجام نشود به فیکسچر متصل نمی شوند چون پایه ایمپلنت باید استحکام و دوام کافی برای نگه داشتن اباتمنت را داشته باشد. اما در صورتی که از روش کاشت ایمپلنت فوری و سوار کردن تاج دندان فوری استفاده شود؛ جراح، اباتمنت و پروتز دندان مصنوعی را همزمان با هم در دهان بیمار قرار خواهد داد.
بخش اباتمنت ایمپلنت دندان، قطعه ای است که هم داخل و هم روی خط لثه قرار می گیرد. این قطعه از تاج یا دندان مصنوعی که روی آن قرار گرفته حمایت می کند. اباتمنت معمولاً تا زمانی که فرایند اسئواینتگریشن کامل نشده چه به صورت پیچ شدن و چه به صورت سیمان شدن به پایه ایمپلنت متصل نمی شود.
اما در ایمپلنت های دندان های پیشین که زیبایی اهمیت بسیاری دارد ممکن است دندانپزشک فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان مصنوعی موقتی را همزمان با هم داخل دهان بیمار قرار دهد. اباتمنت ممکن است ساختاری هیبریدی سرامیکی یا فلزی داشته باشد در برخی موارد مخصوصاً ایمپلنت های سرامیکی، فیکسچر و اباتمنت به صورت یک قطعه سرهم شده تولید می شوند.

۳. پروتز دندان

پروتز بخشی از ایمپلنت های دندان است که دقیقاً شبیه دندان طبیعی عمل کرده و ظاهر آن نیز به شکل دندان طبیعی ساخته می شو.د این پروتز دندان مصنوعی ممکن است از مواد مختلفی مانند پرسلین یا سرامیک ساخته شود و به دو روش پیچ کردن روی اباتمنت یا سیمان کردن نصب می شود.
آخرین جزء ایمپلنت دندان، تاج دندان مصنوعی است که جای دندان طبیعی از دست رفته را می گیرد. در برخی موارد از روش بریج یا دندان مصنوعی به جای یک تاج تکی استفاده می شود. پس از اینکه آخرین قطعه ایمپلنت دندان یا همان پروتز دندان مصنوعی روی اباتمنت سوار شود؛ ظاهر و عملکرد آنها دقیقا شبیه دندان طبیعی خواهد بود.
عبارت پروتز دندان به تاج دندان بریج یا دندان مصنوعی اشاره دارد که پایه ایمپلنت آن را ساپورت میکند. بسته به طراحی آن ممکن است به اباتمنت پیچ شده یاسیمان شود که معمولاً در تاج های دندانی تکی و بریج این روش استفاده می‌شود اما برای دندانهای مصنوعی و اوردنچر در محل مورد نظر با گیره وصل شده یا با چفت محکم می شود.
اجزاء درست را برای ایمپلنت دندان خود انتخاب کنید
انتخاب اجزای ایمپلنت دندان که بیشترین ایمنی و دوام را پس از کاشت ایمپلنت داشته باشند؛ در افزایش درصد موفقیت این روش بسیار موثر است. با طراحی های با کیفیت و مبتکرانه امروزی که سازندگان تحت استانداردهای کنترل کیفیت دقیق رعایت می کنند؛ ایمپلنت های دندانی با دوام ترین روش های درمانی جایگزین کردن دندان از دست رفته هستند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتماس